Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
prozektorius
Parduodamas juostini...
VAGYS . (Pavogė, nug...
Narų šachta
reikia kompanijos į ...
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [751]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka


07.06.19 Lėktuvo radybos Alauše
Paskutiniai prisijungę
nierka10:09:38
Arunce10:55:49
Dlu20:49:01
bannyk 2 dienas
mirka13 1 savaitę
Garis 1 savaitę
donis 1 savaitę
sausas 2 savaites
Korsaras 3 savaites
Arnaras 3 savaites
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 1
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 934
Neaktyvūs nariai: 363
Naujausias narys: keliauninkemilda

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas

Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Kodėl sparnas?
Kodėl sparnas?
SeaJay Bayn

... Kai nusprendžiau, kad atėjo laikas įsigyti BCD, pradėjau tyrinėti įvairius variantus. Ir tai mane privertė svyruoti. Visi gamintojai tvirtino, kad jų BCD yra geriausia, ir visi žadėjo, kad jų dizaino BCD bus paprasčiausia, geriausiai funkcionuojanti ir tvirčiausia. Esant kelių šimtų dolerių kainų skirtumui tarp paprasčiausios ir aukščiausios klasės BCD, aš pradėjau stebėtis, koks skirtumas yra iš tikrųjų ir kaip tai gali įtakoti mano mėgavimąsi nardymu.

Taip prasidėjo mano ieškojimai. Aš klausinėjau. Kalbėjausi su šimtais skirtingų narų, ir visi jie tvirtino, kad BCD, su kuria jie nardo yra „pati geriausia“. Aš išnagrinėjau Rodale‘s BC testus, kur nepriklausomi narai pateikė savo išvadas apie skirtingas BCD, esančias rinkoje. Tuomet aš pats pradėjau nardyti ir testuoti. Aš asmeniškai išbandžiau daugybę BCD per daugiau nei 130 nėrimų, kol priėjau toliau seksiančias išvadas. Kad įgyti tokią patirtį, teko daug mėnesių studijuoti ir gerokai pamastyti. Todėl labai viliuosi, kad ši pateikta informacija sutaupys daugelio narų laiką ir pinigus renkantis savo BCD.

Visų pirma, naras turi pats savęs paklausti – „Ko aš noriu, kokias funkcijas mano BCD turi atlikti?“. Žinoma, atsakymai į šį klausimą gali būti tokie pat skirtingi, kaip ir pačios įvairiausios BCD, šiuo metu užpildžiusios rinką. Tačiau, dauguma narų (tame tarpe ir aš), mano, kad tarp daugybės jos funkcijų, svarbiausios yra dvi. Tai yra:

1. BC turi viską laikyti krūvoje. Kitaip tariant, ji tiesiog turi tiesiai laikyti balioną daiveriui ant nugaros – be jokių slysčiojimų ir nereikalingo tabalavimosi. Tas pat liečia ir svorius – liemenėje jie neturi judėti. Bet kokie judėjimai ir klibėjimai visais atvejais tiesiog erzina, o tam tikrais atvejais tai gali būti tiesiog skausminga.

2. BC turi užtikrinti plūdrumą. T.y., ji turi užtikrinti narui, kad jis skęs su tinkamu svorių kiekiu, arba esant reikalui galės plūduriuoti paviršiuje. Ji turi padėti narui pasiekti neutralų plūdrumą – galimybę būti nei per daug teigiamam, nei per daug neigiamam. Maža to, visa tai ji turi daryti taip, kad nevaržytų daiverio ir nestumtų jo į nenatūralias ir nepatogias kūno pozicijas.

Šiame straipsnyje aš pirmiausia atkreipsiu dėmesį į antrąją funkciją, kadangi pastebėjau, kad narai mažai kreipia į ją dėmesio.

Šiuo metu rinkoje yra trijų tipų dizaino BCD: liemenės tipo (tradicinės), nugaroje pripučiamos (back-inflate) ir nugarėlės-sparno BC (backplate and wing).

Liemenės tipo BCD (tradicinės).
Jeigu nardymo kursus praėjote paskutinių dviejų dešimtmečių laikotarpyje, greičiausiai buvote apmokytas nerti su liemenės tipo BC. Tai yra labiausiai įprastos ir paplitusios BC, kurias galima rasti ir išsinuomoti praktiškai bet kuriame dive-shope. Jos yra įprastos, visų pripažintos ir turi gerą reputaciją dėl saugumo.

