Žaidžiame su blicu ir nustatymais.
Parašyta sagelo Vasario 25 2009 10:27:58
Žaidžiame su blicu ir nustatymais.

Nors dauguma povandenininkų fotografų mėgėjų nesuka sau galvos ir naudojasi Auto režimu, visada sveika paeksperimentuoti, o jeigu tikras profesionalas pataria nuo kur būtent imtis eksperimentų, viskas kyla nauju lygiu. Taigi, įsiklausykim ką mums patars profesionalus fotografas Martinas Edge‘s.

... fotografuojant makro režimu geriausio rezultato pasieksime, kai leisime blicui apšviesti visą kadrą. Kitaip tariant, jeigu blicas suveiks netinkamai, nuotrauka gausis per tamsi.
- Naudokite 50 arba 60 mm makro linzes, arba kompaktinį fotoaparatą.
- Perjunkite kamerą nuo Auto į rankinio išlaikymo režimą (manual exposure mode).
- Nustatykite ISO – 100.
- Nustatykite išlaikymą 1/200 sek.
- Nustatykite diafragmą F22 arba F16 veidrodiniams, arba F8-F7 kompaktiniams fotoaparatams.

Tokie nustatymai turi pagrindą, nes fotografuojant iš labai artimo atstumo vaizdo ryškumo gylis (nuotraukos dalis, kurioje vaizdas yra ryškus) yra labai nedidelis, todėl jums reikia išgauti jį kuo didesnį, kad išgauti fokusą visame kadre ir nuotrauka gautųsi kuo ryškesnė.

Prie mažų diafragmų (didesni skaičiai, pvz F22) tai lengvai pasiekima ir vaizdo ryškumo gylis didėja, tačiau kaip žinia po vandeniu tokiems režimams trūksta apšvietimo. Maža diafragma praleidžia mažai šviesos, ir čia į pagalbą turi ateiti blykstė. Ji ( vidinė arba išorinė ) papildomai apšviečia objektą. Žemas ISO 100 skaičius užtikrins pakankamai gerą nuotraukos kokybę be pašalinių skaitmeninių triukšmų, o 1/200 sek išlaikymas yra pakankamas siekiant išvengti kameros sudrebinimo.

Nustatykite blicą apie 10 cm virš kameros. Tai geriausia vieta, nes jeigu blicas bus už objektyvo, jo šviesa gali nepilnai apšviesti objektą.

Dabar bandykite užimti kuo žemesnę padėtį, kad atsidurti žemiau fotografuojamo objekto ir paveiksluokite jį iš apačios į viršų, kad išgauti vandenį kaip galinį foną.
Ir išvis, jeigu tik įmanoma visada stenkitės užimti žemesnę poziciją nei fotografuojamas objektas ir fotografuokite iš apačios.

Naudodami tokį metodą turėsite geriausius šansus išgauti ryškią nuotrauką. Blicas tokiu būdu tolygiai apšvies objektą ir minimizuos dumblo dalelytes.

Labai siauras makro matymo kampas sustiprins nuotraukos bendrą įspūdį, o jeigu jums pavyks rasti dar ir atviro vandens galinį foną už objekto, gausis labai labai kontrastinga nuotrauka, kurioje objektas tarsi „iššoka“ iš bendro fono.

Kodėl patartina nenaudoti Auto režimo? Auto nežino, kad jūs po vandeniu, ji „galvoja“, kad jūs tiesiog tamsioje vietoje ir stengsis kuo daugiau išnaudoti natūralų apšvietimą. Auto padidins išlaikymą (ty sumažins užrakto greitį), kad praleisti daugiau šviesos – dėl to sudrebinus kamerą gausis neryški ir išplaukusi nuotrauka.

Auto taip pat sumažins F reikšmę kad maksimaliai atidaryti objektyvą, dėl ko nuotrauka irgi gali gautis neryški, nes tada vaizdo ryškumo gylis bus labai mažas.

Tokiu būdu, naudodamiesi Manual exposure režimu jūs išvengsite šiu potencialių problemų ir leisite savo blicui atlikti visą darbą.

Jeigu siekiate nupaveiksluoti itin mažus objektus, tada geriausias pasirinkimas bus 60 mm makro linzė. Su kompaktinėmis kameromis išgauti gerą ryškumą fotografuojant makro bus sunku.