Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
prozektorius
Parduodamas juostini...
VAGYS . (Pavogė, nug...
Narų šachta
reikia kompanijos į ...
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [751]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka


Nardyk meet'as 2008
Paskutiniai prisijungę
nierka11:11:09
Arunce11:57:20
Dlu21:50:32
bannyk 2 dienas
mirka13 1 savaitę
Garis 1 savaitę
donis 1 savaitę
sausas 2 savaites
Korsaras 3 savaites
Arnaras 3 savaites
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 3
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 934
Neaktyvūs nariai: 363
Naujausias narys: keliauninkemilda

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas

Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

VĖŽIAI.
VĖŽIAI

Vėžiai yra vandenyje gyvenantieji ir žiaunomis kvėpuojantieji bestuburiai gyvūnai, priklausantieji nariuotakojų klasei. Vėžio kūnas ir galūnės padengtos kiautu, kuris sudaro jo išori-nį skeletą.
Vėžys turi stiprias ir aštrias žnyples, kuriomis čiumpa grobį: žuvis, varles ir kt. Žnyplėmis vėžys gali labai stipriai suspausti — suaugęs pusiau peržnyba nedidelę žuvį.

Vėžiai apsivaisina spalio—lapkričio mėnesiais. Lapkričio pabaigoje vėžio patelė padeda kiaušinius, kurie laikosi jos pauodegyje, prilipę prie uodegos kojelių. Patelė dažniausiai nešioja apie 100 kiaušinių, nors jų gali būti ir mažiau, ir žymiai daugiau.
Kitų metų birželio pabaigoje iš kiaušinių išrieda 10—12 mm ilgio vėžiukai, kurie dar trumpą laiką (iki pirmojo nėrimosi) pasilieka prie motinos. Atsiskyrę nuo motinos, vėžiukai išsirausią urvelius ir gyvena savarankiškai.

Vėžiui augti kliudo kiautas, todėl vėžys kartkartėmis iš jo išsineria ir jam išauga kitas— didesnis. Pirmaisiais metais vėžys išsineria 8 kartus, antraisiais 5, kitais metais patinėliai neriasi po 2 kartus, o patelės—po 1 kartą. Nėrimosi metu vėžys slepiasi urve arba po akmenimis. Numetęs kiautą, urve gyvena tol, kol nesukietėja naujas kiautas (8—10 dienų). Numestąjį kiautą vėžys dažniausiai suėda vietoje. Vėžiai paprastai neriasi šiltuoju metų laiku — vasarą ir rudens pradžioje.
Vėžys, išsinėręs iš kiauto, būna minkštas («sviestinis») ir yra puikus masalas žuvims: unguriams, vėgėlėms ir kt.

Patinėlis užauga iki 15—16 cm, o patelė — iki 12 cm ilgio (skaitant nuo ūselių pradžios iki uodegos galo). Išimtinais atvejais vėžys išauga iki 20 cm ilgio. Bendrai patinėlis auga greičiau už patelę.
Vėžiai gyvena švariuose bei pratekančiuose vandenyse: upėse, upeliuose, ežeruose. Dienos metu vėžys1 dažniausiai lindi pasislėpęs, o vakare savo slėpynę palieka ir iki pat ryto, ieškodamas grobio, ropinėja po dugną.

Vėžiai paprastai laikosi stačių krantų giliuose kriaušiuose, po kerplėšomis, kupstais, akmenimis, tarp medžių šaknų. Žiemos metu vėžys slepiasi gilumose.
Vėžiai yra labai godūs ir ėdrūs. Jie ėda ką tik suranda arba įveikia: sraiges, varles, vabzdžius ir jų lervas, žuvis, žuvų ikrus, muses, vandeninių augalų šaknis ir atžalas. Jie kartais užpuola net vandenines žiurkes ir mažesnius už save vėžius. Juos galima maitinti morkomis, burokais, dilgėlėmis ir kt.

