Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
prozektorius
Parduodamas juostini...
VAGYS . (Pavogė, nug...
Narų šachta
reikia kompanijos į ...
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [751]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka


Nardyk meet'as 2008
Paskutiniai prisijungę
nierka11:05:04
Arunce11:51:15
Dlu21:44:27
bannyk 2 dienas
mirka13 1 savaitę
Garis 1 savaitę
donis 1 savaitę
sausas 2 savaites
Korsaras 3 savaites
Arnaras 3 savaites
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 1
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 934
Neaktyvūs nariai: 363
Naujausias narys: keliauninkemilda

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas

Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Jūrų vienišiai.
Jūrų vienišiai.
Zane Webb.

Delfinai ir banginiai užburia ir žavi mus, bet iš esmės tai yra laukiniai gyvūnai. Tačiau kai kurie individai dažniau nei kiti mielai prisileidžia narus, ir anaiptol ne todėl, kad juos atstūmė gimtoji banda. Kas verčia juos ieškoti draugystės su tokia skirtinga – žmonių rūšimi?

Tai atsitiko viešnagės Airijoje metu, kai aš pirmą kartą supratau kokį neįtikėtiną tarpusavio ryšį gali sukurti delfinai su žmonėmis. Paplūdimyje stebėjau moterį, kuri nuolat plaukiodavo su draugišku delfinu vardu Mara. Tą dieną aiškiai matėsi, kad moteris jaučiasi prislėgta. Kaip visada delfinas pasirodė šalia uolos, kur moteris paprastai įeidavo į vandenį. Jie kaip įprasta pasisveikino, bet staiga Mara apsisuko ir dingo. Po kelių minučių Mara gryžo su didžiule lašiša dantyse ir padavė ją dabar jau laimingai moteriai.

Tokie atvejai kaip aprašytasis yra reti, bet yra žinoma daug kitų faktų kai vieniši delfinai ir banginiai, tik dėl jiems žinomų priežasčių (kartais netgi pakenkiant savo paties saugumui) nusprendžia draugauti su narais. Nors oficialus mokslas kažkaip yra labiau linkęs ignoruoti šį fenomeną, kai kurie narai ir biologai patys studijuoja šį reiškinį ir bando geriau suprasti delfinus.

Narų tarpe vienas įžymiausių „linkusių bendrauti“ (kitaip žinomų kaip vienišų, solo, draugiškų, prisijaukintų) delfinų buvo Olin. Tiksliau – delfinė. Pirmą kartą Olin buvo pastebėta devyniasdešimtųjų pradžioje kartu su kitu delfinu patinu. Netrukus jos partneris buvo rastas negyvas išmestas į krantą. Dėl nežinomų priežasčių Olin pasiliko šiose apylinkėse ir pradėjo bandyti bendrauti su vietiniais beduinais, išplaukusiais žvejoti. Ypač artimai ji susidraugavo su jaunu vyruku Abidalahu, kuris nuo pat vaikystės dėl patirtos traumos buvo kurčnebylys. Abidalahas nuolat plaukiodavo su delfinu, ir po kurio laiko jam ėmė atsirasti klausa, jis ėmė po truputį kalbėti. Galbūt toks jo pagijimas tebuvo sutapimas, bet pirmas vaikinuko ištartas žodžis buvo“olin“ (akivaizdžiai jis bandė ištarti angliškąjį „dolfin“, kurį nuolatos girdėdavo iš turistų lūpų).

Šimtai žmonių nardė kartu su Olin ir Abidalahu, ir galbūt ši porelė žymiai daugiau padarė populiarinant Nuweibą kaip turistinį centrą, nei visos kampanijos kartu paėmus. Deja, beduino vaikinuko ir delfino draugystės istorija neturi laimongos pabaigos: Olin buvo rasta negyva 2004 gruodį šiaurinėje Nuweiba pakrantėje. Sprendžiant žaizdų ant sudarkyto kūno, delfinas pirma buvo pašautas su harpūnu, o poto paskerstas. Kas ir kodėl tai padarė taip ir nebuvo atskleista, bet šis pavyzdys parodo, kad netgi draugiškiausiam delfinui susidūrus su žmonėmis gresia pavojus.

Taigi, kodėl tokie gyvūnai ieško žmonių draugijos? Laukinėje gamtoje delfinai ir banginiai paprastai labai įtariai žiūri į žmones, bet kartais jų smalsumas nugali atsargumo jausmą. Ar mes susiduriame su tokiais, kuriuos atstūmė banda, o gal jie patys atsiskyrė nuo bandos ir dabar ieško žmonių bendrijos kaip alternatyvos savo šeimai?

Mokslinis tokio elgesio paaiškinimas yra labai ribotas. Oficialus mokslas laiko pripratintus delfinus gamtos keistenybe, į kurią reiktų žiūrėti kaip į nereikšmingą, arba tiesiog kaip į nesusipratimą.

