Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
Idomu
ĮRANGOS IŠPARDAVIMAS...
Balionai
prozektorius
Parduodamas juostini...
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [752]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka


Linksmybes ir kitos nesamones :)
Paskutiniai prisijungę
Shrek04:46:25
sausas05:41:53
Dlu06:46:37
bannyk18:02:10
sagelo 1 dieną
supernial 2 dienas
donis 5 dienas
nierka 6 dienas
Oktopusas 1 savaitę
Vismantas 1 savaitę
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 1
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 941
Neaktyvūs nariai: 134
Naujausias narys: Renatas

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas
Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Reguliatorių patikimumas (2007 rugpjūtis).
Reguliatorių patikimumas.
Vienuolika kvėpuoklių praėjo pirmą ilgalaikį testą.

Iš visos įrangos, reikalingos daiveriui, svarbiausias dalykas yra reguliatorius. Tik jo dėka mes žinome nardymą. Pasirodęs prieš pusšimtį metų, jis patyrė nemažai inžinerinių patobulinimų, ir šiuo metu pasiekė tokia aukštumas, kad kai kurie ekspertai sako, jog daugiau jau nėra ką tobulinti, nebent gamintojai atlinks kokybinį šuolį pakeisdami pačią technologiją.

O kaip reikalai esti su patikimumu? Kai mechanika tampa vis pažangesnė ir sudėtingesnė, tuo pat metu joje atsiranda daugiau detalių ir mazgų, kurie gali sugesti. ScubaLabas imasi tai išsiaiškinti.

Reguliatoriai.
30 valandų.
Aeris A1
Aeris Atmos Pro
Atomic Aquatics T1x
Dive Rite RG2500
Oceanic Alpha 8/SP-5
Oceanic GT 3/CDX-5
Tusa RS-460
50 valandų.
Atomic Aquatics B2
Atomic Aquatics T2
Genesis Scuba GS2000
Oceanic Delta 4/FDX-10
Sherwood Scuba Brut
XS Scuba SeaAir Tri-Metal
100+ valandų.
Aeris Atmos Sport
Atomic Aquatics M1
Atomic Aquatics Z1
Sherwood Scuba Oasis
Tusa RS-110

Iššūkis.
2004 metų pabaigoje mes pakvietėme daugelį reguliatorių gamintojų sudalyvauti ilgalaikiame reguliatorių patikimumo teste. Visi atsiliepė labai geranoriškai, ir mes turėjome daugiau reguliatorių, negu galėjome išbandyti. Galiausiai mes atrinkome 18 reguliatorių, kurie daugmaž dominavo rinkoje tuo metu.

Kad nustatyti kažkokį atsparos tašką, pirmiausia visi reguliatoriai praėjo ANSTI mašinos testus. ANSTI yra nuostabus įrankis, galintis matuoti kvėpavimo darbą (WOB - work of breathing) prie įvairiausių režimų ir gylių, ir pastebintis menkiausius darbo skirtumus. Matuojamas kvėpavimo pasipriešinimas džauliais per litrą pilnam įkvėpimo –iškvėpimo ciklui. Kuo mažesnis J/l skaičius, tuo lengviau kvėpuojasi iš reguliatoriaus. Bet jeigu mašina pastebi netgi 0,1 J/l pasikeitimą, paprastas naras vargu ar pastebės mažesnį nei 5 J/l pasikeitimą.

Pasinaudoję „palengvinta“ ScubaLabo protokolo versija, mes išmatavome kvėpavimo darbą prie dviejų darbo/gylio lygių: 37.5 RMV prie 40 m. (agresyvus darbas prie maksimalaus rekreacinio gylio) ir 62.5 RMV prie 50 m. (įprastas darbas ir gylis testuojant reguliatorius). Jeigu nelabai susigaudote kas per žvėris yra RMV, paaiškiname – tai yra „respiratory minute volume“ santrumpa, rodanti kiek litrų oro yra įkvepiama ir iškvepiama per minutę.

