Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
O? Ar?
parduodu aprangos/įr...
Parduodu Suunto D9tx
ĮRANGOS IŠPARDAVIMAS...
Parduodu Aqualung Bl...
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [752]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka


Nardyk meet'as 2008
Paskutiniai prisijungę
donis 1 dieną
izas 1 dieną
bannyk 1 dieną
Korsaras 3 dienas
Rytis_A 6 dienas
klaustukas 2 savaites
sausas 2 savaites
aqua 2 savaites
Arkus 3 savaites
Sigisagas 3 savaites
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 3
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 941
Neaktyvūs nariai: 748
Naujausias narys: Renatas

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas
Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

RYKLIŲ PALYDOVAI
RYKLIŲ PALYDOVAI

Dvi kaulinės žuvys — lipčius ir locmanas — yra artimai susijusios su daugeliu ryklių rūšių.
Didelį ryklį dažnai lydi ištisa armija palydovų, kurie surenka jo maisto liekanas. Ryklys, matyt, niekada neliečia tų bastūnų — lipčių ir locmanų, — nors šie, atrodo, visiškai nieko neatsilygina rykliui už savo asmens neliečiamybę. Atvirkščiai, tos žuvys suėda kiekvieną iš ryklio žiočių iškritusį trupinį, kuomet tas pietauja. Sambūvis tarp ryklio ir jo mažesnių palydovų vadinamas komensalizmu, t. y. valgymu prie to paties stalo.

Lipčius (Echeneidae šeima) minimas jau senovės legendose. Graikai jį vadino „laivų sulaikytoju". Istorikas Plinijus pasakoja, kad į Antiumą vykstantį imperatorių Kaligulą sulaikė nelemtieji lipčiai, kurie neleido jo laivui pajudėti iš vietos, nepaisant 400 irklininkų pastangų. Dėl Marko Antonijaus pralaimėjimo prie Antiumo taip pat kaltinami lipčiai, sulaikę laivą tuo metu, kai Antonijus įsakė stoti į mūšį. Anglų rašytojas Benas Džonsonas irgi tvirtino, kad lipčius gali „sustabdyti visomis burėmis plaukiantį laivą".

Laivų sulaikytojo vardą lipčius gavo dėl savo sugebėjimo prilipti prie daiktų. Ypač lipčius kimba prie ryklių. Tai jis atlieka su savotišku „siurbtuku". Pirmasis lipčiaus nugaros pelekas yra pasidaręs lyg pailgas diskas galvos viršuje. Disko paviršius rantytas lyg bato padas. Lipčiui pakanka priplaukti prie ryklio iš apačios ir priglausti diską prie ryklio pilvo arba šono. Tuomet, sutraukdamas raumenis, jis pakelia disko kraštelius ir rantelius, ir tarp ryklio kūno bei lipčiaus disko susidaro dalinis vakuumas.

Rykliui ėdant, lipčius atpalaiduoja raumenis, atsiskiria nuo ryklio ir renka trupinius. Pasisotinęs jis vėl prisisiurbia prie ryklio ir laukia kito maitinimo.
Prie vieno ryklio gali būti prilipę keturi ar penki lipčiai. Tai ne tikri parazitai, kadangi jie nečiulpia kraujo ir nežaloja ryklio. Tačiau kai kurie rykliai turi ir ištisas ordas tikrų parazitų — ir mikroskopinio didumo, ir didžiulių vėžiagyvių — izopodų, kurie gyvena ryklio žiaunose, nasruose ir odoje, ir dar patys turi savų parazitų. Vienas iš tų parazitų yra toks didelis, jog Australijos aborigenai jį vadina „ryklio žmona". Manoma, kad kai kurie lipčiai padeda savo „šeimininkui", ėsdami tokius parazitus.

