Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
prozektorius
Parduodamas juostini...
VAGYS . (Pavogė, nug...
Narų šachta
reikia kompanijos į ...
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [751]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka


Eglė Egipte 2007 04
Paskutiniai prisijungę
nierka09:59:28
Arunce10:45:39
Dlu20:38:51
bannyk 2 dienas
mirka13 1 savaitę
Garis 1 savaitę
donis 1 savaitę
sausas 2 savaites
Korsaras 3 savaites
Arnaras 3 savaites
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 1
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 934
Neaktyvūs nariai: 363
Naujausias narys: keliauninkemilda

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas

Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Visų laikų geriausias sąrašėlis.
Visų laikų geriausias sąrašėlis.
Palikite pieštuką ir popierių ramybėje. Geriausias predive checklist’as yra jūsų galvoje.

Nieko nepamirškite ir tinkamai pasiruoškite kiekvienam nėrimui.

Kai jau tikriausia pastebėjote, scuba daivinge pilna galimybių padaryti kokią nors nesąmonę. Ar niekada nebuvote įlipęs į vandenį be svorių? Aš buvau, ir ne kartą. Galima pagalvoti, kad geriausia šiuo atveju pasidaryti sąrašėlį, ir prieš griūnant į vandenį tiesiog perbėgti jį akimis. Na, žinote – diržas? Ok, oras? Ok ir tt. Bet kaip visada, popierinis čeklistas pasimeta būtent tada, kai jums labiausiai jo reikia, o be to – kas gi norės daryti kanceliarinius darbus kuomet jūsų laukia nėrimas?..

PADI Course Directorius Nedas Branchas nenaudoja čeklisto rekreaciniam nardymui. “Bandžiau jais naudotis, ir vis tiek kai ką pamiršau” – sako jis. “Vis tiek aš kai ką praleidžiu, manydamas, kad grįšiu prie to punkto vėliau”. Bet nereikia manyti, kad jis visai nenaudoja popierinio sąrašiuko. Prieš neriant su sudėtingu rebrizeriu, Nedas atidžiai žymi pieštuku kiekvieną sąrašo punktą – tiesiog, kad būti tikram jog nieko nepamiršo.
Be to, žmonės skirtingi. Jeigu jūs įpratote naudotis sąrašiuku ir tai jūsų nevargina, ir toliau juo naudokitės.

Bet aš taip negaliu. Paprastiems nėrimams man reikėjo kažkokio šio sąrašėlio pakaitalo – kurį sunku suglamžyti ir neįmanoma pamesti. Neturiu omenyje visokiausių trumpinių ir gudrių frazių, kuriuos taip mėgsta dive instruktoriai (tiesą sakant, nei vieno nė neatsimenu). Labiausiai man patinka mano paties čeklistas, kurį visada turiu po ranka – tai mano paties kūnas.
Kiekviena mano kūno dalis – mano akys, burna, krūtinė, pilvas, rankos ir kojos primena man apie kiekvieną įrangos dalį ar pasiruošimo veiksmą. Kiekvieną kartą mintyse „nuskanuodamas“ savo kūną nuo galvos iki pėdų, neturėčiau nieko pamiršti. Na, bent jau artimiausiu laiku. Taigi, pradedam...

Prieš šokant vandenin.
Taigi, jūs stovite laivo gale pilnai ekipiruotas ir žiūrite į tuščią savo įrangos krepšį. Ar jūs iš tiesų esate pasiruošęs? Pradėkite nuo galvos. Akys – turite kaukę? Ausys – ar prapūtėt ausis? Toliau – burna – susiraskite savo kvėpuoklį ir pabandykite kelis kartus įkvėpti, tuo pat metu stebėdami manometrą. Rodyklė neturi judėti. Jeigu kvėpuojant ji nejuda, reiškia oras įjungtas, viskas tvarkoje. Beje, manometras juk rodo, kad balionas pilnas, ar ne? Nemanykite, kad tai kvailas klausimas – ne taip jau retai pasitaiko, kad daiveriai prisuka savo reguliatorius prie beveik tuščių balionų.