Paprastai jos gaminamos kelių skirtingų dydžių, o kadangi turi panašumo su įprastomis gelbėjimo liemenėmis, nauji narai jas iškarto be dvejonių pripažįsta. Beto, jos lengvai ir paprastai pasireguliuoja tiesiog ant kūno, ir patogiai laiko narą vandens paviršiuje „galva viršuje“ pozicijoje. Tačiau, daug patyrusių narų šių liemenių vengia, kadangi jos yra gan gremėzdiškos ir varžo judesius (dėl oro pūslių šonuose). Pačiu blogiausiu atveju narai netgi praneša, kad tradicinio tipo liemenės, pilnai pripūstos apsunkina kvėpavimą ir taip suspaudžia krūtinę, kad trukdo pilnai įkvėpti.

Nors aš asmeniškai buvau radęs kelias tokias linkusias „suspausti“ narą liemenes, ieškant sau liemenės verta atkreipti dėmesį ir į kitus dalykus, dėl kurių verta atsisakyti tradicinio tipo liemenių.

Liemenės tipo BC puikiai laiko narą paviršiuje vertikaliai dėl fizinio atstumo tarp svorio centro ir plūdrumo centro. Pažiūrėkime į šį paprastą paveikslėlį. Kaip ir viskas aišku: narui už nugaros yra geltona spalva pažymėtas balionas, mėlyna spalva žymi liemenės oro pūslę (celę), ruda spalva žymi tipišką svorių išdėstymą (paprastai svorių kišenėse arba ant diržo). Žalias taškas ir rodyklė rodo plūdrumo centrą ir keliamąją jėgą, raudona - svorio centrą.

Atkreipkite dėmesį, kad vertikalioje pozicijoje gravitacijos ir plūdrumo taškai yra beveik vienoje linijoje, todėl narui paprasta reguliuoti savo plūdrumą pridedant arba išleidžiant orą iš liemenės. Tai gan efektyvi sistema.

Tačiau, plaukiant po vandeniu visiems narams reikia būti horizontalioje pozicijoje. Horizontali kūno padėtis leidžia paprasčiau ir efektyviau irtis ir manevruoti.

Deja, liemenės tipo BC neleidžia narui taip paprastai išlikti šioje padėtyje – tenka nuolat irtis plaukmenimis, arba taisyti kūno padėtį mostaguojant rankomis.

Taip yra todėl, kad svorio ir plūdrumo centrai yra gerokai išskirti. Plūdrumo ir gravitacijos jėgos nuolat verčia narą į vertikalią poziciją, tokiu būdu mažindamos naro efektyvumą po vandeniu. Tai reiškia, kad narui teks pridėti daugiau pastangų norint išlikti norimoje padėtyje, jis daugiau dirbs fiziškai ir daugiau oro sunaudos. Beto, nuolat verčiamas į vertikalią poziciją naras turi tendenciją laikyti plaukmenis nukreiptus į dugną, tai yra irdamasis jis dar ir kelia dumblą nuo dugno ir mažina matomumą. Pačiu blogiausiu atveju nepatyrę narai su liemenės tipo BC tokiu būdu gali netgi daryti žalą gamtai, ypač nardydami virš trapių koralinių rifų.


Nugaroje pripučiamos (back-inflate) BCD.
Back-inflate stiliaus BCD yra tarsi nukrypimas nuo „normos“ ir dažnai vadinamos kaip „labiau aptakios“, „labiau komfortiškos“ – kadangi jų oro pūslės yra patrauktos nuo daiverio krūtinės. Dėl to atsiranda daug privalumų: daiveris iš tiesų pasidaro aptakesnis ir mažiau stumia prieš save vandenį. Daiveris negali patirti krūtinės suspaudimo, kadangi nėra kam spausti. Dėl mažesnio medžiagos kiekio daiveris jaučiasi daug laisviau, jo priekis praktiškai lieka atviras, o tai reiškia lieka daugiau vietos kitai naudingai įrangai laikyti prie savęs – kaip antai kameroms arba prožektoriams.

