Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
Idomu
ĮRANGOS IŠPARDAVIMAS...
Balionai
prozektorius
Parduodamas juostini...
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [752]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka


Delfinariumas
Paskutiniai prisijungę
Shrek05:12:19
sausas06:07:47
Dlu07:12:31
bannyk18:28:04
sagelo 1 dieną
supernial 2 dienas
donis 5 dienas
nierka 6 dienas
Oktopusas 1 savaitę
Vismantas 1 savaitę
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 1
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 941
Neaktyvūs nariai: 134
Naujausias narys: Renatas

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas
Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Kas yra “rebrizeris”?
Kas yra “rebrizeris”?

Kad suprasti kas per žvėris yra rebrizeris ir kaip jis veikia, naudinga žinoti, kaip dirba įprastas scuba aparatas. Šiuo metu beveik visi prieinami plačiajai visuomenei aparatai pakliūna į taip vadinamą atviro ciklo aparatų klasę. Tokio tipo sistemos rekreaciniams diveriams pirmą kartą buvo pristatytos legendinio Kusto, jos turi suspausto oro balioną ir reguliatorių, kurių pagalba naras kvėpuoja. Su kiekvienu iškvėpimu panaudotas oras burbulų pavidalu tiesiog pašalinamas lauk – iš čia atsirado pavadinimas “atviras ciklas”. Atviro ciklo scuba savaime yra neefektyvus, kadangi tik maža įkvėpto deguonies (O2) dalis panaudojama organizmo metabolizmui – likusi didesnioji deguonies dalis tiesiog iššvaistoma. Dar daugiau, kuo giliau naras neria, tuo didesnė O2 dalis iššvaistoma.

Rebrizeris yra visiškai kitokio tipo aparatas. Šiuo metu pramonėje ir vyriausybinėse organizacijose naudojami trijų tipų rebrizeriai: deguonies rebrizeriai, pusiau uždaro ciklo ir uždaro ciklo rebrizeriai. Kiekvienas tipas turi savo specifinių pranašumų ir trūkumų, apie kuriuos ir pakalbėsime. Bet visi jie, tačiau, turi ir bendrus bazinius komponentus.
Visi jie turi kvėpavimo kontūrą (breathing loop) su kandikliu, per kurį naras kvėpuoja. Jeigu šis kontūras būtų visiškai uždaras, būtų neįmanoma nei įkvėpti, nei iškvėpti (tai tas pat, kaip kvėpuoti iš tuščio limonado butelio). Reiškia, čia turėtų būti kažkoks maišas, kuris priima orą kai naras iškvepia, ir paduoda orą kai naras įkvepia. Vadinkime jį kvėpavimo maišu (counterlung). Jeigu naras kiek pakvėpuotų iš tokio kontūro, iškvėptas anglies dvideginis (CO2) greitai pakiltų iki pavojingo lygio. Reiškia, kvėpavimo kontūras turi turėti tam tikrą CO2 absorbuojančią talpą (absorbent canister), kurioje esančios cheminės medžiagos (HP Sodasorb, Sofnolime?, arba lithium hydroxide) sugeria CO2, tokiu būdu pašalindamos jį iš kvėpavimo mišinio. Savaime suprantama, kad absorbuojanti talpa pati savaime neleidžia narui kvėpuoti neribotą laiką, kadangi deguonis kontūre vistiek kada nors baigsis. Dėl to rebrizeris turi nuolat pridėti šiek tiek naujo deguonies į kvėpavimo kontūrą – kad palaikyti normalų naro kvėpavimą. Beto, kad naras neįkvėptų ką tik iškvėpto oro, kontūras turi būti suskurtas taip, kad oras kontūre judėtų ratu. Paprastai ši užduotis išsprendžiama dviejų vožtuvų, esančių iš abejų kandiklio pusių, pagalba (upstream check-valve, downstream check-valve) – įkvepiama iš vienos kontūro pusės, o iškvepiama į kitą, ty oras kontūre juda tik viena kryptimi. Dar viena rebrizeriams įprasta savybė – uždarantis vožtuvas ant kandiklio. Jeigu naras po vandeniu išsiima kandiklį, vožtuvas užsidaro ir neleidžia vandeniui patekti į kvėpavimo kontūrą.
Esminis skirtumas tarp šių trijų tipų rebrizerių slypi tame, kokiu būdu į kvėpavimo kontūrą yra pridedamas deguonis ir kaip kontroliuojama jo koncentracija.