Žmogaus ir gyvūno susitikimas gali būti pavojingas ir pačiam žmogui. 1994 m gruodį delfinas afalina
vardu Tiao užpuolė plaukikus Sao Paulo paplūdymyje, Brazilijoje. Vienas plaukikas žuvo, kitas buvo rimtai sužalotas. Vietinis jūrų biologas Andre Rossi mano, kad plaukikai nepaklausė patarimo ir pabandė ant Tiao pajodinėti. Delfinas gan švelniai elgėsi su moterimi, bet su plaukikais vyrais nebuvo linkęs žaisti. Vėliau dėl to kai kas netgi iškėlė hipotezę, kad delfinas palaikė plaukikus vyrus savotiškais varžovais. Delfinas užmušė vieną vyrą, nuolat smūgiuodamas jį savo nosimi ir taip sukeldamas stiprų vidinį kraujavimą (lygiai topią pačią techniką delfinai naudoja gindamiesi nuo didelių ryklių). Rossi negali paaiškinti, kodėl šis delfinas nori žaisti tik su plaukikėmis moterimis. „Žinau tik tiek, kad Tiao su moterimis elgiasi ypač švelniai“ – sako jis.

D. Britanija irgi turėjo savo nuosavą delfiną vardu Džordžas , tiesa apkaltintą seksualiniu priekabiavimu, ir sukėlusiu tikrą sumaištį Weymouth‘e, Dorsete 2002. Jis buvo populiarus narų tarpe, bet tuo pat metu daug kas manė, kad Džordžo seksualiniai bandymai suartėti su žmonėmis ir netgi valtimis galų gale jį pražudys. Pagaliau jo paties saugumui buvo priimtas sprendimas delfiną patalpinti į nelaisvę. Ne visi pritarė tokiam planui, bet viskas išsisprendė savaime, kai tiesiog prieš pradedant perkėlimo operaciją Džordžas ėmė ir ... išnyko. Iki šio laiko jo dingimas ir tolimesnis likimas yra mįslė.

Draugiškai nusiteikęs delfinas gali pavirsti dideliu bizniu. Taip atsitiko dėmėtajam Atlanto delfinui vardu Jojo, ilgą laiką gyvenusiam Providenciale saloje, Turks ir Caicos salyne. Pirmas draugiškas delfino susitikimas su atvykusiu čia naru Dean Bernal įvyko 1984 m, bet 1987 m vos nepakliuvo į bėdą, kadangi ėmė kandžioti narus, mėginančius jį paglostyti. Viskas krypo link to, kad Jojo reikia sugauti ir apgyvendinti nelaisvėje, bet Bernalas pradėjo tikrą kampaniją, aiškindamas žmonėms, kad ne Jojo, bet patys žmonės agresyviai su juo elgiasi. Bernalas persikėlė gyventi į salą ir buvo paskirtas oficialiu delfino prižiūrėtoju. Iki šiol laikas nuo laiko Bernalą pakviečia nukreipti Jojo dėmesį toliau nuo OWD kursų atvirame vandenyje ar banglentininkų užsiėmimų.
Pats Jojo tuo tarpu tapo daugybės dokumentinių filmų žvaigžde ir dabar yra saugomas Turks ir Caicos vyriausybės.

Kad paaiškinti tokį delfinų elgesį, yra iškelta daug visokios rūšies teorijų. Pati fantastiškiausia jų – delfinai buvo pasiųsti, kad užmegzti ryšį su žmonija. Nors tokia teorija niekuo neparemta, daugeliu atvejų iš tikro atrodo, kad delfinai bando su žmonėmis komunikuoti.
Labiau įtikinamas paaiškinimas – gyvūno elgesį nulemia jo protinė ir fizinė būsena. Juk natūralu, kad sužeisti ar sergantys delfinai laikosi arčiau kranto, kur jie arba pasveiks, arba mirs. Tuo pat metu labai tikėtina, kad delfinai su psichiniais ar fiziniais nukrypimais gali būti sąmoningai išvaromi iš bandos (natūrali atranka veikia ir tokiu būdu). Yra daug įrodymų, kad delfinų bendruomenėje pasitaiko ir tokių reiškinių kaip muštynės, išprievartavimai ir netgi jauniklių nužudymai. Iš kitos pusės sunku atmesti ir tokią prielaidą, kad galbūt delfinai savanoriškai atsiskiria nuo savo bendruomenės, jeigu dėl kažkokių priežasčių negali sėkmingai joje gyventi.

