Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
Parduodamas juostini...
VAGYS . (Pavogė, nug...
Narų šachta
reikia kompanijos į ...
Artimiausios keliones
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [751]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka


Nardyk meet'as 2008
Paskutiniai prisijungę
bannyk09:58:29
nierka 1 dieną
stg44 3 dienas
Dlu 4 dienas
Garis 5 dienas
sausas 5 dienas
mirka13 5 dienas
donis 1 savaitę
decostop 1 savaitę
Vygantas 2 savaites
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 1
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 934
Neaktyvūs nariai: 279
Naujausias narys: keliauninkemilda

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas

Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

S.C.U.B.A.
Istorija

1943 metais žymus okeanologas Jacques Cousteau su Emile Gagnan išrado akvalngą (SCUBA - self-contained underwater breathing apparatus – savarankiškas povandeninis kvėpavimo aparatas), SCUBA įranga padarė narus judresnius ir tai buvo perversmas povandeninio pasaulio tyrinėjime. Žinoma nuo tų laikų SCUBA stipriai keitėsi: tapo lengvesni, paprastesni naudoti ir žymiai saugesni, todėl atsirado galimybė pamatyt povandeninį pasaulį beveik kiekvienam. PADI (The Professional Association of Diving Instructors – Profesionaliu naru instruktorių asociacija) teigia kad kiekvienais metais atsiranda per milijona nauju sertifikuotu naru.


Įranga

Povandeninė aplinka nėra svetinga žmogui ir meta daugybe unikalių iššūkių: kvėpavimo, temperatūros kontroliavimo, matomumo ir plūdrumo. Bazinė naro įranga sveria 24-34kg ir ji leidžia visus šiuos iššūkius įveikt.


SCUBA narai kvėpuoja suslėgtu oru (78% azoto ir 21% deguonies likę kitos dujos) arba vadinamuoju Nitrox‘u (64-68% azoto ir likę deguonis). Dujų mišiniai laikomi balionuose kuri paprastai pagaminti iš aliuminio ir kai yra tuštis sveria 14kg. Jei balionas pritaikytas 204bar ir yra 10l talpos, tai į jį telpa 2265l oro ! Tiek oro apytiksliai sveria 3,2kg.


Žinoma tiesiai iš baliono kvėpuoti negalime, nes toks didelis slėgis pažeistų mūsų plaučius. Tam reikalui sukurtas reguliatorius, kuris turi 1 ir 2 pakopą.
Pirma pakopa tvirtinasi ant baliono ir sumažina slėgį nuo 204bar (priklauso nuo to koks balionas ir kiek jame liko oro) iki 9,5 atmosferų.
Antra pakopa yra sujungta su pirma pakopa žarnele. Ši pakopa sumažina slėgį iki narą supančio slėgio (vandens slėgio, kuris priklauso nuo gylio) ir paduoda orą kai reikalaujama (įkvepiama), ar sugedus paduodama ištisai (sugedęs reguliatorius ne užsidaro o atsidaro ir ištisai paduoda orą. Esant tokiai situacijai įsikandama pusę kandiklio).


Pirma pakopa susideda iš 2 dalių: aukšto ir vidutinio slėgio kamerų. Viena nuo kitos jos atskirtos vožtuvu-diafragma ar stūmokliu, kuris kontaktuoja su vandeniu. Aukšto slėgio kamera gauna orą tiesiai iš baliono, o vidutinio slėgio kamera iš aukšto slėgio kameros, kai jos slėgis tampa mažesnis už aplinkos supančios įrangą (vandens). Ši sistema veikia štai šitaip:

1) Įkvepi, taip sumažindamas slėgį vidutinio slėgio kameroje iki žemesnio slėgio nei vanduo slegia

2) Vandens slėgis spaudžia į vidų (diafragmą ar stūmoklį), taip atidarydamas vožtuvą, kuris įleidžia orą į vidutinio slėgio kamerą

3) Kai slėgis vidutinio slėgio kameroje tampa lygus vandens slėgiui, vožtubas užsidaro

4) Kai vėl įkvepiame viskas kartojasi iš naujo


Iš pirmos pakopos yra keletas išsišakojimų kurie veda į BCD(plūdrumo liemenę), monometra, ir antrą pakopa. Taip pat gali būti papildoma 5 žarnelė sauso tipo kostiumui.