Deguonies rebrizeriai.
Šie rebrizeriai yra paprasčiausi, todėl nuo jų ir pradėsime. Deguonies rebrizeris turi pagrindinius aukščiau aprašytus komponentus ir balioną su grynu deguonimi, kurio dėka kontūre palaikomas reikiamas deguonies lygis. Kai kurie šio tipo rebrizeriai prideda deguonį į kontūrą nuolatiniu tempu, kuris maždaug atitinka vidutinišką naro deguonies suvartojimą. Bet metabolizmas gali nardymo metu keistis – priklausomai nuo atliekamo po vandeniu darbo. Taigi, tokios “aktyvaus” pridėjimo sistemos yra linkusios pridėti per daug deguonies į kontūrą poilsio periodais (deguonis į kontūrą pridedamas, nors jo tiek ir nereikia), ir nedadėti deguonies sunkaus fizinio darbo periodais (tada narui tenka rankiniu būdu pridėti deguonies per šuntuojantį vožtuvą).

Daug deguonies rebrizerių turi ir pasyvaus pridėjimo sistemą, kuri prideda deguonies į kontūrą pagal naro poreikį. Paprasčiausia tokia sistema turi paprastą mechaninį vožtuvą, kuris atsidaro, kai kvėpavimo maišas ištuštėja. Kai naras kvėpuoja ir per metabolizmą paverčia deguonį anglies dvideginiu, absorbentas sugeria dvideginį ir bendras dujų kiekis kontūre palaipsniui mažėja. Pagaliau pilnas naro įkvėpimas ištuština kvėpavimo maišą, priversdamas vožtuvą atsidaryti ir pridėti deguonies.

Šio tipo rebrizeriai turi esminį trūkumą – prieš neriant yra gyvybiškai svarbu prapūsti kontūrą grynu deguonimi. Mat jeigu kontūre liks didelis kiekis kitų dujų, naras gali patirti hipoksiją (nepakankamai deguonies) dar iki to laiko, kai maišas ištuštės ir bus pridėta naujo deguonies.
Konstrukciniu požiūriu deguonies rebrizeriai yra labai paprasti, kadangi jiems nereikia kompleksinės O2 kontroliavimo sistemos. Tačiau pagal savo funkcionalumą jie yra labai riboto panaudojimo, kadangi didesniuose nei šeši metrai gyliuose atsiranda potenciali apsinuodijimo deguonimi grėsmė (per daug deguonies).

Norint saugiai nerti į didesnius gylius, dujų mišinys kvėpavimo kontūre privalo turėti ir kitas sudedamąsias dalis, o ne vien gryną deguonį (reikia ir azoto arba helio). Tokie rebrizeriai paprastai esti dviejų tipų: pusiau uždaro arba uždaro tipo.

Pusiau uždaro ciklo rebrizeriai.
Ne taip, kaip deguonies rebrizeriai, šie dirba su dujų mišiniais, o ne vien grynu deguonimi. Patys savaime jie dar skirstomi į visiškai skirtingas pusiau uždaro ciklo kategorijas: aktyvius ir pasyvius. Dauguma esančių šių rebrizerių turi aktyvias dujų pridėjimo sistemas. Pagal konstrukciją jie panašūs į deguonies rebrizerių sistemas, skirtumas slypi tame, kad jos dirba su dujų mišiniais, o ne vien grynu deguonimi. Dujų mišinys yra pastoviu tempu papildomas į kvėpavimo kontūrą. Kitaip tariant, nepriklausomai nuo gylio į kontūrą paduodamas vienodas dujų kiekis. Padavimo tempas tokiose sistemose turi būti pareguliuojamas pagal tai, kiek deguonies yra mišinyje ir pagal naro poreikį.

