Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
Parduodamas juostini...
VAGYS . (Pavogė, nug...
Narų šachta
reikia kompanijos į ...
Artimiausios keliones
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [751]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka


Nardyk meet'as 2008
Paskutiniai prisijungę
nierka10:12:44
stg44 2 dienas
bannyk 3 dienas
Dlu 3 dienas
Garis 4 dienas
sausas 4 dienas
mirka13 4 dienas
donis 1 savaitę
decostop 1 savaitę
Vygantas 1 savaitę
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 1
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 934
Neaktyvūs nariai: 278
Naujausias narys: keliauninkemilda

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas

Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Šamas.
Šamas.


Lotyniškas pavadinimas: Silurus glanis Linnaeus, 1758
Sinonimai: Silurus glanis aralensis, S. silurus
Trumpas aprašymas: didelė galva ir burna. Analinis pelekas ilgas, siekiantis uodegą. Kūnas ilgas. Turi tris poras ūsų. Nugara tamsiai žalsva, šonai žalsvai gelsvi, pilvas šviesus, su nedidelėmis dėmelėmis. Spalva gali varijuoti nuo šviesiai pilkos iki tamsios.
Paplitimas: po visą Europą (išskyrus šiaurės šalis), nuo pietų iki pat Tolimųjų Rytų.
Biologija: labai stambi žuvis. Žvejai ne taip jau retai sugauna egzempliorius, sveriančius virš 100 kg, 2,5 m ilgio ir daugiau. Gyvena upėse, kanaluose, ežeruose, tvenkiniuose, nevengia ir sūresnio vandens, buvo pagautas Baltijos ir Juodosios jūros pakrantėse, kur stambios upės įkrenta į jūrą.
Statusas: nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos Raudonają knygą. Nors kitose šalyse, kur geros veisimosi ir maitinimosi sąlygos, plačiai paplitusi. Esti žinių, kad dirbtinai introdukuotos kitose šalyse, ėmė sparčiai veistis ir dabar daro neigiamą poveikį vietinei faunai.Pavadinimas kilęs iš graikiško žodžio silouros, kas reiškia žuvį, o glanis (vėlgi iš graikų kalbos) reiškia ... žuvį. Taigi, išeina kaip ir žuvų žuvis... Iš tikrųjų, šamas – didžiausia plėšri mūsų (ir visos Europos) vandenų žuvis. Šamo nesupainiosi su jokia kita žuvimi: ilgas ištysęs kūnas, gleivėta oda be žvynų, milžiniška galva su mažytėmis akimis, burna su daugybe smulkių aštrių dantukų ir aišku, labai charakteringi ūsai – pora didelių ūsų ant viršutinio žandikaulio ir dvi poros mažesnių ant apatinio. Šamas sugeba praryti grobį, kuris kartais pagal savo dydį ir tūrį esti ne ką mažesnis nei jis pats.

Šamo dydis – amžinų diskusijų objektas. Nors Lietuvoje žvejai dažniausia pagauna nedidelius šamukus, pasitaiko ir 40-50 kg sveriančių gražuolių. Tuo tarpu stambiose Europos, Rusijos upėse ir virš 100 kg žuvys ne naujiena. Įžymaus zoologo Bremo duomenimis, šamas užauga iki 2,3 m ilgio ir 230 kg svorio, bet daug kas mano, kad šie skaičiai ženkliai sumenkinti. Daug kur literatūroje nurodomas maksimalus šamo ilgis yra 5 m, tuo tarpu amerikiečių zoologas D.Villeris nurodo net 6,3 m! Pasakojama, kad prieškario rusų žvejų artelės neretai pagaudavo šamus po 300 kg ir daugiau nei 5 m ilgio. Sunku patikėti kai kuriais skaičiais, bet įvairiuose šaltiniuose jų galima rasti tikrai įspūdingų. Pvz sugauti: 500 kg ir 5 m Amudarjos žemupyje, 432 kg šamas Tuzkansko-Arnasajsko baseine Uzbekistane, 306 kg ir 5 m Dniepre, 265 kg Desnoje, 200 kg Baltarusijoje, 157 kg Italijoje... Deja, dabar 300 kg monstrai jau nebepasitaiko, bet kaip sakyta – virš 100 kg šamui - ne riba.
Esant geroms sąlygoms ir gerai pašarinei bazei 4-metis šamukas sveria apie 5 kg, 8-metis apie 16 kg, 15-metis gali būti apie 30-40 kg, o 20-metis – nuo 60 iki 120 kg. Gyvena šamas 25-35 metus.