Vėžys paprastai būna savo urvo prieangyje ir, būdamas visada alkanas, laukia grobio. Kilus pavojui, jis skubiai įlenda į urvą.Nėra tiesiog vėžių – Lietuvoje yra keturios vėžių rūšys, kurios skiriasi savo biologinėmis savybėmis.Tai–plačiažnypliai,siauražnypliai,žymėtieji ir rainuotieji(parazitiniai)“. Plačiažnypliai – vertingiausia Lietuvos vėžių rūšis. Plačiažnyplis vėžys {Astacus astacus L.) ir siauražnyplis (Asfctcus leptodactylus Esch.). Šių dviejų rūšių vėžių gaudymas ribojamas. Per parą vienam vėžiautojui jų leidžiama pagauti ne daugiau kaip penkiasdešimt. Leidžiama imti ne trumpesnius kaip 10 centimetrų ilgio vėžius, matuojant nuo galvos smaigalio iki ištiestos uodegos galo. Plačiažnyplis vėžys dar vadinamas tauriuoju, turi plačias stiprias mėsingas žnyples su įdubimu nejudrios žnyplių dalies vidujinėje pusėje. Jo kiautas yra stiprus, lygus, vienodos spalvos, dažniausiai tamsiai rudos viršuje ir pereinančios į raudoną— apačioje. Plačiažnyplis vėžys turi iki 30% labai skanios vėžienos, ypač žnyplėse.

Ilgažnyplis vėžys, kitaip dar vadinamas pelkių vėžiu, turi siauras, ilgas žnyples be įdubimo nejudrioje jų dalyje. Jo kiautas yra silpnesnis, šiurkštesnis, uodega siauresnė, negu plačiažnyplio; menkesnio skonio vėžienos turi iki 20%. Ilgažnyplis vėžys yra apie 4 kartus vislesnis už plačiažnyplį ir dažnai pastarąjį nustelbia

Vėžiai turi gana daug priešų, ištkurių pirmiausia paminėtina vėžių maro bacila (Bacillus pestis astaci). Maru vėžius gali apkrėsti žuvys, vandeniniai paukščiai, nesveiki vėžiai. Pavojingi vėžio priešai yra ungurys, lydeka, vėgėlė, ešerys ir kitos vėžio ikrus ėdančios žuvys.a)plačiažnyplis b) siauražnyplis


Paprastai vėžiai gaudomi naktį arba vėlai vakare, kai jie iš savo urvų išeina ieškoti maisto. Nors žymiai mažiau, bet gilesnėse bei pavėsingose vietose pagaunama ir dienos metu, tik vėžiai būna smulkesni. Daugiausia vėžių pagaunama šiltomis vasaros naktimis, pradedant nuo birželio pabaigos.

Vėžiai gaudomi balaniniais, karkliniais bei megztais bučiais ir įvairaus pavidalo samteliais (vėžiatinkliais krepšeliais), į kuriuos įdedama arba pritvirtinama kiek mėsos, žuvienos, lupta varlė, kepintos varnienos ar kuosienos, šviežių kaulų, žarnų, dvėsenos. Aktyvesniam gaudymui naudojami samteliai, pasyvesniam—bučiai. Pastarieji paprastai iš vakaro panardinami pasirinktoje vietoje ir ryte ištraukiami kartu su sulindusiais vėžiais.

mezginio. Samtelis turi būti ne mažesnio kaip 15 cm aukščio. Samteliai gaudyti dienos metu daromi iki 1 m. Vėžiai gaudomi ir paprasčiau.
Gaudant dienos metu, samtelis panardinamas gilesnėje vietoje. Pasislėpusius vėžius galima išbaidyti stipriai stuksenant j krantą ir pliauškinant į vandenį. Išbaidyti vėžiai, pereidami į gilumas, patenka į pastatytą samtelį. Samtelis ištraukiamas iš vandens aukščiau nurodytu būdu.
Seklesnėse vietose, kuriose galima laisvai braidyti, vėžins dar galima gaudyti taip. Maždaug per 2 metrus viena nuo kitos ant dugno padedamos negyvos žuvelės ir laukiama priartėjant vėžių. Prisiartinę vėžiai gaudomi graibšteliu arba tiesiog rankomis. Gaudant gilesnėje vietoje, masalas pririšamas prie nusmailinto kuolelio, kuris įbedamas į dugną, ir iš toliau stebima. Kai vėžiai masalą apninka, kuolelis pamažu traukiamas iš vandens, ir tuo pat metu vėžiai gaudomi graibšteliu.
Sekliose vietose, kuriose vanduo yra skaidrus, pavakaryje braidant, ropojančius vėžius galima gaudyti rankomis. Rankomis vėžius taip pat galima gaudyti dienos metu jų urvuose, landynėse, po akmenimis, slėpynėse po kerplėšomis.