Antra pakopa susideda iš:

1) Plastikinės kameros su išorine gumine diafragma, kuri kontaktuoja su vandeniu

2) Išvalymo mygtuko

3) Vidinio vožtuvo

4) Išmetimo vožtuvo

5) Kandiklio


Antra pakopa yra sujungta su pirmos pakopos vidutinio slėgio kamera žarnele. Antra pakopa veikia štai taip:

1) Įkvepi, taip sumažindamas slėgį antroje pakopoje iki žemesnio slėgio už supantį vandenį

2) Vandens slėgis įspaudžia membraną ir pajudina svertą

3) Sverto judesys atidaro vožtuvą. Taip įleisdamas orą į antrą pakopą iš pirmos pakopos ir į plaučius pro kandiklį

4) Kai išpūčiama, slėgis antroje pakopoje viršija vandens slėgį ir išspaudžia membraną į išorę

5) Tada membrana leidžia svertui glyžti į pradinę poziciją ir taip uždaryti vožtuvą

6) Padidėjęs slėgis antroje pakopoje atidaro išmetimo vožtuvą ir leidžia iškvėptam orui išeiti iš reguliatoriaus

7) Kai įkvepiama procesas kartojasi


Reguliatorius po nėrimo turi būti išvalytas gėlu, švariu vandeniu. Po nėrimo sūriame ar užterštame vandenyje tai būtina. Daug narų reguliatorių turi savo, o ne nuomuojasi, kad galėtų būti tikri jog jis tikrai „nepaves“ nėrimo metu.


Paskutinės dalys kvėpavimo aparato yra priedai:

1) Pagalbinis balionėlis. Tai atskiras balionėlis su savo reguliatoriumi, kurio pilnai užtenka išnėrimui, net ir iš gan didelių gylių.

2) „Snorkel“ – vambzdelis kuris nardyme skirtas, taupyti orui plaukiant pavirsiui


Šilumos apsauga


Kad išlaikyti šilumą vandeny narai naudoja kostiumus. Yra trijų rūšių kostiumai:

1) Sauso

2) Pusiau sauso

3) Šlapio


Visi kostiumai yra padaryti iš korėtos gumos. Bet pagal pavadinmą galima suprasti kad sauso tipo kostiumas neperšlampa. O šlapio tipo kostiumas įleidžia į vidų vandenį, bet jis mažai juda ir greti sušyla. Kostiumas pasirenkamas pagal temperatūrą ir kiek laiko naras bus po vandeniu. Čia pateiksiu pavyzdžius keliems neilgiems nėrimams:

1) Be kostiumo arba su nailoniniu šlapio tipo kostiumu 28-32°C

2) Trumpas šlapio tipo kostiumas 25-28°C

3) Pilnas šlapio tipo kostiumas 14-25°C

4) Sausas kostiumas žemiau 14°C arba jei po vandeniu ketinama praleisti daug laiko


Plūdrumo kontroliavimas


Po vandeniu svarbu kontroliuoti savo plūdrumą, kad būtų galima lengvai pasirinkti norimą plaukimo gylį.

Reguliuoti plūdrumą narai naudoha BCD (buoyancy control device – plūdrumo reguliavimo įrenginys).

BCD tai yra liemenė kuri gali būti pirpūsta ir išleista infliatoriaus pagalba. Taip pat pasibaigus orui ją galima pripildyti ir burna. BCD dazniausiai turi bent pora kišenių, žiedus. Priklausomai nuo liemenės gali būti keli pagalbiniai vožtuvai kurių pagalbą galima išleisti orą esan ne vertikalioje padėtyje.