Palyginus su deguonies rebrizeriais, šios sistemos yra pranašesnės, kadangi jos leidžia nerti į didesnius gylius nerizikuojant apsinuodyti deguonimi. Tačiau yra ir trūkumas – mat kadangi dujų mišinyje yra ne grynas deguonis, bet ir kitos dujos (azotas, helis arba jų mišinys), jos taip pat vienodu tempu tiekiamos į kvėpavimo kontūrą. O kadangi žmogus organizmui nereikia šių “kitokių” dujų, jų koncentracija kontūre auga. Logiška, kad galų gale šias perteklines dujas reikia periodiškai nuleisti.

Idealiu atveju iškontūro reiktų pašalinti tik azotą arba helį, saugant deguonį naro poreikiams. Tačiau kadangi kontūre visos dujos daugmaž vienodai susimaišiusios, tai reiškia kad kartu su pertekliniu azotu ir heliu pašalinama ir dalis deguonies.
Kita problema su aktyvaus pridėjimo sistemomis šio tipo rebrizeriuose – kintanti deguonies koncentracija kvėpavimo kontūre.

Visų pirma, deguonies dalis kontūre bus būtinai mažesnė, nei balione. Taip yra todėl, kad naro kūnas „ištraukia“ deguonį iš mišinio žymiai greičiau, nei kitas sudedamąsias mišinio dalis. Beto, deguonis pridedamas į kontūrą pastoviu tempu, bet jo poreikis priklausomai nuo atliekamo darbo skiriasi. Naro deguonies poreikis gali būti šešis kart didesnis normaliomis sąlygomis, ir dešimt kartų didesnis sudėtingomis sąlygomis – priklausomai nuo fizinio krūvio. Šie svyravimai dar labiau padidina deguonies lygio skirtumą (tarp to, kas yra kontūre, ir kas balione). Todėl kad sumažinti deguonies badą, deguonies dalis balione ir pačio mišinio padavimo tempas turi būti pakankami. Iš kitos pusės, kuo didesnė deguonies dalis yra balione, tuo didesni gylio apribojimai - kad išvengti apsinuodijimo. Beto, kuo didesnis mišinio padavimo tempas, tuo trumpiau naras išbus po vandeniu (mišinys eikvojamas neefektyviai).

Tokiu būdu, dėl to kad nėrimo metu neįmanoma nuspėti kaip ir kada narui reikės daugiau deguonies, ir dėl to kad mišinys tiekiamas pastoviu tempu, tokios aktyvaus padavimo sistemos pusiau uždaro ciklo rebrizeriuose yra savaime neefektyvios (palyginus su kito tipo rebrizeriais).
Alternatyva – naudoti pasyvaus padavimo sistemas. Jos reguliuoja mišinio padavimą į kontūrą tokiu tempu, kokio reikia narui. Paprasčiausias būdas realiu laiku reguliuoti padavimą yra stebėti naro kvėpavimą. Daugeliu atvejų kvėpavimo dažnis, arba įkvepiamo oro kiekis per minutę (RMV - respiratory minute volume) tiesiogiai atspindi organizmu sunaudojamo deguonies lygį.
Taip, pasyvaus padavimo sistemos paduoda mišinį į kvėpavimo kontūrą priklausomai nuo diverio RMV: sunkiais periodais mišinio paduodama daugiau, lengvais – mažiau.
Toks problemos sprendimo būdas sumažina aukštą deguonies lygio kaitaliojimąsį mišinyje prie skirtingų nėrimo sąlygų, bet vistiek perteklinį dujų kiekį iš kontūro reikia periodiškai išleisti ir dėl to deguonis naudojamas netaupiai ir neefektyviai.

