Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
ĮRANGOS IŠPARDAVIMAS...
Parduodu Suunto D9tx
dux sparnas sparkiai...
parduodu pakostiumi ...
O? Ar?
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [752]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka
Povandeniu gimtadienis 5.
Povandeniu gimtadienis 5.
NARDYK'as
Paskutiniai prisijungę
Garis 1 dieną
bannyk 3 dienas
sausas 5 dienas
kinger 2 savaites
nierka 3 savaites
Korsaras 4 savaites
Audrius 4 savaites
winni 4 savaites
Giega 6 savaites
Stixas 8 savaites
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 1
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 941
Neaktyvūs nariai: 1025
Naujausias narys: Renatas

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas
Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Prieblandos zona. Side-mount teritorija.
Neseniai pasirodę pora nuorodų apie nardymą, naudojant Side-mount įrangos konfigūraciją, bei po to kilę diskusijos paskatino grįžti prie kažkada pradėto versti rusų cave‘rio Sergejaus Andrejevo (Crazy) apžvalginio-pažintinio straipsnio ta tema. Pats dar galiu pasakyti, kad Lietuvoje tai nėra naujiena, nors ir nepaplitusi. Tiesiog poreikio tokio nėra. Tačiau tikrai galima surasti keliolika žmonių, kurie karts nuo karto lipa vandenin, pasikabinę prie šonų porą balionų. Ir pats taip ne kartą nėriau. Mūsų garsieji speleologai irgi pasirinko tokį įrangos variantą, kaip patogiausią, funkcionaliausią ir lengviausią. Taigi....


PRIEBLANDOS ZONA. „SIDE-MOUNT“ TERITORIJA

Florida, Litl River šaltinis. Neaukštas, maždaug dviejų metrų pločio urvas iš auksiniai-rudo išplauto kalkakmenio vinguriuoja tarsi gyvatė. Posūkis kairėn, posūkis dešinėn. Gražu. Stora geltona maršrutinė virvė su gerai pažymėtais „šuoliais“ į šoninius urvus, ryškūs žymėjimai. Plauki ir žaviesi urvo grožiu. Nėrimas - pasivaikščiojimas, kitaip recreation cave diving.

Tačiau pakanka truputį nusileisti, maždaug pusmetrį, ir pamatysi siaurus, plokščius plyšius, vedančius kairėn ir dešinėn nuo pagrindinio urvo. Kelias į ten uždarytas visiems back-mount narams, gali būti nors ir triskart DIR, ar push-dive specialistas. Į tarpą tarp grindų ir lubų tiesiog neįmanoma tilpti su „sparke“ ant nugaros. Čia prasideda prieblandos zona, side-mount teritorija. Joje nerasite „turistinių“ maršrutinių virvių, tik storą dumblo sluoksnį, siaurus plyšius bei neištyrinėtas urvo dalis.

Kas tai yra SIDE-MOUNT?

Didžioji dauguma siaurų praėjimų kalkakmenio urvuose yra horizontalūs arba vertikalūs plyšiai. Todėl visiškai logiška savo įrangą susikonfigūruoti taip, kad taptum maksimaliai plokščias (nebūtinai žalias).
Jei balionus perkelti nuo naro nugaros ant šonų, tai vertikalus aukštis ženkliai sumažėja. Pločio padidėjimo galima nepaisyti. Visų pirma - žr. aukščiau, visų antra - bus vėliau. Tokia „nežymi smulkmena“, kaip balionų vietos pakeitimas, kardinaliai keičia ne tik visą likusią konfigūraciją, bet ir nėrimo ideologiją, nes Jūs patenkate į gerokai sudėtingesnes sąlygas, nei paprastas cave‘ris.
Side-mount‘erių pasaulis - tai siauri pralindimai, sunkiai praeinami plyšiai, dumblini susiaurėjimai. Tad ir dėmesio įrangos kokybei, tikimybėms užsikabinti už virvės, galimų gedimų ir pasekmių analizei, skiriama gerokai daugiau, nei paprastame cave-diving‘e.

