Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
ĮRANGOS IŠPARDAVIMAS...
Parduodu Suunto D9tx
dux sparnas sparkiai...
parduodu pakostiumi ...
O? Ar?
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [752]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka


Nardyk meet'as 2008
Paskutiniai prisijungę
bannyk 3 dienas
kinger 4 dienas
sausas 4 dienas
nierka 2 savaites
Korsaras 2 savaites
Audrius 3 savaites
winni 3 savaites
Giega 5 savaites
Stixas 7 savaites
Dario 7 savaites
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 1
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 941
Neaktyvūs nariai: 959
Naujausias narys: Renatas

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas
Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Balionų patikra.

Balionų patikra: daryti neverta rizikuoti (kablelį dedame patys).

Atvejis Nr. 1.
Aštuoniolikmetis Krisas Havkinsas dirbo techniku viename dive šope Floridoje. Be visokių darbų, jis privalėjo ir pildyti scuba balionus. 1998 vasario 1 dieną į parduotuvę užsuko vienas iš nuolatinių klientų, norėdamas užpildyti savo aliumininį Walter Kidde balioną. Krisas apžiūrėjo balioną ir rado priklijuotus galiojančius patikros lipdukus. Jis paėmė balioną, įstatė į vandens kubilą ir pajungė prie pildymo stoties. Pagal nustatytą tvarką visi balionai prieš pildant pamatuojami, kiek oro juose yra.
Krisas atsuko baliono čiaupą, norėdamas patikrinti slėgį balione, ir išgirdo tylų šnypštimą. Jis pamanė, kad orą praleidžia susidėvėjęs o-ringas, ir nekreipė į tai dėmesio – tokius balionus jis matė šimtus kartų. Tada jis pilnai panardino balioną į vandenį, kad nustatyti iš kur išeina oras. Nespėjus Krisui nustatyti nuotekio vietos, balionas staiga sprogo. Su balionu buvo elgiamasi tinkamai, balionas net nebuvo pradėtas pildyti.

Yra ir dar du šio įvykio liudininkai. Abu patvirtino, kad Krisas nepadarė nieko blogo. Įvykio vietos nuotraukose netgi matyti, kad pildymo stoties ventilis yra OFF pozicijoje, ty balionas sprogo nepradėjus jo pildyti. Be to, pildymo įranga turi ir savo vidinį reguliatorių, neleidžiantį perpildyti baliono.

Sprogimo metu Krisas buvo rimtai sužalotas – jis neteko beveik viso delno (liko tik nykštys ir rodomasis pirštas) iki pat riešo, buvo stipriai sužalotas veidas. Parduotuvės klientas su kitu techniku Paulu tuo metu stovėjo už dviejų metrų nuo sprogimo vietos. Sprogimo banga nusviedė Paulą 6 metrus, bet nesužalojo. Jam pasisekė, nes tiesiog šalio jo galvos į sieną atsitrenkė iš paskos atskridęs kitas balionas. Klientas nuskrido į stovinčių balionų krūvą, atsitrenkė į metalinius turėklus, bet rimtesnių sužalojimų nepatyrė.

Krisas buvo nusviestas 3 metrus ir taip pat atsitrenkė į geležinius turėklus. Didelis sprogusio baliono gabalas pramušė turėkluose skylę, rikošetavo nuo užpildyto deguonies baliono, padarė 90 laipsnių posūkį ir išlėkė į gatvę kiaurai per grotuotą langą. Laimei, ši skeveldra nepramušė deguonies baliono, nes tada būtų žuvę visi.


Pastatas liko stovėti, bet buvo sugadinta daug įrangos, sulankstytos metalinės konstrukcijos, išlėkė visi langai. Dar blogesnių padarinių buvo išvengta tik todėl, kad Krisas buvo panardinęs balioną į vandenį kubile.