Uždaro ciklo rebrizeriai.
Nors dažnai terminas “uždaro ciklo rebrizeris” taikomas visų tipų rebrizerių sistemoms, šiame straipsnyje mes jį naudosime kalbėdami tik apie pilnai uždaro ciklo dujų mišinių sistemas.
Kaip ir pusiau uždaro ciklo, uždaro ciklo rebrizeriai leidžia saugiai nardyti žymiai didesniuose gyliuose. Bet tarp jų yra keletas svarbių ir esminių skirtumų.

Pirmas skirtumas slypi tame, kaip kvėpavimo kontūras papildomas deguonimi. Tuo tarpu kai pusiau uždari rebrizeriai tiekia orą į kontūrą kartu su kitom dujom iš to paties baliono, uždaro tipo rebrizeriai turi mažiausiai du atskirus balionus. Viename šių balionų yra grynas deguonis, kuris paduodamas į kontūrą pagal naro poreikį, o kitame balione – taip vadinamasis skiediklis (diluent). Skiedikliui naudojamas arba paprastas oras, arba specialūs dujų mišiniai: nitroksas (azoto-deguonies miksas su didesne nei spaustam ore deguonies koncentracija), helioksas (helio-deguonies miksas su mažesne nei spaustam ore deguonies koncentracija), neoksas (neonas-deguonis) arba trimiksas (paprastai helio-azoto-deguonies miksas). Skiediklio dujų mišinys paprastai turi pakankamą deguonies kiekį, kad galima būtų kvėpuoti tiesiai iš skiediklio baliono per įprastą reguliatorių. Skiediklis naudojamas išlaikyti sistemos tūriui nardant tokiuose gyliuose, kur dėl slėgio poveikio kvėpavimo kontūro tūris sumažėja. Beto, kai kuriuose rebrizeriuose skiediklis numatytas naudoti kvėpavimui kaip atsarginis variantas su įprastu reguliatoriumi – tam atvejui jeigu, visa sistema totaliai išeitų iš rikiuotės.

Antras didžiulis skirtumas tarp pusiau uždaro ir uždaro tipo sistemų slypi tame, kaip jos palaiko deguonies koncentraciją kvėpavimo kontūre. Tuo tarpu kai dauguma pusiau uždarų rebrizerių kontūre nėrimo metu palaiko tik (daugiau ar mažiau) pastovią deguonies dalį (FO2 - fraction of oxygen), uždaro ciklo rebrizeriai kontūre palaiko pastovų deguonies partialinį slėgį (PO2). Dėlto beveik visi uždari rebrizeriai turi tam tikrus elektroninius sensorius, sekančius deguonies koncentraciją kontūre. Beto, jie turi elektronines deguonies kontroliavimo sistemas, kurios automatiškai “prideda” deguonies į kontūrą, kai PO2 nukrenta žemiau nustatyto lygio (PO2 set-point).

Kaip toliau pamatysime, uždaro ciklo rebrizeriai, palyginus su paprastu scuba ar pusiau uždaru rebrizeriu, irgi turi savo paranašumų ir trūkumų.

Kokie yra rebrizerių privalumai?
Palyginus su įprastu scuba, rebrizeriai bendrai paėmus, o uždaro ciklo – ypač, turi tris esminius privalumus: žymiai efektyvesnis dujų panaudojimas, optimizuotos dekompresinės charakteristikos, tylus darbas.