Paprastas kelias atgal? Pamirškite. Dažniausiai dėl urvo siaurumo atgal jūs grįšite labai blogo matomumo sąlygomis. Į side-mount plyšius lenda labai nedaug žmonių, todėl prieš jus greičiausiai net dumblo nuo lubų nenumušė. Lįsti per siaurą, sudėtingos formos plyšį „nulyje“? Tai jau patiekalas gurmanams.
Jūs įpratote prie gerų maršrutinių virvių? Dabar tai praeitis. Bet Jūs turite galimybę pamatyti virvę, pratiestą dar paties Šeko Eksli. Po jo ten pabuvojo dar pora-trejetas vyrukų, ir visi jie tiesė savo guide-line. Voratinklius mėgstate? O narpliotis iš jų?

Infliatoriaus ar BCD plyšimas - populiarus reiškinys. Įsivaizduokite, kad infliatoriaus „armonika“ trūksta siaurame plyšyje, jums balansuojant per porą centimetrų virš storo dumblo sluoksnio. Jei maršrutinės virvės tuo metu nelaikėte saujoje, tai turite pasakišką galimybę dar kartą pasitreniruoti jos paiešką.
Prie visko dar pridėkite padidintą riziką, kad į reguliatorių pateks akmenukas ar kitokia šiukšlė, stipresnes sroves - susiaurėjimuose, kaip žinia, srovės greitis auga. Ir tai dar tikrai nepilnas rinkinys to, kas verčia side-mount‘erį treniruoti savo išgyvenimo įgūdžius ir su maniakiško fetišizmo požymiais derinti savo įrangą.

Truputis istorijos

Žmogumi, surinkusiu kažką panašaus į pirmąjį side-mount 60-taisias metais, laikomas britų speleologas Maikas Būnas (Mike Boone). Jis panaudojo mažus balionus su vienu reguliatorium užtvindytų urvo dalių perėjimui. Balionus su reguliatorium jis tvirtindavo ant savo sistemos diržo.
70-taisiais Floridoje Vudis Džasperas (Woody Jasper) surinko tai, kas šiandien suprantama kaip side-mount. Vėliau įvairūs narai toliau tobulino šias sistemas, panaudodami didesnio tūrio balionus, etapinius balionus, mišinius, galingus HID prožektorius ir t.t.

O viduje.....