Sprogęs aliumininis Walter Kidde balionas buvo pagamintas iš 6351-T6 lydinio, įprastai daugelį metų naudoto balionų gamyboje. Balionai iš šio lydinio buvo gaminami nuo 80 pradžios iki 1994. Sprogęs balionas turėjo praėjęs paskutinį hidro bandymą 1994, turėjo atitinkamą patikros lipduką.
Šio sprogimo ekvivalentas maždaug prilygo keletui dinamito lazdelių. Tuo tarpu vienas scuba balionų inspekcijos ekspertų sako: „Pilnai užpildyto 80 „kubikų“ aliumininio baliono potencialas yra apie 13000000 svarų pėdai, ty pakankamas, kad pamėtėti į orą iki trečio aukšto gaisrininkų mašiną“. Galima tik įsivaizduoti kas būtų buvę, jeigu sprogtų pilnas balionas.

Šis atvejis – ne vienintelis. Yra žinoma dar keli atvejai, kai balionai sprogdavo savaime. Tik keli atvejai iš maždaug 7 milijonų „kursuojančių“ po pasaulį aliumininių balionų galbūt ir nėra didelis skaičius, bet sunerimti verta. Mat daug balionų kasmet nurašoma po hidraulinių bandymų arba vizualinės apžiūros. Jeigu ne šios patikros, tikriausiai turėtume daug daugiau sprogimų atvejų.
Todėl, jeigu jūsų balionas (bet koks) nepraėjo patikros, dėkokite bandytojams. Geriau netekti baliono, nei savo gyvybės.

Atminkite:
- Krisą sužalojo sprogęs BEVEIK TUŠČIAS balionas.
- Sprogęs balionas TURĖJO galiojančią patikros atžymą.
- Balionas NEBUVO pradėtas pildyti.
- Kasmetinės apžiūros pašalina defektuotus balionus iš apyvartos, bet kai kurie iš jų VISTIEK SPROGSTA.

-----------------------------------

Pamąstymui.

Taip atrodo aliumininis balionas, sprogęs 2006 metais. Pustuštis balionas „rovė“ tiesiog stovėdamas sodo pašiūrėje. Gerai, kad aplinkui nebuvo žmonių, todėl niekas nenukentėjo. Pašiūrė buvo stipriai apgadinta.
Beieškant medžiagos straipsniui, internete pavyko rasti štai tokią įdomią nuotrauką. Taip atrodo daiverio džipas po baliono sprogimo viduje. Deja, nepavyko rasti paties atvejo aprašymo. Matosi, kad džipas tarsi išpūstas iš vidaus. Nesimato įprastų sprogmenims požymių: skylių šonuose nuo skeveldrų, degimo pėdsakų. Netgi matyti likęs sveikas vairuotojo durelių stiklas. Gal ir iš tikro scuba baliono sprogimas.-----------------------------------
Atvejis Nr. 2.

Ar tikite balionų gamintojais, kai jie tvirtina kad balionai sprogsta tik tuomet, kai yra perpildomi arba su jais netinkamai elgiamasi? Taip manė ir norvegas Dagas.

Jo aliumininis balionas, pagamintas iš 5283 lydinio sprogo tiesiog stovėdamas garaže. Sprogimas sugriovė garažą ir sunaikino visus viduje buvusius daiktus. Dago „16-kinės“ žieminės padangos (kaip ir kiti daiktai) išlėkė kiaurai per sienas laukan, palikdamos sienose atitinkamas skyles. Laimei, tuo metu nieko arti nebuvo.

Galinės garažo sienos beveik neliko. Visa kita dive įranga, stovėjusi šalia baliono, buvo susmulkinta į mažyčius gabalėlius.
Be kita ko, Dagas yra ir scuba instruktorius. Dar savaitę atgal šis balionas gulėjo šalia kitų 12-kos balionų jo mikroautobusiuke. Dagui baisu ir pagalvoti, kas būtų nutikę, jei balionas būtų sprogęs autobusiuke, tuo metu kai jame sėdėjo jis pats, kiti instruktoriai ir studentai. „Mes visi būtume žuvę“.