Laikas į vandenį.
Mūsų pirmasis sustojimas buvo Oregono pakrantės akvariumas – pasaulinio lygio jūrų akvariumas, esantis Newport pakrantės mieste. Sūriavandenis akvariumas buvo pasirinktas neatsitiktinai: jame buvo galima turėti kontroliuojamas sąlygas, daugmaž vandenyno aplinką, ir ... 82 (!!!) narų komandą, kuri išties praleidžia daug laiko po vandeniu.

Darbo saugos po vandeniu pareigūnės Vallorie Hodges prižiūrimi, narai dirbo po vandeniu savo įprastus darbus, tik naudojosi mūsų testiniais reguliatoriais. Kad atitikti visus saugumo standartus, kiekvienas reguliatorius buvo ekipiruotas konsole ir oktopusu, kuriuos maloniai paaukojo Sherwood Scuba.

Hodges nustatė specialią stebėjimo tvarką, kuri leido narams lengvai ir paprastai naudotis reguliatoriais kiekvienam nėrimui, vėliau užrašant laiką kiek reguliatorius buvo naudojamas.
Po kiekvieno nėrimo nenuimti nuo balionų reguliatoriai buvo panardinami į gėlo vandens rezervuarą 15-kai minučių. Vanduo rezervuare buvo keičiamas kasdien. Narai naudodavosi paprastučiu taimeriu, ir lygiai po 15-kos minučių reguliatoriai būdavo ištraukiami, praplaunami po silpna gėlo vandens srove, tada nuorinami ir nuimami nuo balionų. Tada su rankšluosčiu būdavo nusausinamas apsauginis dangtelis, užsukamas ant pirmos pakopos. Tik tada reguliatoriai būdavo paliekami gulėti iki sekančio nėrimo. Šis procesas atitinka tuos nurodymus, kuriuos pateikia praktiškai bet kuris reguliatorių gamintojas.

Laikas baigėsi.
Beveik 18-ka mėnesių narai dirbo savo darbus, kvėpavo ir žymėjosi darbo laiką. Kai ši fazė buvo baigta, Hodges surinko visas duomenų lenteles ir reguliatorius, ir atsiuntė mums visa tai atgal į ScubaLabą. Mes su visais reguliatoriais vėl sėdome prie ANSTI mašinos ir atlikome tuo pačius testus, kaip jau aprašyta anksčiau – kad patikrinti, ar yra kokių nors darbo pasikeitimų.
Pagaliau, nusiuntėm visus reguliatorius geriausiam reguliatorių technikui, kokį tik pažinojome – Georg‘ui Perez iš Alabamos Sea Divers centro. Jis išardė juos iki paskutinio varžtelio, patikrino, įvertino ir vėl surinko.

Kad padėti suprasti ANSTI pakartotino testo rezultatus ir techniko pastabas, visi reguliatoriai buvo suskirstyti į tris kategorijas – pagal tai, kiek jie išdirbo laiko po vandeniu:
30 valandų: atstovauja gan aktyviam narui, kuris galbūt išnardo 2 balionus per mėnesį, arba kartą metuose keliauja dive atostogų.
50 valandų: atstovauja labiau kvankštelėjusį narą, kuris per mėnesį pragyvena po vandeniu porą dienų, iškvėpuodamas 2-3 balionus kasdien, arba kelis kart keliauja dive atostogų.
100 ir daugiau valandų: atstovauja tikrąja to žodžio prasme prisiekusius dive gorilas, kurie, atrodo, praleidžia daugiau laiko po vandeniu, nei sausumoje.

Rezultatai.

