Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
prozektorius
Parduodamas juostini...
VAGYS . (Pavogė, nug...
Narų šachta
reikia kompanijos į ...
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [751]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka


NARDYK meetas 2007
Paskutiniai prisijungę
nierka10:40:54
Arunce11:27:05
Dlu21:20:17
bannyk 2 dienas
mirka13 1 savaitę
Garis 1 savaitę
donis 1 savaitę
sausas 2 savaites
Korsaras 3 savaites
Arnaras 3 savaites
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 2
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 934
Neaktyvūs nariai: 363
Naujausias narys: keliauninkemilda

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas

Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Probleminės situacijos

Remiantis Merfio dėsniu- jei įgūdžiai kuriuos Jūs išmokote bazinių kursų metu ir realios nenumatytos situacijos su kuriomis Jūs susidūrėte nardydami sutapo- tai jums pasisekė! Džono Lidiart’o nuomone Jūs turite 10 sekundžių kad rasti sprendimą. Dešimt, devynios, aštuonios……


1. Subyrėjo Jūsų reguliatoriaus antra pakopa

Pradedame nuo ko nors ekstremalaus.
Standartinis sprendimas, kurį diktuoja bazinis pasiruošimas- pereiti prie Jūsų badžio “oktopuso” ir nedelsiant pradėti iškilimą. Bet Ričardas ir Šeila – pradedantys narai pasirinko kitą kelią.
Šis įvykis atsitiko gerokai iki to kai “oktopusai” tapo standartiniu įrangos elementu.
Ši pora BSAC trečio lygio nardymo kursų metu atliko apie 8 panėrimus. Jie buvo laikomi pakankamai patyrusiais ir turinčiais gerus įgūdžius narais. Taigi jiems buvo leista nerti be palydos nedideliame gylyje prie rifo “Poskerris”. Beplaukiant prie ilgosios rifo sienos subyrėjo Šeilos reguliatoriaus antra pakopa. Užspaudžiantis žiedas pasirodė neužveržtas ir iškvėpimo metu iškrito dangtelis ir membrana….
Pora nesutriko, pradėjo kvėpuoti iš vieno reguliatoriaus, tuo pat metu rinkdami iškritusias detales. Po to jie surinko reguliatorių, peiliu užveržė žiedą ir baigė nėrimą pagal nustatytą planą.
Iš kitos pusės, kai kurie speleologai specialiai išima iš antros pakopos dangtelių užtvirtinančius kaiščius. Tai leidžia jiems išardyti antrą pakopą būnant po vandeniu jei prireikia išvalyti dumblą ar smėlį.

2. Užsikirto Jūsų BCD infliatoriaus oro padavimo mygtukas

Tai viena iš lengvai išsprendžiamų problemų. Kai kada galima išspręsti šią problemą paprasčiausiai atjungiant ir vėl prijungiant oro padavimo žarną. Jei tai nepadeda paprasčiausiai atjunkite žarną ir pūskite orą į BCD burna. Galų gale prieš 20 metų būtent taip visi ir darė.

3. Užsikirto sauso kostiumo oro padavimo vožtuvas

Šiek tiek sudėtingesnė situacija. Pabandykite atjungti ir prijungti įpūtimo žarną, gali būti kad tai pravalys užsikirtusį vožtuvą.
Jūs taip pat galite neprijungti įpūtimo štangos prie kostiumo ir plūdrumo kontrolei naudoti tik BCD, bet sauso kostiumo apspaudimas gali sukelti skausmą. Dalinis problemos sprendimas- pripūsti į kostiumą oro per riešo manžetus. Žr. NuotraukąKad tą padaryti Jums reikės atlaisvinti visų prietaisų dirželius ir šiek tiek atitraukti piršinę. Kartu su oru į kostiumą papuls ir šiek tiek vandens, bet tai gali būti labiau priimtinas variantas nei nutraukti nėrimą. Taip pat tai gali būti ir vienintelis sprendimas jei Jūs viršijote nedekompresinio panėrimo ribas. Iškilimo metu oras kurį įpūtėte į kostiumą plėsis ir Jums nereikės vėl kartoti procedūros.