Efektyvus dujų panaudojimas.
Svarbiausias uždarų rebrizerių privalumas – žymiai efektyvesnis dujų panaudojimas. Normaliomis sąlygomis naras sunaudoja tik nedidelę įkvėpto deguonies dalį, didesnioji deguonies dalis like nepanaudota ir tiesiog pašalinama iškvepiant. Naudojantis atviro ciklo scuba, deguonis ir kitos dujos iškvepiamos lauk burbulų pavidalu. Kai gylis didėja, įprasto scuba “netaupumas” dar labiau didėja. Tuo tarpu uždaras rebrizeris neišleidžia iškvėpto oro, o jį apdoroja ir gražina atgal diveriui. Kadangi čia beveik išvis nėra iškvepiamų burbulų, deguonies panaudojimo efektyvumas nesikeičia priklausomai nuo gylio. Dėl to prie didesnių gylių rebrizeriai yra ypač patrauklūs (dėl efektyvaus deguonies naudojimo). Pavyzdžiui, standartinis scuba balionas sausumoje vidutiniam žmogui leis kvėpuoti apie pusantros valandos. Tas pats balionas dešimties metrų gylyje palaikys kvėpavimą apie 45 min, ir mažiau nei 10 min 90 metrų gylyje. Bet jeigu tą patį balioną užpildyti grynu deguonimi uždaro ciklo rebrizeryje, teoriškai naras galėtų išbūti po vandeniu dvi dienas nepriklausomai nuo gylio.

Dekompresijos efektyvumas.
Sekentis privalumas – dekompresijos optimizavimas. Tai liečia tik uždaro ciklo rebrizerius ( deguonies ir pusiau uždaro ciklo – netaikoma). Deguonies rebrizeriai naudojami tokiuose gyliuose, kur dekompresija neturi reikšmės. Kaip anksčiau sakyta, pusiau uždaro ciklo rebrizeriai palaiko kvėpavimo kontūre tik daugmaž pastovų FO2, tuo tarpu pilnai uždari rebrizeriai – pastovų PO2. Viso nėrimo metu jie išlaiko deguonies koncentraciją kvėpavimo mišinyje maksimaliai saugiose ribose. Tai reiškia, kad “nedeguoninė” mišinio dalis (dėl kurios gali kilti dekompresinė liga) palaikoma minimaliai. Tai leidžia diveriui ilgiau išbūti didesniame gylyje be DKL rizikos, arba žymiai paspartinti dekompresijos procesą, jeigu toks išvis reikalingas.

Tyla.
Naudojantis įprastu scuba, su kiekvienu iškvėpimu naras paleidžia lauk debesį triukšmingų burbulų. Povandeniniai padarai įvairiai į tai reaguoja, nors žuvys paprastai tampa atsargesnės ir nenoriai prisileidžia diverį artyn. Pusiau uždari rebrizeriai ne tokie triukšmingi, o uždaro tipo – neturi burbuliavimo išvis. Tylus darbas leidžia žymiau arčiau priartėti prie povandeninio gyvenimo. Tai ypač svarbu renkant kokius nors žuvų pavyzdžius arba fotografuojant.

Kokie gi tada rebrizerių trūkumai?

Disciplina ir treningas.
Visų rūšių rebrizeriai turi specifinius momentus, kurie gali būti pavojingi ir su kuriais nesusiduria paprasti scuba diveriai. Esminis skirtumas tarp scubos ir rebrizerių sistemų slypi tame, kad jeigu diveris gali kvėpuoti ir jam nėra nustatyto gylio limito, kvėpavimo mišinys bus tinkamas gyvybei palaikyti (aišku, jeigu tik balionas buvo tinkamai užpildytas). Jeigu su scuba atsitinka kokia nors problema, paprastai problema būna aiški, naras ją supranta ir gali imtis žingsnių jai išspręsti.