Žinomos kelios lipčių rūšys. Viena jų (Echeneis nauciates), užauganti maždaug iki metro, paprastai randama prie ryklių šiltose jūrose. Kita rūšis (Remora remoia) maža, vos 30 centimetrų ilgio. Dar vienos rūšies lipčius (Remoia brachyptera) — taip pat nedidukas, randamas prie kardžuvių. Tie lipčiai dažnai gyvena didesniųjų ryklių žiotyse ir žiaunų plyšiuose. Pastebėta, jog lipčiai limpa ir prie mantų, jūros vėžlių bei banginių. Jie ne visą laiką minta svetimais trupiniais. Ryklio atgabentas į smulkesnių žuvų būrį, lipčius kartais pasileidžia ir plaukia pats medžioti. Tačiau greit parskuba atgal.

Kristupas Kolumbas pasakojo matęs Naujajame Pasaulyje keistą žuvį. Vietiniai gyventojai ją pririša prie virvės ir nuleidžia į jūrą; čia ji prikimba prie vėžlio ir kartu su juo ištraukiama atgal į valtį. Žmonės lipčių naudojo kaip žvejybos priemonę. Kai kuriose Australijos ir Kinijos dalyse, Zanzibare ir Mozambike ir dabar taip gaudomi vėžliai. Madagaskare burtininkai deda džiovintus lipčių disko gabalėlius ant neištikimos žmonos kaklo, kad jinai sugrįžtų pas nelaimingą vyrą ir būtų lipte prie jo prilipusi.

Locmanas (Naucrates ductor), dryžuotas it zebras, mažutis ryklio palydovas, neturi jokių giminystės ryšių nei su lipčium, nei su rykliu. Pavadinimą „locmanas" žuvis gavo dėl to, kad, rykliui artinantis prie grobio, ji plaukia pirma jo, tarsi rodydama kelią. Dėl šio jos įpročio ėmė sklisti pasakojimai, kad nedidukė žuvelė vedžioja milžinišką ryklį taip, kaip šuo neregį šeimininką.

Rykliui locmano nereikia, kad rodytų kelią, bet locmanui ryklys, be abejo, reikalingas arba bent naudingas. Panašiai kaip lipčius, locmanas minta trupiniais nuo ryklio stalo. Tik jis neturi priemonių prilipti prie šeimininko. Todėl locmanai plaukia rykliui iš priekio, dažniausiai per kelis centimetrus nuo jo žiočių, matyt, naudodamiesi didžiosios žuvies sukelta srove, arba beveik be perstojo laikosi prie ryklio krūtinės pelekų.
Kai ryklys praryja kablį ar pakliūna į tinklą, locmanai tuoj pat išlaksto į šalis, jei tik spėja, ir pradeda ieškoti kito „šeimininko". Tačiau ryšys tarp locmanų ir ryklio, sakytume, yra abipusis. Vienas mokslininkas pastebėjo, kad, nors locmanai kartais ir pasitraukia nuo savųjų.ryklių grybštelėti kokį kąsnelį iš šalies, jie tuoj skuba atgal, tarytum bijodami nuo auklės atsilikti vaikai. Kai užkibusį ryklį traukia iš vandens, jo locmanai su nerimu plaukioja aplinkui, tarsi išsigandę, kad nebeteks didelio ir dosnaus draugo.


 Parašė sagelo balandžio 25 2006 19:17:06 · 0 Komentarai · 3881 Skaityta Spausdinti
Komentarai
Komentarų neparašyta.
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nėra reitingų.
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
N meetas 2013 geriausia jei būtų:

birželį
birželį
21% [4 Balsai]

liepą
liepą
47% [9 Balsai]

per viduriuką
per viduriuką
5% [1 Balsuoti]

nesvarbu, dalyvausiu bet kada
nesvarbu, dalyvausiu bet kada
21% [4 Balsai]

meetus reikia uždrausti.
meetus reikia uždrausti.
5% [1 Balsuoti]

Balsai: 19
Pradėtas: 15/05/2013 05:53
Baigtas: 17/05/2013 06:25

Apklausų archyvas
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME Dariuva
SVEIKINAME elenamekdova
SVEIKINAME MichaelReoms
SVEIKINAME minaoshamp
SVEIKINAME Neosoose
SVEIKINAME PeterAveta
SVEIKINAME war3co
SVEIKINAME Williamhop