4. Atsijungė sauso kostiumo arba BCD pripūtimo žarna

Paprastai vėl prijungti šlangą nesudaro didelių sunkumų, tačiau kartais jungtis ant žarnos galo užsikerta arba sulūžta ir jūsų brangus oras veržiasi lauk bauginančiu greičiu. Tai gali nutikti po daugybės prijungimo – atjungimo ciklų, pavyzdžiui bandant susitvarkyti su užstrigusiu sauso kostiumo pripūtimo vožtuvu.
Vienintelis sprendimas- užsukti baliono kraną.
Tai padarius galima vėl bandyti prijungti šlangą prie BCD ar prie sauso kostiumo ir atsukti baliono kraną- greičiausiai ši procedūra padės. Žinoma tai Jums nepadės susitvarkyti su pirmine problema- užsikirtusia atidarytoje padėtyje pripūtimo jungtimi.

Kai kurie narai turi pakankamai ilgas rankas ( ir tinkamą įrangą) kad galėtų pasiekti balionų kranus… tačiau dauguma to negali…
Tokioje situacijoje Jums labai padės badis ypač jei Jūs neturite atsarginio nepriklausomo oro šaltinio.
Tačiau jei vis dėlto Jums būtina pasiekti baliono kraną, atleiskite jūsų BCD pečių ir juosmens diržus ir stumkite balioną į viršų (priekį) tol kol pasieksite kraną.5. Prieš pat nėrimą – plyšo sauso kostiumo riešo manžetas

Kažkada PADI apmokymų metu, kursų direktorius Fill’as pažymėjo, kad jis suprato jog aš esu BSAC naras su ilgamečiu stažu pagal daugybę įvairiaspalvės izoliacijos (scotch) juostų kuriomis aš modifikavau savo įrangą.
Po metų mes kartu nėrėme į vieną nuskendusį laivą esantį 55 metrų gylyje. Grupė buvo mišri, vieni narai nėrė su trimix’u kiti su oru. Fill’as tuo metu turėjo daug studentų ir daug mokė todėl labai laukė akimirkos kada galės panerti savo malonumui.
Jis vėl atkreipė dėmesį, kad nuo to laiko kai mes matėmės paskutinį kartą mano įranga praturtėjo dar keliomis izoliacijos juostomis. Po to jam besidedant sausą kostiumą plyšo lateksinis manžetas ir ilgai lauktas nėrimas atrodė pasmerktas…
Tačiau kapitonas ištraukė seną purviną guminę pirštinę, naudojamą darinėjant žuvį, ir užmovė Fill’ui ant rankos, piršinė siekė rankos vidurį.
Mano įnašas buvo- didelis rulonas izoliacijos. Mes apvyniojom plyšusį manžetą izoliacija ir privyniojom jį prie rankos. Po to uždėjom pirštinę ir privyniojom ją prie kostiumo.
Žinoma toks remontas lauko sąlygomis yra pakankamai rizikingas dalykas ypač ruošiantis giliam panėrimui su ilga dekompresija. Fill’as atidžiai apžiūrėjo remonto rezultatus jau būdamas vandenyje prieš paneriant. Visgi mūsų idėja suveikė ir po panėrimo jo kairioji ranka buvo dar sausesnė nei dešinioji !
Jis pažadėjo daugiau niekada nesišaipyti iš izoliacijos, na bent jau kurį laiką :). Aš rekomenduoju tokio tipo remontą tik patyrusiems narams, kurie efektyviai susitvarkytų su situacija jei remontas pasirodytų nevykęs.
Visgi yra paprastesnių būdų kurie gali padėti išgelbėti Jūsų nėrimą. Į dviračio kamerų remontinį rinkinį įeina greitai džiūstantys klijai ir guminiai lopai, juos galima panaudoti ir per 20 minučių užklijuoti nedidelį lateksinio manžeto įplyšimą.
Jei įplyštų neopreninis manžetas, palikite jo remontą specialistams. Paprasčiausiai smarkiau užveržkite kompiuterio dirželį virš pažeistos vietos.