Tačiau rebrizerių atveju kvėpavimo mišinys gali to pačio nėrimo metu būti dinamiškas, ir deguonies koncentracija gali “nuplaukti” iki tokio lygio, kad mišinys nebetiks gyvybei palaikyti.
Pavyzdžiui, deguonies rebrizerių atveju, jeigu prieš nėrimą kvėpavimo kontūras nebuvo tinkamai užpildytas deguonimi, po kiek laiko azoto lygis gali tapti per aukštas. Rebrizeriuose su pasyvia deguonies pridėjimo sistema yra įmanomas dalykas, kad naras išvėpuos deguonį anksčiau, nei atsidarys papildymo vožtuvas.

Pusiau uždaro ciklo rebrizeriuose deguonies koncentracija kontūre priklauso nuo naro darbo krūvio. Prie tam tikrų aplinkybių, ypač sunkiai dirbant arba kylant, koncentracija gali nukristi iki pavojingai žemo lygio.
Uždaro ciklo rebrizerių įgimta silpnybė – priklausomybė nuo elektronikos. Kaip visi žino, elektronika ir vanduo (o ypač – sūrus) blogai tarpusavyje sutaria. Iš tikro, uždaro tipo rebrizeriai užsitarnavo šiek tiek “nepatikimą” reputaciją – būtent dėl elektronikos gedimų deguonies kontroliavimo sistemose (dėl ko būdavo paduodama per daug arba per mažai deguonies).

Šių problemų galim išvengti, jeigu deguoniniai rebrizeriai būtų tinkamai užpildomi prieš nėrimą, jeigu pusiau uždaruose butų tinkamai sureguliuotas dujų padavimas, o uždaro tipo rebrizeriai turėtų daug deguonies sensorių ir kelias atsargines kontroliavimo sistemas.
Deja, hipoksijos arba apsinuodijimo deguonimi simptomai irgi nėra tokie jau patikimi, todėl niekada neaišku kada neteksi sąmonės… Todėl tik nuo paties naro priklauso, ar jo kvėpavimo kontūre yra tinkamas kvėpavimui mišinys.
Todėl rebrizeriniams narams ypač svarbu palaikyti aukštą disciplinos lygį ir praeiti tinkamus treningus. Jiems reikia skirti daugiau dėmesio įrangos servisui. Rebrizeriai žymiai sudėtingesni, todėl jiems įsisavinti reikia daugiau laiko kursų metu.

Kaina.
Kitas rebrizerių trūkumas – jų kaina. Netgi gan žemo lygio rebrizeris gali kainuoti kelis tūkstančius dolerių, o aukšto lygio sistemos “patrauks” ant 15 000 USD ir daugiau. Tačiau nusipirkus, ekspluatacinės išlaidos nėra labai jau didelės ir daugmaž sulyginamos su įprastu scuba.

Tai tiek.
 Parašė sagelo birželio 29 2006 17:52:23 · 1 Komentarai · 6230 Skaityta Spausdinti
Komentarai
immortallas liepos 11 2006 20:27:44
Neblogas daikciukas... Tik va kainuoja ir neblogai... Gal susimetam visi vienam ir dalijames ?
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nuostabu! Nuostabu! 100% [1 Balsas]
Labai gerai Labai gerai 0% [Nėra balsų]
Gerai Gerai 0% [Nėra balsų]
Patenkinamai Patenkinamai 0% [Nėra balsų]
Blogai Blogai 0% [Nėra balsų]
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Birželio 27 pie Alaušo:

Kaip visada būsiu.
Kaip visada būsiu.
32% [6 Balsai]

Būtinai būsiu.
Būtinai būsiu.
21% [4 Balsai]

Gal būsiu.
Gal būsiu.
21% [4 Balsai]

Norėčiau būti.
Norėčiau būti.
26% [5 Balsai]

Nebūsiu ir būsiu be ryšio.
Nebūsiu ir būsiu be ryšio.
0% [0 Balsai]

Balsai: 19
Pradėtas: 04/06/2015 07:09
Baigtas: 07/09/2016 05:19

Apklausų archyvas
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME ezkimas
SVEIKINAME Robis
SVEIKINAME Steveliz