Gaudant reikia stengtis vėžį paimti už nugaros. Ranką į urvą reikia kišti atsargiai, nes vėžys visada jame lindi iškišęs žnyples, kuriomis gali skaudžiai sužnybti pirštus. Traukti vėžį už žnyplių nepatartina, nes jos dažnai nutrūksta (vėliau atauga, regeneruoja). Sportiškiausias vėžiavimas yra gaudymas rankomis, tačiau šis gaudymo būdas nėra našus.

Vėžiai taip pat gaudomi dar tokiu primityviu būdu. Imama gyvulio ar paukščio žarna ir per ją veriama virvelė. Žarna ant virvelės ištempiama ir keliose vietose pririšama siūlu. Viename virvelės gale pririšamas koks nors svarelis (gali būti ir akmuo), o antrasis laikomas rankoje arba pririšamas prie kuolelio, įbesto į žemę. Maždaug po 20 minučių, kai vėžiai masalą apninka ir jį stipriai suspaudžia žnyplėmis, virvutė pamažu traukiama į save kartu su prikibusiais vėžiais, kuriuos galima surinkti rankomis arba graibšteliu.

Sugautieji vėžiai laikomi kuprinėje, maišelyje arba pintinėje. Norint gyvus vėžius išlaikyti ilgesnį laiką (savaitę ir ilgiau), patartina juos sukrauti į pintinėlę su drėgnomis samanomis ir laikyti vėsioje vietoje.

Vėžiai paprastai gyvi panardinami į verdantį sūrų vandenį ir verdami 10 min. Į vandenį gausiai dedama įvairių prieskonių: petražolių, kmynų, pipirų, krapų, cinamono, gvazdikėlių ir kt. Išvirusio vėžio kiautas pasidaro ryškiai raudonos spalvos.
Pagal aplinkos ministro patvirtintas Mėgėjiškos žūklės taisykles, vėžiauti galima nuo liepos 15-osios iki spalio 15 dienos turint mėgėjiškos žūklės leidimą.
Vienam vėžiautojui leidžiama naudotis ne daugiau kaip penkiomis gaudyklėmis – varžomis arba tinkliniais samteliais.

Gaudyti plačiažnyplius bei siauražnyplius vėžius kitais žvejybos įrankiais ar būdais draudžiama
Už kiekvieną neteisėtai – neturint leidimo, mažesnį negu 10 cm ar viršijant 50 vienetų normą – pagautą plačiažnyplį ar siauražnyplį vėžį privaloma atlyginti 2,13 lito gamtai padarytą žalą.
Jei vėžiai gaudomi draudžiamais žūklės įrankiais ir būdais, už vieną plačiažnyplį ar siauražnyplį vėžį tenka sumokėti 4,25 lito, pažeidėjui taikoma administracinė bauda iki 200 litų.

------------------------

Kaip mums maloniai pranešė Gamtos apsaugos departamentas, straipsnyje yra netikslumų. Kadangi straipsnis greičiausiai buvo nuskenuotas iš kokios nors senos knygos, jį tokį ir paliksime, bet:

".... Labas rytas,

perskaičiau Jūsų straipsnį apie vėžiavimą Nardyk.lt portale. Geras pažintinis straipsnis, tačiau nuo tos vietos, kur rašote, kad "Vėžiai gaudomi ir paprasčiau" prasideda nesusipratimai. Manyčiau, kad reikėjo pabrėžti, kad vietinius – plačiažnyplius, taip pat siauražnyplius vėžius galima gaudyti tik bučiukais ir samteliais. Rainuotuosius ir žymėtuosius galima gaudyti ir "paprasciau".
Dabar tekste išvardijami visi nelegalūs gaudymo būdai ir pabaigoje parašoma, kad "Gaudyti plačiažnyplius bei siauražnyplius vėžius kitais žvejybos įrankiais ar būdais draudžiama".