6. Rankos manžetas plyšta po vandeniu

Užveržkite kompaso arba kompiuterio dirželį virš pažeistos vietos. Tai panašu į timpos uždėjimą, taigi aš rekomenduoju šį metodą naudoti tik plyšus rankos manžetui, nereikėtų to daryti plyšus kaklo manžetui ! :)
Dirželis nesustabdys vandens bėgimo į kostiumą tačiau tikrai pristabdys.
Jei turite daug oro ir galite jį pūsti į kostiumą, pakelkite ranką į viršų ir leiskite orui eiti pro plyšį, tai trukdys vandeniui patekti į vidų. Priešingu atveju- laikykite ranką nuleistą žemyn, kad neleisti vandeniui susirinkti rankovėje ir tekėti į centrinę kostiumo dalį.
Bet kokiu atveju stenkitės laikyti kostiume maksimaliai didelį oro slėgį, tai padės jums sulaikyti vandenį, iš BCD reikia išleisti visą orą ir naudoti plūdrumo reguliavimui tik sausą kostiumą.
Pastaba: daugelis patyrusių narų prieš įlipdami į laivą nenusiima svorių diržų. Dažniausiai tai nesukelia jokių problemų, tačiau jei plyšęs sauso kostiumo manžetas ir Jūs pakeliate ranką stengdamasis įlipti į laivą, Jūsų plūdrumas gali staiga pasidaryti neigiamas.

7. Plyšo sauso kostiumo koja

Aš nemanau kad kas nors ryžtųsi nerti tokioje situacijoje. Tačiau kostiumą galima
suplėšyti užsikabinus už kokios nors aštrios atplaišos nuskendusiame laive. Galimybė minimizuoti vandens patekimą į kostiumą vėl ta pati- panaudoti virvę ir užveržti ją aukščiau pažeistos vietos.
Jei Jūs ant kojos nešiojate naro peilį paprasčiausia būtų jį įsidėti į kitą vietą ir panaudoti jo tvirtinimo gumas šios problemos sprendimui. Jei ne, panaudokite kokią nors kitą Jūsų įrangos dalį, ir jei tikrai nieko tinkamo nerandate- pabandykite kelis kartus apvynioti koją virvute nuo jūsų ritės.
Visa tai užima laiko, taigi šių metodų vertingumas priklauso nuo to kiek laiko Jums teks praleisti vandenyje. Galbūt paprasčiausia nedelsiant nutraukti nėrimą ir iškilti.

8. Ech bėda su užtrauktuku!Užsidėdamas BCD mano draugas Alex atsitiktinai užkabino sauso kostiumo užtrauktuko kilpą su pony baliono ventiliu. Po vandeniu jis ištiesė ranką į priekį ir pajuto šalto vandens čiurkšlę besiveržiančią į kostiumą- tai pony balionas atsegė užtrauktuką! Naudodamasis BCD jis pakilo į paviršių.
Jei kažkas rimto nutinka su sauso kostiumo užtrauktuku- rezultatai kaip taisyklė būna katastrofiniai, tačiau kartais lūžta viso labo du trys dantukai pačioje užtrauktuko pabaigoje.
Keturių dienų kelionėje į Farn salas mano sauso kostiumo užtrauktukas sugedo jau po pirmojo panėrimo. Jis neatsidarė daugiau nei 2 centimetrus. Vienas iš dantukų išlūžo ir užtrauktukas užstrigo.
Dantuką gražinom į vietą replėmis, tačiau ką daryti su likusiais nėrimais?
Rizika buvo tame, kad nėrimo metu toks užtrauktukas galėjo savaime visiškai atsisegti.
Šiose salose laivai kaip taisyklė būna netoli kranto ir tarp nėrimų galima grįžti į uostą. Aš suradau klijų ir užklijavau užtrauktuką visai iki sulūžusio dantuko. Visiems likusiems panėrimams aš apribojau gylį iki tokio iš kurio galėčiau lengvai išplaukti jei užtrauktukas visgi atsisegtų.
Jei sauso kostiumo užtrauktukas atsisega tuo metu kai Jūs esate po vandeniu, viskas ką Jūs galite padaryti- sušlapti ir sušalti.
Jūsų BCD turi turėti pakankamą plūdrumo atsargą kad iškelti Jus į paviršių. Jei ne – Jūs visada galite persiversti aukštyn kojom ir panaudoti kostiumą iškilimui į paviršių.
Svorių numetimas- paskutinis būdas, nors aš ir girdėjau istorijų apie narus, kurie pametę svorių diržus sėkmingai atliko dekompresinius sustojimus laikydamiesi už nusileidimo virvės.