Remiantis tokia prielaida darosi suprantama, kad tokie socialūs gyvūnai turėtų ieškoti sau į kompaniją kitos protingos būtybės, ir kai delfinas pasiekia pakrančių vandenis, labai tikėtina kad ta sutiktoji būtybė bus žmogus. Nors ir nebūtinai – aštuoniasdešimtųjų pradžioje trys delfinai-afalinos ėmė lankyti šunį, gyvenusį Chira salos paplūdimyje, Kosta Rikoje. Tik vėliau delfinai ėmė bandyti bendrauti su žmonėmis ir netgi bandė stumti aplink užutekį nedidelę kanoją.

Keliais atvejais delfinai liko gyventi tam tikroje vietoje poto, kai jų partneris ar jauniklis buvo čia nužudyti. 1997 du delfinai afalinos buvo pastebėti Manfredonia įlankoje, Italijoje. Netrukus vienas iš delfinų buvo rastas negyvas. Likęs delfinas vis pasirodydavo toje vietoje, ir po kurio laiko reguliariai ėmė kontaktuoti su žmonėmis.

Žinoma taip pat, kad bangininių šeimos gyvūnai kreipiasi į žmones, kai pakliūna į bėdą ar būna sužeisti. Kartą ankstyvais septyniasdešimtaisiais afalinos patinas (vėliau pavadintas Donaldu) užstrigo smėlėtame krante. Vietinia žmonės atskubėjo jam į pagalbą ir tol liejo ant jo vandenį, kol potvynis nepakilo pakankamai aukštai ir delfinas pats galėjo nuplaukti šalin. Nuo to laiko Donaldas pasiliko čia gyventi iki pat 1975 m, kol sprogimai statant naują uostą jo nenuvijo.

Jauni bangininiai atrodo labiau yra linkę ieškoti žmonių draugijos. Luna, jaunas orkos patinas Britų Kolumbijoje, Kanadoje staiga dingo po to, kai 1991 mokslininkai surašė ir suregistravo visą jo
banginių šeimą. Tačiau po mėnesio jis buvo rastas už 200 mylių, apsuptas valčių ir išdykaujantis apstulbusių žmonių akivaizdoje.

Vienas geriausiai aprašytų vienišių atvejų yra jauno baltojo delfino Wilmos istorija. Našlaičiu tapęs delfinas pasidarė tikra įžimybe Nova Škotijoje, Kanadoje. Pirmą kartą Wilma kartu su savo motina buvo pastebėti 1993 m rudenį. Bet jau pavasarį suaugusio delfino kūnas buvo rastas negyvas ir suvarpytas kulkų. Tuo pat metu vienas žvejys pranešė, sutinkąs jauną delfiną, kuris atrodo seną navigacinį plūdurą laiko savo surogatine motina. Wilma susidraugavo su vietiniu diveriu Jim Johnstone ir įprato draugiškai pasitikti laivus, narus ir snorkeliuotojus. Fotografas Brian Skerry kelis kartus aplankė šią vietą, paplaukiojo su Wilma ir patvirtino jos socialinį elgesį. Štai kaip Skerry aprašo šį magišką susitikimą netoli plūduro: „ Ji (Wilma) atsargiai priartėjo, apsivertusi aukštiekninka ir žiūrėdama man tiesiai į akis. Aš negalėjau patikėti tuo , kas vyksta. Aš ištiesiau ranką ir švelniai pakasiau jai galvą. Aš žiūrėjau, kaip Wilma atneša žuvis ir lobsterius Jimui, sedinčiam valtyje – tai neabejotinai buvo jos dovanos jam.“

Buvo manoma, kad sulaukusi lytinės brandos, Wilma tikriausiai paliks šią vietą ir išplauks ieškoti sau partnerio. Paskutinį kartą ją matė 1999 žiemą. Daugeliu atvejų žmogaus – delfino draugystė baigiasi tragiškai, bet Wilmos instinktai nugalėjo ir paskatino ją pasitraukti į šiaurinius vandenis – gimtuosius baltųjų delfinų namus. Po daugybės žmogiškųjų prisilietimų pati gamta gražino delfiną atgal į jo gimtąją aplinką – toliau nuo tų pavojų, kurie visada gresia gyvūnams, įsileidusiems į savo pasaulį žmones.

Versta maloniai leidus DIVE! – didžiausiam D.Britanijos narų žurnalui.
 Parašė sagelo rugsėjo 12 2006 17:11:35 · 0 Komentarai · 3026 Skaityta Spausdinti
Komentarai
Komentarų neparašyta.
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nėra reitingų.
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Tankas Gilužio ežere:

Tikrai yra (35 m gylyje).

Jį ištraukė bomžai ir pridavė į šrotą.

Antis.

Ančių pulkelis.

Ančių ornitologinis draustinis.

Norėdamas balsuoti turite prisijungti.
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME adomavicius
SVEIKINAME Alwis
SVEIKINAME paulyzas
SVEIKINAME Soldier