Sekantis sustojimas žemyn – kaklas, arba jūsų sauso ar šlapio kostiumo apykaklė. Ar apykaklė priglunda lygiai, ar užtrauktukas pilnai užsegtas? Judam toliau ir sustojam ties krūtine, kur yra BC. Apsičiupinėkite sagtis, patikrinkite ar nėra persisukusių diržų ar perspaustų oro žarnų. Timptelkit už oro padavimo žarnos – ar infliatorius patikimai sujungtas? Spustelkite mygtuką ir įsitikinkite, kad oras tiekiamas į BC normaliai.

Judant dar kiek žemyn – ar konsolė prisegta? Kompiuteris įjungtas? Toliau eina liemuo – ar turite svorius? Ar sagtis patikimai užsegta? Svoriai patikimai sėdi kišenėse?

Sekantis sustojimas – keliai. Kiek sulenkite kojas per kelius ir lengvai pašokinėkite, kad įsitikinti jog nuo jūsų nieko nebyra – svoriai ir balionas vietose.

Pagaliau – pėdos. Ar turite plaukmenis? Jeigu taip, jūs pasiruošęs. Na, bent jau tikriausiai pasiruošęs.
Jūs ką tik sėkmingai praėjote patikrą ir galite nerti, tačiau neesate apsaugotas nuo nesusipratimų prieš išvykstant iš namų. Taigi, namuose kraunantis įrangą jums reikia dar vieno čeklisto, ir laimei, jūs vėl galite naudotis savo kūnu.

Prieš išvykstant.
Tikriausiai daug kam pažystama situacija – jūs stovite ir žiūrite į krūvą neopreno, žarnų ir visokių diržų raizgalynę. Kad sutvarkyti visą šį chaosą ir nieko nepamiršti, tiesiog įsivaizduokite savo kūną, gulintį ant žemės, o tada pabandykite jį mintyse aprengti tarsi popierinę lėlę, tik su savo tikrais povandeniniais drabužiais.
Pradedant nuo galvos, pirmiausia imam šalmą. Toliau išskleidžiam reikiamą kostiumą, šalia rankogalių padedam pirštines, šalia kostiumo kelnių – batus. Dabar pakaks trumpo žvilgsnio, ir tuoj pat bus aišku ar ko nors nepamiršote.

Dabar pradėkite įsivaizduojamą daiverį rengti toliau. Pradedam nuo galvos ir judam link kojų. Ant šalmo uždedam kaukę ir snorkelį, prie įsivaizduojamos burnos – reguliatorių. Ant kostiumo krūtinės uždedam BC, šalia liemens – svorius arba diržą. Šalia batų – plaukmenis. Jeigu ant riešo dėvite kompiuterį, kompasą ar laikrodį, padėkite juos šalia kostiumo rankogalio. Kur nors netoliese išskleiskite ir patikrinkite visas kitas reikalingas smulkmenas – atsarginius o-ringus, įrankius, atsarginę kaukę, atsarginį kompiuterį ir visą kitą turtą, kokį tik turite.

Dabar atsitraukite kelis žingsnius atgal, kad geriau viską apžiūrėti. Kreipkite dėmesį tik į tą įrangą, kurią ruošiatės naudoti. Nieko nepraleidote? Ar jūsų daiveris iš tikro pasiruošęs? Jeigu taip, galite tęsti savo nuoseklų patikrinimą ir įsitikinti kad visa įranga tvarkoje ir tinkamai veikia. Kai kiekviena įrangos dalis praeis testą, atidėkite ją į šalį – jūsų įrangos komplektas bus paruoštas supakavimui.

Vėl, pradedam nuo galvos ir judam link kojų. Kaukė – patikrinam dirželį ir sagtis, apžiūrim sijoną, ar nėra įplyšimų, dėl kurių ji gali imti leisti vandenį. Toliau – reguliatorius ir prie jo prijungti okto, konsolė, kitos žarnos. Apžiūrėkite jį atidžiai, numaukite apsaugas ir patikrinkite žarnas sujungimo prie pirmos pakopos vietose, kadangi būtent čia jos dažniausiai lūžta. Įsitikinkite, kad kandiklis sveikas ir patikimai prisegtas. Įjunkite kompiuterį ir patikrinkite bateriją, galbūt jau laikas ją keisti.