Tačiau, anaiptol ne visi narai yra back-inflate stiliaus BCD fanai. Vandens paviršiuje šios liemenės turi polinkį versti narą į poziciją „veidas žemyn“, todėl jų nemėgsta narai, kurie praleidžia daug laiko vandens paviršiuje, pvz instruktoriai, studentai ar „boat“ diveriai – kuriems tenka ilgai laukti paviršiuje , kol juos susirinks guminis kateris.

Sekantis paveikslėlis paaiškina „veidu žemyn“ fenomeną. Paviršiuje (arba vertikalioje padėtyje) kėlimo ir svorio centro jėgos yra kiek paslinktos viena kitos atžvilgiu, dėl to ir atsiranga tokia verčianti priekin jėga.

Po vandeniu, arba horizontalioje pozicijoje, sistema veikia ne ką geriau, nei įprastos tradicinio stiliaus BCD: nes kėlimo ir svorio centro jėgos yra stipriai išskirtos.

Kad išspręsti šią problemą daugelis šiuolaikinių gamintojų pardavinėja abiejų tipų (tiek tradicines, tiek back-inflate) liemenes su kompensaciniais svoriais (trim weight), tvirtinamais tiesiog prie baliono. Tai žymiai pagerina sistemą, ir teisingai paskirsčius svorius dabar kėlimo jėgos ir svorio centrai atsiduria žymiai arčiau vienas kito – tai yra, žymiai sumažėja ir minėtas nemalonus efektas.


Sparno tipo (backplate/wing) BCD.
Radikalus abiejų tipų BCD patobulinimas – naujausios (ir kaip bebūtų keista - arba seniausios) šiuo metu rinkoje siūlomos liemenės. Seni narai dar atsimena tuos laikus (dešimtmečius atgal), kai „BC“ tebuvo paprasta metalo plokštė, prie kurios tvirtinosi balionas, su keliais diržais tvirtinimui prie kūno. Kartais narai prie to turėdavo prisegtą oro pūslę, o kartais ne (siekdami kuo didesnio paprastumo narai dažnai atsisakydavo naudotis gremėzdiška oro pūsle, kuri būdavo dėvima iš priekio, kaip arklio jungas).

Taigi, vienintelis dalykas, kuris daro šias liemenes „naujomis“ yra oro pūslės koncepsija – dabar oro pūslė yra patraukta daiveriui už nugaros, ir apgaubia ne patį daiverį, bet balioną.

Dėka to gaunasi labai įdomus efektas: dabar tiek keliamosios jėgos, tiek svorio centrai atsiduria labai arti vienas kito, beveik tame pačiame taške. Patyrę narai naudoja skirtingo svorio balionus, išdėsto svorius ir aksesuarus tokiu būdu, kad liemenė tampa labai tiksliai subalansuota – dabar ji ne tik efektyvi, bet ir labai aptaki ir neturi jokių „šalutinių polinkių“, nepriklausomai nuo naro kuno padėties.

Backplat‘ai ir sparnai (bp/wing) turi ir kitų privalumų.

Kadangi šios liemenės yra modulinio tipo, daiveris gali savo nuožiūra pridėti arba atimti savo liemenei tam tikras savybes. Daiveriai gali savo nuožiūra rinktis kišenes, klipsus, D-ring‘us, šviesas ir aksesuarus, arba netgi pasigaminti juos pagal savo poreikį. Backplate‘tai arba sparnai paprastai naudoja 50 mm pločio diržus, kurie yra patogūs, patikimi ir lengvai pakeičiami jeigu to reikia. Tokios liemenės susipakuoja paprastai ir lengvai, jas žymiai lengviau valyti ir džiovinti – kadangi jos tiesiog neturi tiek medžiagos ir sunkių storų pamušalų.

Kartais sparno priešininkai argumentuoja, kad jiems „trūksta“ pamušalo, paprastai esančio tradicinio arba back-inflate stiliaus liemenėse. Nors iš pradžių tai skamba gan logiškai (ypač jeigu jūs pabandėte pasimatuoti sparną dive shope ar šiaip kur nors), realiame gyvenime beveik visada nardoma su pakankamu storiu neopreno (ar kitos izoliuojančios medžiagos) – taigi, yra pamušalas ar ne – tai nesvarbu. Atvirkščiai, dėl storo pamušalo nebuvimo įranga jaučiasi labai tvirtai ir stabiliai, o tai tik prideda malonumo nardant.