Lytinės brandos šamai pasiekia 3-4 metų amžiaus, o neršia gegužės – birželio mėnesiais, kai vandens temperatūra įšyla iki 20-23 C. Šamai daro primityvius lizdus, arba išneršia tiesiog ant pakrantės augalų. Išneršiamų ikrų kiekis stipriai varijuoja priklausomai nuo žuvies dydžio, ir gali būti nuo 7 tūkstančių iki 1 milijono ikrelių. Manoma, patelė išneršia iki 25-30 tūkstančių ikrelių kiekvienam savo svorio kilogramui. Patinas po ikrelių apvaisinimo kelias dienas aktyviai gina lizdą. Subrendę ikrai lipnūs ir stambūs: 2-3 mm diametro. Vos išsiritę šamukai būna apie 7 mm ilgio ir turi tik vieną poarą ūsų. Auga labai greitai. Iškarto jie ima misti bestuburiais, bet jau pirmaisiais savo gyvenimo metais tampa plėšrūs ir ima vaikytis mažas žuveles.

Dažniausiai šamai gyvena giliose duobėse. Šaminės duobės dažnai būna užverstos visokiais kliuviniais: kerplėšom, senais medžiais, kelmais, akmenim ir pan. Taip šamas ginasi nuo srovės ir tuo pat metu slepiasi tykodamas grobio. Tai sėsli žuvis. Įsikūręs kokioje duobėje ar upės dubury, šamas praktiškai joje ir pragyvena visą savo gyvenimą, palikdamas savo „namus“ tik išplaukdamas pamedžioti, neršti ar migruodamas žiemos miegui. Bet kokiu atveju jis visada gryžta atgal. Kaip toli šamas nuplaukia? Jeigu stambiose upėse sezoninio migravimo metu šamai nuplaukia dešimtis ir netgi šimtus kilometrų, tai mažuose upeliuose ir ežeruose (kur yra pakankamai maisto) jis pasitraukia nuo savo duobės vos 10-20 m, ir tik tam, kad prasimanyti maisto. Visą likusį laiką šamas praktiškai tūno toj pačioj vietoj. Tuo kartais naudojasi patyrę žvejai, žinantys šamų slėptuvių vietas. Tinkamu laiku užmetus tinkamą jauką į tokią vietą, laimikis beveik neabejotinas. Pvz., Elektrėnuose gyvena dėdžius, besispecializuojantis šamų gaudymu. Išlaukęs tam tikro oro, tepasako: „einu pasiimti šamo“. Ir beveik visada „pasiima“. Beje, savo paslapčių (kur, kada, kaip ir ant ko) šis „šamanas“ niekam neišduoda. Gal ir gerai.

Esant pakankamai maisto, vienoje duobėje gali gyventi ir porelė ar net keli šamai, tuo tarpu stambiose upėse (Volgoje, Done, Kubanėje) toj pačioj duobėj gali gyventi iki 300 to paties amžiaus ir dydžio šamukų.

Šamai nemėgsta stiprios srovės, renkasi tokias vietas, kur dugnas kietas, vengia dumblinų ir vietų minkštu dugnu.