Povandenininkai ir taip turi tarp žveju negerą - žuvų ir ypač vėžių išteklių naikintojų reputaciją. Gal vertėtų pradėti kurti priešingą vaizdą. Pvz. nemažai bučiukų žvejai mėgėjai kasmet vienu ar kitu būdu (užkabinus už šakų, nuriedėjus šlaitu į gilumą ar tiesiog nutrukus virvutei) palieka ežero dugne. Tikėtina, kad tokie įrankiai vaiduokliai dar ilgai gaudo ir pražudo vėžius. Kodėl neorganizavus ežerų išvalymo nuo tokių "įrankių vaiduoklių" akcijų. Sveikintinos būtų ir rainuotųjų vėžiu plitimo stabdymo akcijos. Šituos parazitus galima gaudyti visais įmanomais būdais ir ypač reikėtu išmokyti žvejus pažinti šituos vėžius, kad tik nedarytu to gero darbo - neperkeltų jų į kitus telkinius. Patiems žvejams aplamai geriau neperkėlinėti jokių vežių, ypač į telkinius, kuriuose jau yra, kad ir negausi vėžiu populiacija. Ir ne tik dėl vėžiu maro, kiauto rudijimo ar kitu ligų užnešimo. Kiekviename telkinyje per eilę metų susiformuoja tam telkiniui tinkamiausia populiacija, todėl naujas genofondas dažniausiai tik pribaigia silpną populiaciją.