Prieš pakliūnant autobusan, balionas buvo laikomas Dago tėvų vasaros namelyje. Jeigu jis būtų sprogęs ten, būtų nukėlęs namelį nuo pamatų.

10 litrų balionas buvo pagamintas Gerzat firmos (Prancūzija) 1973 metais iš 5283 aliuminio lydinio. 5283 lydinys yra toks pat blogas, kaip ir 6351. Pats balionas sėkmingai praėjo hidrobandymus 1993. Nuo to laiko balionas buvo nenaudojamas ir laikomas užpildytas oru 2800 psi (180 BAR).

Po šio įvykio Dagas visiškai prarado pasitikėjimą aliumininiais balionais, ir ypač senesniais nei 10 metų. Jis visada perspėja savo draugus, pažystamus ir dive centrų personalą apie šiuos balionus.
Molekulinė aliuminio lydinio struktūra atrodo ima keistis, jeigu balionas buvo perkaitintas, perpildytas arba esti senesnis nei 10 metų. Jeigu metalinis čiaupas yra tiesiog įsukamas be jokios hermetizuojančios juostelės, galvaninė korozija po kurio laiko apgadina sriegį. Šis fenomenas dar labiau pagreitinamas, kai balionas panardinamas į vandenį, ir ypač – į sūrų vandenį.

Aišku, panašiai gali nutikti ir plieniniam balionui, bet Dagas dabar jaučiasi daug ramiau, kai naudoja plieninius balionus. „Aš daugiau niekada nepildau aliumininio baliono, jeigu jis yra senesnis nei 10 metų“.

Vėliau iš gamintojo buvo gauta įrodymų, kad kaltas defektuotas 5283 lydinys, ir šis balionas iš esmės buvo tiksinti bomba. Nors tokių sprogimų atvejų pasaulyje buvo vos keletas, analogiški sprogimai įvyko Švedijoje, JAV, keliuose dive šopuose vakarų Indijoje ir kitose tropinėse vietose. Ir nors toks atvejis Norvegijoje – pirmas, visa dive visuomenė yra vieningos nuomonės: bet kokius senesnius nei 10 metų aliumininius balionus reikia išmesti lauk...

Kai kurios balionų saugojimo taisyklės.

Kai kurie scuba ekspertai nurodo, kad taisyklingas baliono saugojimas yra labai svarbus – ir netgi naujiems balionams taip pat. Jeigu sandėliuojate ilgesniam laikui balioną, jis turi būti laikomas stačioje padėtyje su ne daugiau 50 psi (3-4 bar) slėgiu. Negalima išleisti oro visiškai (nebent norite nuimti ventilį) – kad į balioną nepatektų drėgmė. Manoma, galima be jokios rizikos laikyti balioną su 50 psi (3-4 bar), jeigu balionas buvo bandytas prie 5000 psi (350 bar).

-----------------------------------

Pabaiga, arba galutinis pamąstymas.

Ar manote, kad balionai sproginėja tik kažkur toli toli užsieniuose? Tik kažkokiems žiopliems daiveriams? Anaiptol.

Pirmą kartą atvažiavus pas gaisrininkus pildyti savo baliono, šie ėmė labai įdėmiai jį apžiūrinėti. Į mano pašaipėles balioną apžiūrinėjęs vyras atsakė labai paprastai. Jis pakėlė galvą, nužvelgė mane ir pasakė: „Nesvarbu, kad balionas naujas. Jeigu jis sprogs kažkur kitur (suprask – pvz mano automobilyje, arba – hmmm... – man už nugaros?..) – man tas pats. Bet jeigu jis sprogs čia – man bus blogai“. – ir linktelėjo galva į kažkokių suraitytų gelžgalių krūvą. Pasirodo, tai buvo sprogusio gaisrininkų baliono liekanos.