Dėl plūdrumo taip pat naudojami ir svoriai. Jie gramzdina gilyn, iš tikrųjų jie yra skirta atsverti naro kostiumą (kostiumas yra padarytas iš korėtos, tai yra su oro tarpais) gumos). Tad ir svorių kiekis priklauso nuo kostiumo dydžio ir storio. Svoriai būna integruoti, bet dazniausiai naudojamas svorių diržas.
Informacija po vandeniuNarai turi keletą prietaisų kurie teikia informaciją, bet patyrę narai dažniausiai turi vieną prietaisą – rankinį kompiuterį. Kuris, priklausant nuo galimybių, gali matuoti gylį, temperatūrą, bedekompresinį nardymą, skaičiuoti kiek laiko galima dar išbūti tame gylyje su normaliu jūsų kvėpavimu ir tame gylyje kuriame esate. Žinoma jie turi integruotą kompasą ir t.t. Bet geras įrenginys brangiai kainuoja, užtat jūs visada būsite tikras dėl savo gyvybės ir mažiau laiko praleisit skaičiuodamas prabūtą laiką vandeny. Bet kiekvienas naras privalo turėti bent monometrą ir su gylmačiu. Be jų nardyt yra labai pavojinga, nes gylį ir grimzdimo greitį labai sunku nustatyt, o nežinant kiek liko oro nardyt labai pavojinga ir nemalonu. Nemanau kad kam patiktų nardyt vis galvojant ar daug liko oro balione.


Matomumas ir judėjimas

Narai po vandeniu be akinių sunkiai ką matytų. O ir būtų labai nemalonu. Tam reikalui naudojami nardymo akiniai. Skirti nardymui akiniai yra su uždengta nosim (kad neriant būtų galima išpūsti vandenį iš akinių). Nesijaudinkit jei jūsų regėjimas yra prastas. Šiais laikais nardymo akiniai gaminami ir su dioptrijom, bet kai kam labiau patinka nardyt su lindzėm ir paprastais akiniais.


Judėjimui padidinti (kad greičiau ir įdedant mažiau pastangų) naudojami plaukmenys (liaudiškai ląstai). Plaukmenų yra įvairių ir už įvairią kainą. Jokiu būdu nepatariu pirkti ląstų iš plastiko. Su jais bus sunku plaukt o ir nepadidins judrumo labai stipriai. Plaukmenys dabar gaminami iš specialių, jiems sukurtų, medžiagų. Plaukmenys yra dviejų rūšių: uždari ir atviri (reguliuojami). Šeip praktiškiau pirkti atviro tipo plaukmenis, nes jie tiks ir nardymui vėsesniam vandeny (su batais).


Aksesuarai


Nardymo peilis – naudojamas įsipainiojus tarp žolių ar tinklų (po vandeniu jie labai gerai matos tad retai kada taip nutinka).

Nardymo planšetė – naudojama rašyti po vandeniu.

Žibintas – naudojamas nardyme naktį, didesniame gylyje ar užterštam vandeny. Kai matomumas yra prastas.

Apsauginis plūduras – naudojamas įspėti antvandenines transporto priemones apie po vandeniu esančius narus.

Signalizavimo prietaisai – prie aukšto slėgio žarnelės jungiamas švilpukas, kuris skleidžia stiprų garsą. Taip pat naudojami vambzdeliai kuriuose įtaisytas rutuliukas ir jį papurčius girdisi aiškus garsas. Žinoma garso krypties nustatyti neina nes garso greitis po vandeniu stipriai padidėja ir nebesugebama nustatyti į kurią ausį garsas atėjo pirmiausia.


Dar šis bei tas

Šis straipsnis skirtas žmonėms kurie mažai ką žino apie nardymą ir dar tik ruošiasi mokytis. Jei kažkas pastebėjo klaidų, gramatinių ar teorinių, prašau pranešti e-mail: info@nardyk.lt
 Parašė immortallas rugpjūčio 26 2008 22:43:32 · 0 Komentarai · 4571 Skaityta Spausdinti
Komentarai
Komentarų neparašyta.
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nėra reitingų.
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Tankas Gilužio ežere:

Tikrai yra (35 m gylyje).

Jį ištraukė bomžai ir pridavė į šrotą.

Antis.

Ančių pulkelis.

Ančių ornitologinis draustinis.

Norėdamas balsuoti turite prisijungti.
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME Deep Star
SVEIKINAME stasys