pagarbiai,
Gamtos apsaugos departamentas
Aplinkos ministerija"
 Parašė sagelo birželio 15 2007 12:37:24 · 6 Komentarai · 37794 Skaityta Spausdinti
Komentarai
Trolis rugpjūčio 07 2007 11:51:03
Povandenininkai ir taip turi tarp žveju negerą - žuvų ir ypač vėžių išteklių naikintojų reputaciją .
Čia kas taip mano ?? Oficiali pozicija ?????????
Bull shi...... atsiprashau , bet nesusilaikysiu .
Kiek naras gali pagauti vėžių ??? Ir ar jie juos gaudo maišais ? Manau daunai žvejai turi daug blogesne reputacija naru tarpe . Jei gerbiami pareigūnai paskaitytų įvairius forumus dažniau , gal susidarytų kitą vaizdelį , kiek žvejai visko primeta i ežerus , kiek tinklų ten palieka . Kiek žuvies išgaudoma vien dėl sportinio intereso .
Ir kaip gi įsivaizduoja įrankių vaiduokliu valymo akcijas ? Ir taip narai dažniausiai išrenka visa paliktą šlamštą .
Žodžiu sunervino komentaras , apie nieką parašyta .
immortallas rugpjūčio 07 2007 21:24:13
Nu vaiduokliu valymo akcija Pasiule atrodo kad ezera apiplaukt ir pakelmius visus patikrint uztenka 20-50 naru ir poros valandu Jei surinktume visus lietuvos narus tai gal ir isvalytum viena ezera per diena
Junka rugpjūčio 08 2007 07:18:03
Esme, kolegos, kad jei gamtosaugininkas taip galvoja, tai reiskia, kad reputacija tikrai sumauta. Mes apie save galim galvoti ka norim, o va civilioku nuomone - kardinaliai priesinga. Esme tokia, kad daugelis civilioku nelabai skiria nara su scuba, nuo povandeninio medziotojo - jiems gi visi vienodi... taip pat apsitaise kazkokiais kostiumais, taip pat turi kaukes, nu ir kas kad vieni su balionais, o kiti be??? Esme - kad zuvi (vezius irgi) dubasina po vandeniu. As nieko neturiu pries povandenine medziokle (pats tuo irgi uzsiimu laikydamasis taisykliu), bet kai civiliokai pamato tokiu vaizdu: http://www.scuba.lt/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1222&start=555&sid=9d1da31a5b3dab8184bac93316c31045 tai komentaru daugiau ir nebereikia...
Svaigis rugpjūčio 08 2007 12:54:33
Troli nesiparink, Junka teisus yra. Nieko zmogus blogo nenorejo, pasake kokie stereotipai visuomeneje yra ir tiek. Nekaltinkim veidrodzio kad snukis kreivas....Uz visokiu parazitus ir mes turime atkenteti...Siulau gamtosaugininkams kada susitikti draugiskai cia Vilniuje, ir apsitarti kaip isskalbti reputacija musu. Ir prisidet prie gamtos saugojimo. Beja ka ir darome, nevienas ir ne 10 tinklu yra sudraskytu ant musu sazines. Va tinklininkia tai tikrai nemegsta mumi ...
Be to, kas be naru dar ezerus valo, slamsta traukia? Zvejai, gaisrininkai? Aiksu visko nepritrauksi, bet vistiek.
Siulau itraukti Departamenta i rudenini Daugu valymo procesa...
Dalas rugpjūčio 11 2007 05:56:21
Na va ,apie parazitiniu veziu gaudyma visais ymanomais budais ,tik ish DADAM suzinojom.Bet reiketu tu visu ymanomu budu sukonkretinimo,bo nesigautu taip,kad prie ymanomu ir chemija ir elektra "priguletu" .Taisykles kinta vos ne kasmet.Kaip spet jas "sugaudyt??Todel ,gal, turime toki kaip ir prashymeli.Gal butu galima tikslesne info idet pas mus i puslapiuka.Nes prie vieno vendens telkinuko gel ir be reikalo ishgasdinau poilsiautojus , sakydamas, kad nevalia rinkti rankomis, sutemus, su prozektorium marguju veziu :O
Aciu miniterijos atstovams, kad apsilankote pas mus Ir ineshat "vejo" i puslapiuka
Taip,straipsnis rinktas ish visokios literaturos ,kokios tik radau apie vezius.
Mano manymu, kiek yra leistina pov medziokle , tiek ir gana kol kas.Pirmiausia lai ishsisprendzia klausimas del rimtesnio pavojaus -- versline , licenzijuota zvejyba.Shtai kur nedovanotina zala gamtai
Dalas rugpjūčio 11 2007 05:56:42
Na va ,apie parazitiniu veziu gaudyma visais ymanomais budais ,tik ish DADAM suzinojom.Bet reiketu tu visu ymanomu budu sukonkretinimo,bo nesigautu taip,kad prie ymanomu ir chemija ir elektra "priguletu" .Taisykles kinta vos ne kasmet.Kaip spet jas "sugaudyt??Todel ,gal, turime toki kaip ir prashymeli.Gal butu galima tikslesne info idet pas mus i puslapiuka.Nes prie vieno vendens telkinuko gel ir be reikalo ishgasdinau poilsiautojus , sakydamas, kad nevalia rinkti rankomis, sutemus, su prozektorium marguju veziu :O
Aciu miniterijos atstovams, kad apsilankote pas mus Ir ineshat "vejo" i puslapiuka
Taip,straipsnis rinktas ish visokios literaturos ,kokios tik radau apie vezius.
Mano manymu, kiek yra leistina pov medziokle , tiek ir gana kol kas.Pirmiausia lai ishsisprendzia klausimas del rimtesnio pavojaus -- versline , licenzijuota zvejyba.Shtai kur nedovanotina zala gamtai
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nėra reitingų.
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Tankas Gilužio ežere:

Tikrai yra (35 m gylyje).

Jį ištraukė bomžai ir pridavė į šrotą.

Antis.

Ančių pulkelis.

Ančių ornitologinis draustinis.

Norėdamas balsuoti turite prisijungti.
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME adomavicius
SVEIKINAME Alwis
SVEIKINAME paulyzas
SVEIKINAME Soldier