Šamas – povandeninis sanitaras. 40 proc jo dietos sudaro nedidelės žuvelės, nepasižyminčios miklumu – ešeriai, pūgžliai, būreliai baltos žuvies šiumetukų. Iki 10-kilograminis šamas aktyviai puola ir persekioja kuojų, karšių būrius. Pasiekęs didesnį svorį tampa ne toks manevringas ir judrus, todėl dažniausiai medžioja iš pasalos. Beje, medžioja ne tik prie pat dugno, bet per visą vandens sluoksnį ir paviršiuje. Renka nuo dugno nustipusias žuvis, moliuskus, vėžius, bet ir paviršiuje neatsisako plaukiančių varlių, o stambūs šamai – ir praplaukiančių graužikų, paukščių, mažesnių naminių gyvūnų.
Stambus šamas savo didžiule burna tiesiog įsiurbia savo auką, ir tą jis gali padaryti net iš 1 m atstumo!

Stambaus šamo judėjimą galima stebėti, netgi kai jis plaukioja dešimties metrų gylyje. Jeigu vandens telkinyje ramu, apie šį plėšrūną galima spręsti iš savotiškų garsų, kylančių burbulų takelių ir vandens ratilų. Jeigu auką jis stveria paviršiniuose sluoksniuose, paviršiuje aiškiai matyti verpetai, ratilai ir aiškiai girdimas charakteringas čepsėjimas, kurio su niekuo nesupainiosi.

Šamas, sveriantis daugiau nei 30 kg yra gan konservatyvus ir ieškodamas maisto juda tais pačiais keliais, tuose pat medžioklės plotuose. Mažesnės žuvys dažnai priplaukia prie pat kranto, medžiodamos smulkmę ir varles tiesiog melduose. Dažnai maži šamukai tankiai apgyvendina visą pakrantės zoną, užimdami visus nedidelius užutekius ir protakas. Volgoje pvz, tokie egzemplioriai žvejams yra rimta kliūtis gaudant kitas žuvis, kadangi nepriklausomai nuo to, koks jaukas, beveik visada pirmiausia prie jo pasirodo šamukas.

Vėstant vandeniui, šamai pasitraukia į gilias upių ir ežerų duobes. Rudeninis maitinimasis baigiasi, ir su pirmais šalčiais jie visai nustoja maitintis, susirenka į grupes pagal maždaug savo dydį-svorį ir sustingę miega savo žieminėse duobėse. Ir taip iki pavasario.

Kadangi daugeliui narų neįdomūs žvejybiniai šio galiūno niuansai, pereikime prie to, kur jie pas mus gyvena ir kaip juos pamatyti (tai dar nereiškia kad būtina juos vaikytis su šautuvu).

Šamai – naktiniai plėšrūnai, todėl jie nemėgsta ryškios saulės šviesos. Norėdami jį pamatyti, ieškokite jo labiausiai užtemdytose upės ar ežero vietose. Kokiose? Visų pirma – kažkadaise vandens žiurkių ar bebrų išraustuose urvuose, arba tuštumose po senos augmenijos šaknimis. Ten žuvis gali visa pasislėpti, arba iš urvo matyti tik jos kūno dalis. Taip pat vertos dėmesio vietos, kur atviras vanduo ribojasi su stačiai augančia augmenijos siena. Įdėmiau pasižiūrėjus neretai už grunto ir šaknų raizgalynės galima įžiūrėti chakteringą margą šoną.
Kita mėgstama šamų vieta – povandeninės sangrūdos, mediniai tiltų poliai, prie kurių srovė suneša šakas, lentgalius ir visokį šlamštą. Sangrūdos dažniausiai susidaro po vandeniu nuvirtus medžiui, kurio šakose įstringa lentos, rastgaliai, sena augmenija ir pan. Laikui bėgant ant tokios sangrūdos netgi gali imti augti augmenija, suformuodama savotišką stogą ir užtamsindama vandenį. Medžiotojams tokias vietas derėtų ypač atidžiai ištirti. Nors akys sunkiai pripranta prie tamsos, šamai čia sėdi ramiai ir visai nesibaido. Dideles sangrūdas reikia apžiūrėti iš visų įmanomų pusių.