ANSTI mašina.
- Beveik vis reguliatoriai parodė nežymius darbo pasikeitimus – kiek sumažėjo pirmų pakopų tarpinis slėgis. Tačiau, tai yra normalu – tiesiog dėl slėgio pokyčių nusidėvi kai kurios detalės, kurios vis tiek turi būti tikrinamos ir keičiamos kasmetiniame servise.
- Septyni reguliatoriai, pradirbę apie 30 valandų, ant ANSTI išvis beveik neparodė jokių darbo pasikeitimų. Vienas jų visdėlto parodė nemažą – beveik 0,5 džaulio darbo pablogėjimą. Nors paprastas naras vargu ar pastebėtų tokį pasikeitimą.
- Tarp šešių reguliatorių, pradirbusių apie 50 valandų, penki parodė ANSTI rezultatus be pasikeitimų - kaip ir prieš 18 menesių. Šeštasis reguliatorius parodė netgi šiek tiek geresnius rezultatus – buvo užfiksuotas 0,5 džaulio pagerintas darbas, bet kaip jau anksčiau buvo sakyta, tokio pasikeitimo paprastas daiveris tiesiog nepastebės.
- Iš penkių reguliatorių, pradirbusių baseine virš 100 valandų, tik dviejų darbas pablogėjo ant tiek, kad tai jau būtų galima pastebėti ir kvėpuojant. Vienam jų kilo techninės problemos pirmoje pakopoje (kurios vėliau buvo sėkmingai sutaisytos), o antrasis parodė kiek prastesnį darbą sunkiausiuose ANSTI testuose, bet po perrinkimo vėl dirbo kaip naujas.

Technikas.
- Bendrai paėmus, visi reguliatoriai testą atlaikė labai gerai – netgi tie, kurie praplaukiojo virš 100 valandų. Rūdžių lygis buvo minimalus – nuo nulio iki nežymios korozijos. Viduje nebuvo surasta jokių druskos kristalų, vidinių detalių nusidevėjimas buvo priimtinas ir atitiko normą. Žarnų, kandiklių, dangtelių. O-ringų ir panašių detalių nusidevėjimas taip pat buvo priimtiname lygyje.
- Didžiausi nusidevėjimo požymiai buvo tik pas tuo du reguliatorius, kurie surinko didžiausią valandų skaičių. Vienas reguliatorius plonytį bet pastebimą įskilimą plastikiniame antros pakopos korpuse prie žarnos pajungimo – greičiausiai dėl išorinio žarnos poveikio, arba stipraus prapūtimo. Nors tai niekaip nepakenkė darbui, ir daiveriai to net nepastebėjo, skilęs korpusas ateityje galėjo sukelti didesnių problemų ir jį reikėjo keisti. Kitas reguliatorius susidūrė su reta, bet potencialiai pavojinga problema – pirmos pakopos balansavimo sistema negalėjo susitvarkyti su slėgio pokyčiais leidžiantis gylyn. Sekliame akvariume daiveriai šios problemos net nepastebėjo, tačiau jeigu tektų nerti giliai, kvėpavimo darbas būtų labai apsunkintas ir vis sunkėtų su kiekvienu gylio pusmetriu. Technikas lengvai pastebėjo problemą, tačiau remontui reikėjo dalių, kurios įprastuose remkomplektuose nebūna.
- Pustuzinyje reguliatorių taip pat buvo pastebėta, kad vidinė svirtelė kiek atsipalaidavusi. Nors taip galėjo atsitikti ir dėl nusidėvėjimo testo metu, tai gali būti ir neteisingas gamyklinis sureguliavimas, pats reguliatoriaus dizainas arba buvo panaudota per silpna spyruoklė. Prieš testą mes neatlikome svirtelės pasipriešinimo matavimus, todėl dabar negalime tiksliai pasakyti,kaip buvo iki testo. Tačiau, visais atvejais, technikas galėjo pašalintį šį smulkų defektą.

Pabaiga.
Mūsų pirmas reguliatorių patikimumo testas atskleidė dvi tiesas. Pirma, šiuolaikiniai reguliatoriai yra labai patikimi ir ištikimai tarnaus jums daugybę nardymo valandų. Bet iš čia išplaukia antroji tiesa – didžiasią poveikį jūsų reguliatoriaus būklei ir darbui daro tai, kaip jūs jį prižiūrite – po kiekvieno nėrimo ir ypač – kaip saugote ilgesnį laiką.

Nors technikui Perezui mes pateikėme testinius reguliatorius, kurie iki serviso buvo pradirbę daugiau valandų, negu paprasti rekreaciniai reguliatoriai (pateikiami servisui), testiniai reguliatoriai turėjo mažesnius korozijos požymius. Kaip paaiškino Perezas, toks skirtumas atsirado dėl skirtingos priežiūros. Mat po nėrimų mes griežtai laikėmės reguliatorių priežiūros taisyklių, tuo tarpu paprasti narai gana atmestinai žiūri į tokias procedūras.
Mūsų patarimas: geriau rūpinkitės savo reguliatoriais. Praplovimas po nėrimo padeda išlaikyti visas reguliatoriaus charakteristikas nepakitusias ir didina jo patikimumą.