Žemiau – krūtinė ir BC. Burna pripūskite BC, pajunginėkite visus mygtukus ir vožtuvus, kad įsitikinti jog jie veikia be priekaištų. Patikrinkite sagtis, klipus ir retraktorius. Velcro („lipūčkos“) po kiek laiko susidėvi, todėl patikrinkite ar jos švarios ir sveikos.

Jeigu turite balioną, galite prijungti prie jo savo reguliatorių ir BC ir atlikti rimtesnį testavimą. Viską sujungus paduokite orą, o tada užsukite balioną ir stebėkite manometrą. Jeigu slėgis pamažu krenta – kažkur yra nuotėkis (galbūt net girdėsite šnypštimą). Pilnai pripūskite BC ir palikite kuriam laikui – ji turi laikyti slėgį.

Jeigu viskas tvarkoje, padėkite reguliatorių ir BC į paruoštos įrangos krūvą ir toliau judėkite žemyn. Svorių diržas. Įsitikinkite, kad turite tiek svorio, kiek reikia šiam nėrimui. Jeigu naudojate integruotus svorius, sukiškite juos į BC kišenes ir patikrinkite numetimo sistemą. Jeigu viskas OK, traukiam BC į šalį.

Pagaliau – plaukmenys. Pagrindinis dalykas – sagtys. Šie greitai atsegami mechanizmai yra patogūs, tačiau pagaminti jie iš gan trapaus plastiko. Jeigu sagtis lūžo paskutinio nusiėmimo metu, jūs galbūt to nė nesužinosite, kol nepabandysite plaukmens užsidėti. Pamąstykite, ar prie esamų atsarginių dalių nevertėtų įsigyti atsarginio plaukmenų dirželio. Jeigu su plaukmenimis viskas tvarkoje, dedam juos į krūvą ir imamės kostiumo: kokioje būklėje yra siūlės, užtrauktukai, sandarikliai ir tt.

Jeigu visa įranga praėjo testą, galima ją pakuoti kelionei. Vėl gi, jums nereikia popieriaus. Atskirkite visą įrangą, kuri eis į vandenį, ir supakuokite ją į vieną krepšį, ar krepšio dalį. Visą likusią įrangą, kuri liks sausumoje, supakuokite atskirai. Kai ateis laikas rengtis, jums nereiks nieko galvoti, teliks imti daiktus iš „šlapiojo“ krepšio ir viską dėtis ant savęs. Viskas, ko jums reikia – tiesiog ištuštinti krepšį. Viskas turi atsidurti ant jūsų.

Rengiamės.
Dabar jau esate laive, rimtai pasiruošęs nerti. Pirmiausia, prieš imant rengtis, uždėkite ant baliono BC ir reguliatorių. Po to, kai scuba bus surinkta, galėsite ją pamiršti. Imkite tikrinti scubą kaip įprastai – nuo viršaus į apačią. Pirmiausia – patikrinam čiaupą ir pajungtus prietaisus, kad įsitikinti jog balionas pilnas, jokio nuotėkio niekur nėra. Porą kartų spustelkite kvėpuoklių prapūtimo mygtukus, pabandykite iš jų pakvėpuoti. Einam žemyn, ir sekantis sustojimas yra BC. Ar balionas patikimai prisegtas? Pakelkite visą sistemą už BC ir lengvai papurtykite. Ar oro padavimo žarna gerai prijungta? Lengvai ją timptelkit, kad patikrinti. Toliau, ar visi reikalingi aksesuarai, kurie bus prisegti prie BC savo vietose? Ar kompiuteris įjungtas? Jeigu taip, patikrinimas baigtas.

Dabar, viskas išskyrus jūsų kaukę, snorkelį ir plaukmenis turi būti uždėta ant jūsų. Renkitės tol, kol krepšys neištuštės, tada galite dar kartą save patikrinti įprasta maniera nuo viršaus: šalmas? Sandarikliai, užtrauktukai? Pirštinės? Batai?

Patikrinkite savo budį.
Prieš paliekant laivą, vertėtų patikrinti ir jūsų budį. Kaip visada, pradedame nuo galvos: ar jis turi kaukę? Oras atsuktas? Sandarikliai ir užtrauktukai tvarkoje? Žarnos ir dirželiai? Kur jo oktopusas? Svorių diržas OK? Plaukmenys rankose?
Jeigu viskas OK, jūs abu pasiruošę.