O vis dėlto, kas gi side-mount viduje? Tiksliau, išorėje? Kaip visa tai surenkama, kas kur tvirtinama? Šiandien galima sąlyginai suskirstyti visą konfigūracijų gausą į tris grupes. Būtent „sąlyginai“, nes variacijų side-mount tema galima surasti begalę.
- Konfigūracija stropos pagrindu. Įsivaizduokite kažką panašaus į klasikinę alpinistų ar speleologų sistemą, kai jos dar nebuvo dalijamos į viršutinę ir apatinę, o buvo vientisos. Pridėkite keturis D-žiedus: du ant juosmens diržo ir du ant vertikalių pečių diržų. Balionai kabinami kaip įprasti etapiniai. Alternatyva - kilpos-kišenės ant juosmens diržo. Šiuo atveju kišenės laiko balionus viršuje, o apačios galima ir netvirtinti. Būtent sistemos pagrindu ir padaryta Martino Faro (Martin Farr) konfigūracija. Pagrindinis jos pranašumas ir yra suderinamumas su speleo sistema. Savaime aišku, tai ir aktualiausia speleologams.
- Liemenės tipo BCD. Taip taip, praktiškai bet kurios rekreacinės BCD pagrindu galima surinkti sistemą visiškam nutrūktgalviui. Balionų tvirtinimo variantai aprašyti aukščiau. Vienintelis dalykas, į kurį reikia atkreipti ypatingą dėmesį, - tai infliatoriaus tvirtinimas. Pratrinti jį į lubas labai paprasta, o paskui išsikrapštyti iš tolimojo urvo kampo gali tapti pakankamai sudėtinga.
- Armadillo ir Dive Rite Transpack, konceptualiai labai panašios sistemos. Pagrindas abiejose - kita balionų tvirtinimo ideologija. Apatiniai karabinai segami prie specialių žiedų, ir kuo toliau tie žiedai nukelti žemyn, tuo geriau. Baliono viršaus fiksavimui naudojamos gumos, pritvirtintos prie žiedų ant sistemos nugaros. Guma pravedama po ranka, apjuosia baliono kraną ir prisegama prie peties D-žiedo. Balionai kabo labai patogiai. Viena, jie netrukdo judėti, nes neprisegti „kietai“, antra, jie ištempti išilgai kūno ir nemaskatuoja su kiekvienu judesiu.
Iš visų trijų konfigūracijų būtent su paskutine naro kūnas gali būti maksimaliai horizontalioje padėtyje, ir net, jei norite, pakeltomis kojomis. Mano požiūriu, tai gan stiprus argumentas.
Plūdrumo elementai. Gan daug narų, nardančių su sausais kostiumais, nenaudoja BCD. Atskiros asmenybės, praktikuojančios tiesiog ropinėjimą po vandeniu, nardo, oi, atleiskite, ropinėja su šlapiais kombinezonais visai be jokios plūdrumo kontrolės. Tokiomis sąlygomis plūdrumas neegzistuoja - yra tik ropojimas ir skverbimasis.
Ritės. Dažniausia ritės kabinamos ant užpakalinio D-žiedo, ant klyno diržo. Šioje vietoje mažiausiai šansų karabinu užkabinti maršrutinę virvę. Prožektorių išdėstyme Jums paliekama pilna pasirinkimo laisvė. Asmeniškai aš kabinu kaip ir papratai, ant juosmens diržo. Kas dar liko? Etapiniai balionai? Jie tvirtinami, kaip ir visada. O taip - peilis! Mažiausiai vienas turi būti tiesioginio pasiekimo zonoje - ant rankos, infliatoriaus ir t.t. Jūs visada, net ir siauriausiame plyšyje turite turėti galimybę šį daiktą greitai pasiekti.


Darbščiosios rankos

Charakteringas side-mount bruožas yra pilna fantazijos laisvė. Jei Jūs nedarote aiškių kvailysčių, pvz. netvirtinate reguliatorių ten, kur juos sudėtinga pasiekti, tai as you wish. Pagrindas - pagrindinių saugumo taisyklių, protokolo, dujų parinkimo ir pan. paisymas. Griežtos konfigūracijos taisyklės neegzistuoja. Jei Jūs prožektoriaus kanistrą pakabinote ant užpakalio, tai tikrai nereiškia, kad Jūs žioplys. Tai reiškia, kad Jūs supratote, kad asmeniškai Jums toks išdėstymas patogiausias susiaurėjime ir laidas nesipainioja tarp šlangų. Jūs galite užsidėti visai trumpą infliatorių, galite palikti standartinį, nuvesti jį iki dešinio peties D-žiedo ir prisegti karabinėliu. Galite reguliatorius kabinti ant gumelės ant kaklo, galite padaryti jiems papildomus žiedus ant diržų. Tai Jūsų pasirinkimas.
Na, kai kas gali, žinoma, įsižeisti, jei nardydamas komandoje, užsidėsite šalmą su papildomu prožektorium. Bet ir tai susitarimo reikalas. Nors, aš manau, kad šaltame vandenyje šviesa ant galvos nėra pats geriausias sprendimas. Bet kur gi Jūs rasite Floridoje ar Bahamuose šaltą vandenį.