Beto, laikykitės gamintojo rekomendacijų, kai jos liečia reguliaraus serviso intervalus. Dauguma gamintojų nurodo, kad kvalifikuotas personalas patikrintų reg ne rečiau kaip kartą metuose. Mes neatlikome serviso tokio ilgalaikio testo metu, bet tai dar nereiškia kad ir jums jo nebūtina atlikti. Tos kelios atskleistos problemos būtų lengvai atrastos ir pašalintos įprasto serviso metu.

Kitaip tariant, reguliatorius yra gyvybės palaikymo įrangos dalis. Rūpinkitės juo su atitinkamu dėmesiu – tai ne tik padės išsaugoti investuotus pinigus, bet ir ... galbūt jūsų gyvybę.


Kuris patikimesnis?
Stūmoklinė ar diafragminė (membraninė) pirma pakopa? Remiantis paprasta logika, atrodo kad diafragminės pakopos (kurios hermetizuotos ir neturi kontakto su vandeniu) turėtų mažiau koroduoti palyginus su stūmoklinėm pakopom (kurios turi tiesioginį kontaktą). Tačiau mūsų vėlesnis simuliatoriaus testas ir pakopų permontavimas neatkleidė jokio didesnio korozijos lygio skirtumo tarp pakopų – ir tam yra loginis paaiškinimas.

Pirmiausia, vanduo Oregono akvariume yra ypatingai švarus. Antra, mūsų test daiveriai griežtai laikėsi post-dive reguliatorių praplovimo procedūrų. Anot reguliatorių techniko G. Perez, stūmokliniai reguliatoriai švariame vandenyje koroduoja ne daugiau, nei membraniniai. Tačiau, dumblinam, purvinam, užterštam vandeniui jis rekomenduoja verčiau rekomenduoja naudoti diafragminius reg.

Žalvaris, plienas ar titanas? Perezas nepastebėjo jokio skirtumo. Vidaus detalės korodavo vienodai nepriklausomai nuo to, koks metalas buvo naudotas korpusui. Jis mano, kad taip atsitiko taip pat dėl rūpestingo praplovimo. Normaliame gyvenime „titaniniai reguliatoriai, pakliūnantys į servisą, paprastai būna viduje labai švarūs. Jokių korozijos problemų jie neturi“. Bet to nevisada galima sakyti apie nerūdijančio plieno arba žalvarinius chromuotus reguliatorius, ypač jeigu jie naudojami sūriame vandenyje, kur praplovimas minimalus. „Tik tinkama post-dive priežiūra gali užtikrinti jums reguliatoriaus ilgaamžiškumą“ – sako jis. „Nesvarbu iš ko jis bepagamintas“.

Maloniai leidus www.scubadiving.com
 Parašė sagelo rugpjūčio 10 2007 11:16:52 · 2 Komentarai · 2717 Skaityta Spausdinti
Komentarai
Trolis rugpjūčio 14 2007 07:35:53
Ash aishku gal ne i tema , bet straipsnis apie nieką .
immortallas rugpjūčio 25 2007 21:05:49
Straipsnis patvirtino viena tiesa - sudo nardymo irangai beveik nebegamina
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nėra reitingų.
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Birželio 27 pie Alaušo:

Kaip visada būsiu.
Kaip visada būsiu.
32% [6 Balsai]

Būtinai būsiu.
Būtinai būsiu.
21% [4 Balsai]

Gal būsiu.
Gal būsiu.
21% [4 Balsai]

Norėčiau būti.
Norėčiau būti.
26% [5 Balsai]

Nebūsiu ir būsiu be ryšio.
Nebūsiu ir būsiu be ryšio.
0% [0 Balsai]

Balsai: 19
Pradėtas: 04/06/2015 07:09
Baigtas: 07/09/2016 05:19

Apklausų archyvas
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME ezkimas
SVEIKINAME Robis
SVEIKINAME Steveliz