Kitas būdas – sistemos.
Nedas Bronchas – PADi instruktorius ir kurso direktorius taip pat nemėgsta popierinių čekistų (na, bent jau paprastiems scuba nėrimams). Vietoj to jis tikrina įrangą pagal tai, kaip kiekviena dalis dirba, arba formuoja sistemas. „Aš tikrinu termo apsaugos (apranga) sistemą, gyvybės palaikymo sistemą ir plūdrumo sistemą“ – sako jis. „Prieš palikdamas namus visada paklausiu savęs – ar viską turiu apsirengimui? Oro tiekimui? Ir tt. Grupuodamas daugelį įrangos dalių pagal jų funkcijas, jis gali sutelkti dėmesį vos ant kelių dalių vienu momentu. Žinodamas, kaip jie kartu dirba, labiau tikėtina, kad jis pastebės jei kažko trūksta ar kažkas sulūžę. Inventorizuodamas įrangą prieš kelionę, Branchas rūšiuoja įrangą į atskiras krūvas pagal šią sistemą.

Pakuojame turtą.
Ar nieko nepamiršite priklauso nuo to, kaip jūs grupuojate įrangą ją pakuodami. Svorių diržas taip dažnai pamirštamas todėl, kad jis yra per sunkus sudėti jį į krepšį. Palikus jį atskirai kaip atskirą daiktą, greičiausiai pamiršite.

Pakuokite visą savo turtą protingai: tuos daiktus, kurie bus jums reikalingi vėliausiai, dėkite krepšin pirmiausia. Vėliau, kai ateis laikas rengtis – tiesiog imsite reikiamas įrangos dalis iš eilės, niekam netrukdysite, nesupainiosite savo ir svetimų daiktų, jums reikės visai nedaug vietos. Pvz: tikriausiai pirmiausia norėsite susimontuoti reguliatorių? Tuomet jis turi gylėti krepšio viršuje. Plaukmenis imate paskiausiai, todėl geriausia jeigu jie gulės krepšio dugne.

Bet ar esate iš tikro pasiruošęs?
Jūsų įranga paruošta, bet ar jūs pats pasiruošęs? Ne mažiau svarbus yra ir savo fizinės ir moralinės formos įvertinimas.
Kaip įprasta – nuo galvos. Galva ir ausys. Ar galite prasipūsti ausis? O kaip laikosi pati galvelė? Ar jaučiatės emociškai pasiruošęs šiam nėrimui? Atsipalaidavęs?

Juosmuo irgi reikalauja gero patikrinimo. Ar tikrai verta daryti šį nėrimą šiandien? Jūsų protas gal ir nemato priežasčių, kodėl reikėtų jo atsisakyti, tačiau jeigu nugara sako ne, galbūt vertą į tai įsiklausyti.

Na ir paskutinis – jūsų skrandis. Kaip jis? Vien jūros liga yra gera priežastis nutraukti nėrimą. Kartais pasidaro lengviau panėrus į vandenį, tačiau ne visada. Patikėkite, privėmę į reguliatorių tikrai padarysite šį nėrimą įsimintinu, tačiau nuo to jis netaps nei malonesnis, nei saugesnis.

Versta maloniai leidus scubadiving.com

 Parašė sagelo vasario 29 2008 07:32:40 · 1 Komentarai · 2022 Skaityta Spausdinti
Komentarai
vydulis kovo 04 2008 11:31:47
gal paprasciausiai irangos deze, ir zinai , kad viskas tvarkoj. viskas sudeta
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nuostabu! Nuostabu! 0% [Nėra balsų]
Labai gerai Labai gerai 100% [1 Balsas]
Gerai Gerai 0% [Nėra balsų]
Patenkinamai Patenkinamai 0% [Nėra balsų]
Blogai Blogai 0% [Nėra balsų]
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Tankas Gilužio ežere:

Tikrai yra (35 m gylyje).

Jį ištraukė bomžai ir pridavė į šrotą.

Antis.

Ančių pulkelis.

Ančių ornitologinis draustinis.

Norėdamas balsuoti turite prisijungti.
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME adomavicius
SVEIKINAME Alwis
SVEIKINAME paulyzas
SVEIKINAME Soldier