9. Išslydo balionas

Išskyrus techninius narus, kurių suporinti balionai tvirtai prisukti prie plieninių nugarėlių, dauguma narų balionus prie BCD tvirtina specialiu 50mm pločio diržu su sagtimi, kuri padeda įtempti diržą ir fiksuoti jį prie baliono. Tai patogius ir patikimas mechanizmas, žinoma jeigu jis teisingas naudojamas.
Problema yra tame kad kai kuriuos narus ištinka proto aptemimas, kai reikalas ateina iki diržo įvėrimo į sagtį ir fiksavimo. Nepriklausomai nuo to kiek kartų tai buvo parodyta ir nuo to, kad ant daugumos diržų vidinės pusės yra instrukcijos, šie narai galų gale vis tiek atsiduria vandenyje su nepriveržtu diržu.
Dažnai viso nėrimo metu nieko neįvyksta ir tik išlipant į laivą balionas išslysta ir pakimba ant žemo slėgio žarnų. Bet ką Jūs galite padaryti jei balionas išslysta po vandeniu ?
Jūs galite nusiimti savo BCD ir patys viską susitvarkyti, bet būtent čia labai praverčia badis.
Jei matote, kad Jūsų badžio balionas tuoj tuoj išslys- priplaukite prie jo iš nugaros ir stipriai suspauskite keliais jo klubus.
Dabar abi Jūsų rankos laisvos , kad įtempti diržą ir užsegti arba netgi iš naujo jį įverti į sagtį. Tik nepamirškite iš anksto įspėti badžio ką ketinate daryti. Jei pamatysite atsilaisvinusį diržą ir neįspėję pulsite taisyti situacijos, Jūsų badžiui gali kilti blogų minčių ;)
Sustokite, pagalvokite ir veikite. Prisiminkite kaip svarbu surasti sprendimą per tas 10 sekundžių. Na o jeigu Jūs rasite naujų, geresnių sprendimų šiose ar kitose situacijose- pasidalinkite patirtimi su visais mumis.


Straipsnis išverstas maloniai leidus Kirill “CELT” Egorov ir (www.decostop.ru)
Vertė: Andrius
 Parašė manttaz liepos 28 2008 20:21:14 · 1 Komentarai · 3533 Skaityta Spausdinti
Komentarai
Dalas liepos 29 2008 15:34:23
Labai geri tokie straipsniukai !!!
O "5" sekmingai pritaikem Egei ,tik ar priesh metus ar du ,nebepamenu Bet izolke Vaciutka rankoves manzeta apviniojo ir Ege kuo puikiausiai pranarde, o jau buvo nusimines,kad toki kelia sukorem iki Obelijos ezero ir liks nepaneres )
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nuostabu! Nuostabu! 100% [4 Balsų]
Labai gerai Labai gerai 0% [Nėra balsų]
Gerai Gerai 0% [Nėra balsų]
Patenkinamai Patenkinamai 0% [Nėra balsų]
Blogai Blogai 0% [Nėra balsų]
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Tankas Gilužio ežere:

Tikrai yra (35 m gylyje).

Jį ištraukė bomžai ir pridavė į šrotą.

Antis.

Ančių pulkelis.

Ančių ornitologinis draustinis.

Norėdamas balsuoti turite prisijungti.
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME adomavicius
SVEIKINAME Alwis
SVEIKINAME paulyzas
SVEIKINAME Soldier