7 naudingi patarimai makrofotografijai.
Parašyta sagelo Lapkričio 24 2011 07:25:26
7 naudingi patarimai makrofotografijai.


Povandeninė fotografija – makro režimu.

Ypatingai pabrėžiančios smulkias detales, geriausios makro režimu darytos nuotraukos yra tiesiog stulbinančios. Dažnai paveiksluodami smulkius povandeninius gyvius fotografai pasirenka būtent tokį režimą.

Susipažinkite su keliais naudingais patarimais, kurie jums padės išspausti daugiau kokybės ir pasiekti geresnių rezultatų fotografuojant makro.

1. Smulkių dalelių kontrolė. Pasirodo, fotografijoje yra toks terminas – „backscatter“. Šiaip apie jį mažai kas ir bežino, kol ... nepalenda su fotoaparatu po vandeniu. Tai yra efektas, atsirandantis šviesai atsispindint nuo smulkių vandenyje kybančių dalelių. Kitaip tariant, nuotraukoje bus matyti visokie šviesūs taškeliai, burbuliukai, debesėliai ir tt. Iš esmės smulkmena, bet kai jų daug, jie gadina vaizdą.

O dalelių išvengti labai sunku. Ir ypač, jei nardote gimtuosiuose LT vandenyse. Tačiau ir jūrose (ypač arčiau kranto) vanduo nėra toks jau tyras. Įvairios srovės, potvynių ir atoslūgių ciklai išjudina vandenį, kuris savo ruožtu pakelia nuo dugno smulkiausias smėlio ir dumblo dalelytes, smulkiausius mikroorganizmus ir pan. Ypač sunku kovoti su šiuo efektu fotografuojant tamsius objektus atviro vandens fone.

Priklausomai nuo situacijos, „backscatterio“ galima išvengti pasirenkant tokį foną, kuris natūraliai maskuoja daleles, naudoti papildomą (o ne vidinę) blykstę ar apšvietimą, prislinkti kuo arčiau objekto. Beje, geriausia kartais būna tiesiog išjungti blykstę.
(Na ir dar. Jei nuotrauka šauni, o ją gadina vos kelios smulkios dėmelės, nenusiminkite. Visada dar pabandykite ir pakoreguoti ją kompiuteriu (PhotoShop nenugalimas).) Pvz., kirtiklio nuotrauka – dešiniajame kampe matosi šiek tiek baltų taškelių, tačiau didžioji dauguma pasislepia šviesaus dugno fone.

2. Fokusuokitės ant akių. Jei fotografuojate žuvis, stenkitės kad būtent akys patektų į fokusą. Nuotrauka atrodys geriausiai.

(Nai ir kaip gi ant tų begėdiškų akyčių susifokusuoti? Jeigu žuveliokas vis atsisuka ne veidu, o tssssakant užpakaliu? Ogi niekaip. Geriausia, ką galima padaryti – atsipalaiduoti ir apsišarvuoti kantrybe. Tiesiog laukite ir nesustodami fotografuokite. Gali būti, kad būtent tuo momentu, kai žuvis darys posūkį, jums pavyks puikus kadras. Jeigu sėdėsite tyliai, gali būti, kad žuvis pati pasisuks ir netgi priplauks arčiau. Kai kurios žuvys būna smalsios, paprastai taip elgiasi lydekos ir ešeriai, kartais – lynai.)
Geras kadras. Ešerys vos ne nosim baksnoja į objektyvą, akys fokuse, bet ... terminas „backsketeris“ čia jau netinka. Vietoj fono gavosi vos ne košė, tiek čia visko plaukioja. Ir PhotoSopas čia jau bejėgis...

3. Ieškokite įdomaus fono. Geriausios makro nuotraukos žiūrisi puikiai todėl, kad gyviai jose yra priešais įdomų spalvinį ar tekstūrinį foną: koralų polipus, augmeniją ir pan.

4. Neišbaidykite padarų. Smulkūs vandens gyvūnai gali būti labai jautrūs pakartotiniams blico blyksniams iš mažo atstumo. Gerbkite šiuos padarėlius (ir kitus fotografus) ir stenkitės po kelių kadrų padarymo susiieškoti kitą objektą.

(Padarai jautrūs ne tik blicui, bet ir naro kvėpavimui, burbulų triukšmui ir bet kokiems judesiams. Pamatę gerą kadrą, sustinkite, sulaikykite kvėpavimą, judėkite kuo lėčiau. Lėtai pasukite galvą, lėtai judinkite rankas. Atminkite, kad palyginus su mažučiu padarėliu, naras jam atrodo kaip Godzila ir bet koks neatsargus judesys gali būti suprastas kaip tiesioginė agresija.

(... Kartą nardant po tiltu ant dugno radau išbertą saują konservuotų kukurūzų – matyt žvejai pabėrė. Staiga akies krašteliu pastebiu, kad vienas kukurūzas kažkaip nenatūraliai linguodamas keliauja į šoną. Įsižiūriu ir netikiu savo akimis – nedidukas vėžys priekinėmis kojytėmis laiko vieną grūdelį prispaudęs prie krūtinės ir kažkur jį nešasi. Sąlygos gan geros, galiu nusileisti šlaitu žemiau, kad vėžys atsidurtų mano akių lygyje, vanduo skaidrus. Čiumpu infliatorių ir paskubom bandau nusileisti, ir ... vėžys viską meta ir pasprunka. Buvo labai gaila, nes kadras neeilinis buvo.)

5. Stebėkite savo plūdrumą. Keli neatsargūs mostai plaukmenimis (ir ne tik) gali lengvai sugadinti netgi palyginti neblogą vandens skaidrumą. Sekite savo judesius, laikykite įrangos dalis ir fototechniką arčiau savęs. Venkite bet kokio nereikalingo kontakto su rifais, dugnu ar augmenija.

(Beje, netgi ir fotografuojant statinius objektus prie pat vandens paviršiaus (pvz leliją), geriau jau nieko neliesti ir judėti labai atsargiai. Kartą, pvz., pabandžiau nuo lelijos nuimti kažkokią šiukšlę, kuri stipriai gadino vaizdą. Baigėsi tuo, kad nuo lelijos nubyrėjo visa sauja kažkokio rudo dumblo, kuris ilgam sugadino skaidrumą.)
Na, kuo gi ne "povandeninė rožė"? Gražu, bet artinkitės prie jos atsargiai. Pakaks ir nedidelio neatsargaus judesio, ir nuo "rožės" nubyrės toks dumblo kiekis, kad maža nepasirodys.

6. Nerkite su žinančiais vietą (arba vietiniais) narais. Geras dive gidas žino visus dugno užkaborius, jų gyventojų manieras ir dienotvarkę. Geriausi gidai sugeba judėti iš taško į tašką, kiekvienąkart nurodydami konkrečius gyvius, kurių jūs galbūt nė nepastebėtumėte.

7. Prislinkite arčiau. Ar galvojate, kad esate pakankamai arti prie savo objekto? Kaip dažnai mėgsta sakyti profesionalai – prislinkite dar arčiau.

(Arba bent pabandykite su ištiesta ranka arčiau prikišti fotoaparatą. Gali pavykti, be to, kartais gaunasi įdomus efektas – prakišus pro šakų ar žolių raizgalynes.)

Versta maloniai leidus scubadiving.com.
(+ sagelo trigrašiai).