Kartais šakos ir augmenija taip persipina, kad ir be jokios sangrūdos sudaro savotišką stogą. Būtinai panerkite po juo ir žvilgtelėkite aukštyn. Labai netgi gali būti, kad išvysite didelį šviesų pilvą šamo, nugara prisiglaudusio prie šio stogo.
Jeigu upės krantai molingi, srovė dažnai juose išplauna gruntą, suformuodama kišenes ir tuštumas. Pažiūrėkite ir čia, nes šamai mėgsta dienoti tokiose vietose.

Ten, kur šamų daug, juos galima sutikti ir tarp žolių, ir seklumose, retai – bet pasitaiko kad guli ir atvirose vietose.
Aptikti šamą ištikro yra sudėtinga, ir čia svarbiausia – atidumas. Galima ilgą laiką kokiame nors upelyje sėkmingai šaudyti kitas žuvis ir nė nežinoti, kad jame gyvena šamai. Kartais, kad palengvinti paiešką, medžiotojai ir dienos metu naudojasi prožektoriais, mat taip lengviau ištyrinėti tamsius urvus ir kerplėšas.

Aptikus, šamą sumedžioti nėra taip jau labai sunku (aišku, jeigu tik jis nėra pernelyg didelis). Šaudyti į galvą neapsimoka, nes strėlė gali ir nepramušti kaktos kaulų, į šoną – taip pat, nes žuvis gali nutrūkti. Geriausia šauti į uodegą (tik ne į patį galą), nes uodegos oda labai stipri: 3 cm storio peršauta uodega atlaiko 20 kg sveriančio galiūno smūgius.

Daugeliui medžiotojų žinoma, kad šamas – rimtas priešininkas. Sužeistas taip lengvai nepasiduoda ir drąsiai puola narą, beto kanda nežiūrėdamas kur. Gali stverti už šono, rankos, kojos ar plaukmens. Žinomas atvejis, kai šamas įsikabino medžiotojui už ... žando. Taip ir kilo abu paviršiun. Šamą aišku šiaip taip išvilko krantan, bet žandas liko ne juokais nutarkuotas.

Kaip jau anksčiau sakyta, po neršto šamas patinas kurį laiką saugo lizdą, ir tą jis daro gan agresyviai. Nenustebkite, jeigu visai netikėtai gausite gerą smūgį iš šono. Įvertinus didelį žuvies svorį smūgis gali būti labai stiprus, o pasekmės – nenuspėjamos (numušta kaukė, panika ir pan).

Nušautą ir nusiraminusį šamą ant kukano reikia verti per akį ir apatinį žandikaulį.
 Parašė sagelo rugpjūčio 03 2006 16:20:02 · 3 Komentarai · 11514 Skaityta Spausdinti
Komentarai
immortallas rugpjūčio 04 2006 07:43:48
Oho Taip ir reik medziotojams! Tegul samai sulauzo nosis Tiems nekadejams
Dekompresas rugpjūčio 06 2006 18:43:01
Nosis tai kaip nosis,nebūtinas atributas Kaukės labiausiai būtų gaila,kad ir senutę turiu ,tokią žalią,bet su ja skirtis nenorėčiau
Drager rugpjūčio 19 2006 12:35:16
speju stambiai zuviai saut reikia TIK i galva, o jei nepramusei tai cia jau ne kaukole stora o sautuvas silpnas, kokis cyrano 1100 arba 6'iu gumu medine patranka su 10mm 2m ilgio strele padarytu per bet kuria jo kuno vieta.
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nuostabu! Nuostabu! 0% [Nėra balsų]
Labai gerai Labai gerai 50% [1 Balsas]
Gerai Gerai 0% [Nėra balsų]
Patenkinamai Patenkinamai 50% [1 Balsas]
Blogai Blogai 0% [Nėra balsų]
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Tankas Gilužio ežere:

Tikrai yra (35 m gylyje).

Jį ištraukė bomžai ir pridavė į šrotą.

Antis.

Ančių pulkelis.

Ančių ornitologinis draustinis.

Norėdamas balsuoti turite prisijungti.
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME Deep Star
SVEIKINAME stasys