Solo vs team

Tarp kitko, apie komandą. Dauguma side-mount‘erių - užkietėję individualistai. Tai yra tikrai ne dėl bjauraus charakterio ar panašiai. Tiesiog daugeliu atvejų antras naras nieko, išskyrus nuostabaus rudo dumblo debesis, nematys. O susiaurėjime ir dar esant „nuliniam“ matomumui apie draugo pagalbą galima net nesvajoti. Viską teks daryti pačiam.
Tačiau side-mount naudojimas tikrai „nededa kryžiaus“ ant komandinio darbo. Floridos mokykloje Jus būtinai išmokins į vieną balioną sukti V arba H kraną su antru reguliatorium ir ilga šlanga. Pagrindinė užduotis - susidėti ilgąją šlangą taip, kad galėtumėt ją greitai ištraukti ir perduoti draugui, neužsikabindami nei už reljefo, nei savo ar kolegos įrangos elementų.
Britai laikosi visai kitų pažiūrų. Neee, sako ūkanotojo Albiono sūnūs, jei mes jau perėjome ant side-mount, tai mes jau nebe komanda. Kiekvienas už save ir jokių trečių reguliatorių ant ilgų šlangų. Jei tu žioplas ir praradai visą orą, tai - tavo problemos. Taip pat požiūris. Turi teisę. Rinkitės, kuris požiūris Jums priimtinesnis. Asmeniškai man maloniau, būnant per kilometrą nuo įėjimo, turėti šalia buddy. Per daug oro nebūna. Kad ir kaip beplanuotum dujas - trečdaliais, ketvirčiais ir t.t....
2006-tųjų vasarą, su draugu Ženia Runcovu , nardėme Ordoje ganėtinai keistoje poroje. Aš su back-mount, jis su side-mount. Kiekvienas žinojome, kur pas kolegą kas yra, ir konfigūracijų skirtumas mums visiškai netrukdė. Tačiau „susigrojimas“ poroje davė labai neblogus rezultatus ir leido ištyrinėti keletą naujų praėjimų.


Pliusai vs minusai

Na, gerai, tapome mes plokščiais ir telpančiais į plyšius. Ir kas iš to? Side-mount turi dar keletą papildomų malonių ypatybių. Kadangi visi kranai yra matomumo zonoje, bet koks oro leidimas labai greitai pastebimas. Gerai prisitaikius sistemą, visada yra galimybė nepatogioje vietoje apsaugoti kranus nuo smūgio. Ir dar mes turime du visiškai „nepriklausomus“ oro šaltinius, kas gerokai didina pačios koncepcijos patikimumą. T.y., kaip tai bepasirodytų keista, tokia konfigūracija išeina saugesnė, nei klasikinis back-mount.
Dar viena side-mount‘o „uogele“ galima pavadinti stabilizuojantį balionų vaidmenį. Jei su sausu kombinezonu ir „sparke“ ant nugaros bandai pakibti žemyn galva, anksčiau ar vėliau verčiantysis „sparkės“ momentas ženkliai padidėja ir visas oras kombinezone išdavikiškai nuskuba į kojas. Jei nespėsite greitai sureaguoti, įsirėšite kojomis į lubas. Turint balionus šonuose, viskas vyksta kiek kitaip: leidžiant galvą, oras, žinoma, skuba link kojų, tikėdamasis papokštauti. Deja, balionai stabilizuoja ir ilgai neleidžia Jūsų perversti. Pasitreniravus galima efektingai kaboti kojomis aukštyn. Tai ne tik būdas sukelti naujokų susižavėjimą, bet ir galima nedrumsčiant pririšti maršrutinę virvę ant dugno.
Pašalinę balionus nuo nugaros, mes tampame gerokai aptakesni ir galime greičiau plaukti, bei mažiau vartoti oro.

Dabar minusai. Be minusų, žinoma, niekaip neįmanoma. Taip, pasaulis žiaurus ir neteisingas. Pagrindinis minusas tame, kad turima patikimesnė sistema, patekus į sudėtingas sąlygas, tampa hmmm..... mažiau patikima. Šlangos, infliatoriai ir pirštinės vertinami kaip „darbinė medžiaga“, kostiumą ir BCD teks reguliariai apžiūrinėti, klijuoti ir keisti.
Atsisakę manifoldo, pasmerkiate save pastoviam reguliatorių kaitaliojimui, kas, žinoma, padidina apkrovimą, sumažina komfortą ir šiek tiek padidina oro suvartojimą.
Pradėję nardyti su side-mount, Jūs paskirsite labai daug laiko tam, kad atsirinktumėte sau patogų šlangų išdėstymą, reguliatorių tvirtinimą ir t.t. O vieną gražią dieną, pvz. apsivertę nugara žemyn, suprasite, kad viską vėl reikia perdaryti.