Be didelių agitacijų toliau sekė maždaug toks pokalbis:
„Jūsų balionas neturi patikros atžymos. Kol jos nėra, mes jo čia nepildysim. Darom?“ – vyras aiškiai skubėjo, aš jam trukdžiau, ir jam buvo visiškai tas pats.
„Darom, darom!” – paskubėjau atsakyti, nesiderėdamas dėl kainos. Gelžgalių krūva už nugaros mane labai greitai įtikino ir praktiškai nepaliko pasirinkimo.

Nuotraukoje: šis gaisrininkų balionas sprogo pildymo metu Klaipėdoje. Dar bent porą parodė „praplyšusių“ – kurie neatlaikė hidraulinio testo ir tiesiogine to žodžio prasme suplyšo.
Nors kaip supratau, tai ne mums įprasti SCUBA balionai, o SCBA balionai (tas pats, tik skirti kvėpavimui sausumoje), abejonių neliko – patikras daryti reikia. Juk principai tie patys: beprotiškai didelis slėgis, metalo nuovargis, ekstremali aplinka.

Bet juk galų gale, kiekvienas juk esame savo laimės kalvis. Dėkite kablelį savo nuožiūra ...

 Parašė sagelo balandžio 21 2007 15:43:48 · 9 Komentarai · 13650 Skaityta Spausdinti
Komentarai
sagelo balandžio 23 2007 12:10:00
Kažko nieks nekomentuoja situacijos
Lastakojai kū myslijat? Kur kablelį dėt?
Gintaras balandžio 23 2007 18:19:39
Daryti, neverta rizikuoti.
Egle balandžio 23 2007 19:14:56
Matyt visi išlakstė patikrų daryti
Trolis balandžio 25 2007 08:21:15
Jo baigia praeiti noras pas save pildyti balionus . Va del ko Oktopusas nepildo rusishku balionu ir aplamai be patikru . Savo viena vakar pridaviau bandymas .
Paskojo , kad ir su patikrintais rusishkais balionais buvo cirku , ishlipus ish vandens ish baliono su garsu ir vandens dulkemis ejo pora chiurkshliu oro . Zhiovru .
immortallas balandžio 27 2007 14:13:52
Tai kas nedarys patikru a ? Dabar jau reikia taisykliu ka ? ;D
argonautas gegužės 12 2007 22:26:48
Daryti
argonautas gegužės 12 2007 22:36:31
Neturi buti ir snekos kad "nedaryti". Patikra reikalinga ir rusishkiems ir importiniams - be kalbu. Taciau daugelis iki shiol naudoja balionus be patikros,ypac rusishkus, tuo rimtai ir neapgalvotai rizikuodami. Pats naudoju rusishkus,reguliariai testuotus.Problemu kol kas nebuvo.O shiaip manau: kiekvienas daiktas turi sheimininka ir tik nuo jo poziurio priklauso kiek ilgai ir kaip tas daiktas tarnaus.
Dalas gegužės 13 2007 18:53:24
Del patikru niekas neabejoja.Nesvaistykim zodziu burbulais Reikia tiesiog puslapiuko matomoi vietoi patalpinti info kur daromos patikros,uz kiek ir per kiek laiko daromos.Va cia tai butu nauda visiems narams.Nes kitas zmogelis paprasciausiai nezino kelio iki patikros
Shrek sausio 03 2008 10:36:29
mmmd!paskaiciau ir dziaugiuos, kad nepirkau nauduoto baliono
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nėra reitingų.
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
N meetas 2013 geriausia jei būtų:

birželį
birželį
21% [4 Balsai]

liepą
liepą
47% [9 Balsai]

per viduriuką
per viduriuką
5% [1 Balsuoti]

nesvarbu, dalyvausiu bet kada
nesvarbu, dalyvausiu bet kada
21% [4 Balsai]

meetus reikia uždrausti.
meetus reikia uždrausti.
5% [1 Balsuoti]

Balsai: 19
Pradėtas: 15/05/2013 05:53
Baigtas: 17/05/2013 06:25

Apklausų archyvas
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME Dunsas
SVEIKINAME optis
SVEIKINAME terrys