Faktas, bet iš visų mano testuotų BCD, backplate‘tai ir wing‘ai buvo patys stabiliausi po vandeniu, su patikimiausia tvirtinimo sistema. Beto, storo pamušalo nebuvimas turi dar vieną privalumą – nėra pamušalo – nėra kam absorbuoti vandenį, reiškia jūs išeisite iš vandens žymiai lengviau.

Yra ir daugiau privalumų... Paprastai bp/wing‘as yra žymiai pigesnis, negu geriausia liemenės tipo arba back-inflate BCD, o kalbant apie oro pūslės dydį čia yra žymiai daugiau pasirinkimo galimybių. Jeigu reikia, su bp/wing‘u nardantis naras gali pasirinkti didelius ir galingus sparnus, bet jeigu situacija reikalauja, gali lengvai sumontuoti mažesnius ir paprastesnius.

Bp/wing‘as taip pat leidžia labai lengvai ir paprastai montuoti tiek vieną, tiek suporintus balionus. Ir pagaliau, bp/wing‘o dizinas yra toks paprastas ir tvirtas (daugeliu atvejų pagrindinė detalė yra tiesiog metalinė plokštelė), kad jam prilygti negali jokia esanti rinkoje tradicinė ar back-inflate BCD.

Dėl šių priežasčių, bet ypač dėl sparno absoliutaus pusiausvyros ir plūdrumo darbo aš nusprendžiau įsigyti bp/wing‘ą, o ne tradicinio ar back-inflate stiliaus BCD.

... Ir labai rekomenduoju tai kitiems narams. Labai.
 Parašė sagelo spalio 15 2007 14:05:34 · 8 Komentarai · 4610 Skaityta Spausdinti
Komentarai
atas spalio 17 2007 18:26:41
geras,informatyvus straipsnis...dekui Sagelo ir Eglei
ege spalio 21 2007 06:36:08
o kodel paišant sparno tipo bcd pludrumo vektorius svoriai atsidure prie balionu, o ne ant juosmens? kaip juos nusimesti ,jai neduok dieve prireiku?
sagelo spalio 23 2007 04:55:39
tikriausiai todėl, kad čia nėra diržo, ir svorių sistema kažkaip tvirtinasi gale ???
Andrejus spalio 26 2007 21:12:20
nesenai nardau su sparnu, bet galiu pasayti kad esu l. patenkitans, kad pakeiciau aprasta BCD i ji. del svoriu: as asmeniskai turiu sparke, tad svorio pasinerti uztenka, bet jei trukst, maciau svorius panasus i trikampi, dedasi tarp balionu. pirmas variantas be svoriu, balionu svorio uztenka, isdestyti simetriskai, svorio centras aiskus. antras variantas,papildomas svoris tarp balionu- svoriu centras nelabai pasikeicia
Egle spalio 28 2007 13:48:47
to ege -> taip, jei svoriu truksta, dedasi svoris tarp balionu arba ant balionu. Ege, jei nardai su sausu kostiumu, turi ir sparna ir sausa kostiuma, jeigu ka. Svoriu nusimesti neturetu prireikti. va didesne problemike butu, jei butum su sausu ir visi svoriai tik ant dirzo, o dirzas... ups... nukrito, kaip tada?
OZverIN lapkričio 25 2007 07:48:26
ačiū
ir man labai naudingas straipsnis.
abas birželio 09 2009 17:01:24
o sparnas kai esi vandens pavirsiuje nemeta ant pilvo
FotoSkrydis gruodžio 25 2010 17:11:41
Ačiū.
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nuostabu! Nuostabu! 67% [2 Balsų]
Labai gerai Labai gerai 33% [1 Balsas]
Gerai Gerai 0% [Nėra balsų]
Patenkinamai Patenkinamai 0% [Nėra balsų]
Blogai Blogai 0% [Nėra balsų]
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Tankas Gilužio ežere:

Tikrai yra (35 m gylyje).

Jį ištraukė bomžai ir pridavė į šrotą.

Antis.

Ančių pulkelis.

Ančių ornitologinis draustinis.

Norėdamas balsuoti turite prisijungti.
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME adomavicius
SVEIKINAME Alwis
SVEIKINAME paulyzas
SVEIKINAME Soldier