Tikrų pamišėlių mažai (naktinės klaustrofobijos priepuolis)

Jei visa, kas aukščiau išvardinta, Jums pasirodė kaip vaikiški juokeliai, tai pabandykite įsivaizduoti, kad priplaukiate plyšį ne plokščią, o apvalų, ir per jį gali pralįsti tik Jūsų kūnelis su labai nedidele atsarga. Štai čia ir prasideda „aukštasis pilotažas“. Atkabiname apatinį vieno baliono karabiną, persukame balioną į priekį ir pereiname į non side-mount „dešrą“. Sako, yra urvų, kuriuose taip brautis tenka keletą šimtų metrų. Nepamirštame keisti reguliatorių ir pasipūsti kombinezoną.
Jums to dar maža? Plyšys visai siauras. Telpa tik kūnelis. Ir tai pakankamai ankštai. Imame balioną su V kranu ir dviem reguliatoriais, apsukame aplink jį sparną, pritvirtiname diržu, pasijungiame kombinezono pripūtimą, ištiesiame visa tai prieš save ir „pirmyn“. Ir.... sveiki atvykę į „aštrių patiekalų“ non-mount mėgėjų būrelį.

Ar už vargą jį pamilo?

Nejaugi visa tai tik dėl abejotino malonumo landžioti po plyšius? Žinoma, ne. Dažnai būna, kad po susiaurėjimo urvas išplatėja, atverdamas pasakiško grožio kanjonus ir dideles sales, o ir patys plyšiai būna tokių gražių formų, kad net kvapą gniaužia. Tačiau negalėdami praeiti susiaurėjimų, neturėsite galimybės pamatyti už jų paslėpto grožio. Toks yra pvz. JackHole. Nepraeisi susiaurėjimo įėjime, nepamatysi nuostabių kanjonų.

Sergejus Andrejevas (Crazy) Pilnas straipsnio originalas www.cavediving.ru

Vertimas RytisA (didelis jam ačiū).
 Parašė sagelo gruodžio 10 2009 12:02:19 · 4 Komentarai · 4019 Skaityta Spausdinti
Komentarai
Aquaholic gruodžio 11 2009 16:25:21
Dar vienas naujas dalykas kai jau atrode isradinet nebera ko
Ziurejau apie ta nardymo stiliu filmuka,tikrai super viskas atrodo.
sodininkas gruodžio 12 2009 21:25:08
tai labai individualu, bet pasakojimas uzburiantis ) nuostabu , aciu Ryciui!!!
Evaldas gruodžio 18 2009 11:35:10
Labai idomus straipsniukas

www.bigbluetech.net/big-blue-tech-news/wp-content/uploads/2009/11/sidemount-2.jpg
vydulis gruodžio 18 2009 14:56:12
sens bajeris, bet gan patogus.
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nuostabu! Nuostabu! 60% [3 Balsų]
Labai gerai Labai gerai 20% [1 Balsas]
Gerai Gerai 20% [1 Balsas]
Patenkinamai Patenkinamai 0% [Nėra balsų]
Blogai Blogai 0% [Nėra balsų]
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
N meetas 2013 geriausia jei būtų:

birželį
birželį
21% [4 Balsai]

liepą
liepą
47% [9 Balsai]

per viduriuką
per viduriuką
5% [1 Balsuoti]

nesvarbu, dalyvausiu bet kada
nesvarbu, dalyvausiu bet kada
21% [4 Balsai]

meetus reikia uždrausti.
meetus reikia uždrausti.
5% [1 Balsuoti]

Balsai: 19
Pradėtas: 15/05/2013 05:53
Baigtas: 17/05/2013 06:25

Apklausų archyvas
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME jurijusk
SVEIKINAME meduza