Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
prozektorius
Parduodamas juostini...
VAGYS . (Pavogė, nug...
Narų šachta
reikia kompanijos į ...
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [751]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka
O virÅ?uje lyja...
O virÅ?uje lyja...
Stasysm fotoalbumas.
Paskutiniai prisijungę
nierka10:42:34
Arunce11:28:45
Dlu21:21:57
bannyk 2 dienas
mirka13 1 savaitę
Garis 1 savaitę
donis 1 savaitę
sausas 2 savaites
Korsaras 3 savaites
Arnaras 3 savaites
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 3
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 934
Neaktyvūs nariai: 363
Naujausias narys: keliauninkemilda

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas

Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Skraidanti valtis arba Aukštybių akis.
Skraidanti valtis arba Aukštybių akis.

Delfinai visada buvo Dive redaktoriaus Saimono Rodžersono darbo dalis. Ieškodamas jų jis išbandė ir kiek neįprastas paieškos technikas.

... Delfinai plaukė link mūsų iš visų pusių tokiu greičiu, kad rodės juos kažkas veja. Jie susispietė į būrį ir nuliuoksėjo paskui snorkeliuotojus, retkarčiais nardydami į dugną ir gryždami atgal su jūros žolių kuokštais savo snapuose, aiškiai maivydamiesi. Bandžiau pasekti juos iš paskos su kamera, bet viskas vyko taip greitai, kad greitai supratau, jog beveik nejaučiu savo kojų iš nuovargio. Iš nuostabos vos begalėjau kvėpuoti (kaip beje ir nuo uždusimo), tiesiog negalėjau patikėti savo akimis kas vyksta.

Tiesą sakant, anksčiau man niekada taip nesisekė su delfinais. Jei jau taip pakrypo kalba – netgi truputį jų nemėgau dėl jų greičio, su kuriuo jie plaukia šalin kai tik snorkeliuotojai šoka į vandenį.
Dažniausiai nusivylimo scenarijus toks: jūsų laivą aplanko būrys čirškaujančių delfinų, jie linkmai šokinėja laivo pirmagalyje ant bangų ir rodos labai draugiški. Bet vos pirmas snorkeliuotojas įšoka vandenin, visi delfinai akimirksniu dingsta. Kurį laiką dar optimistiškai nusiteikęs plaukioji aplink, ar paklausęs gido patarimo nardai iki dugno niuniuodamas kokią nors melodiją į snorkelio kandiklį, bet ... viskas veltui. Bent jau man tai niekada nesuveikdavo. Nuolatinės nesėkmės susitikti su delfinais po vandeniu privedė mane netgi prie gan desperatiškų veiksmų. Kartą leidausi nešamas srovės gan toli nuo nėrimo vietos ir 15 minučių dainavai Grand maršą iš Aidos operos, bet viskas ką tuo pasiekiau – vos keli tolumoje šmėkstelėję delfinai deko stopo metu.
Tačiau aš nepasidaviau ir gyvenau viltimi.

Viena geriausių vietų paplaukioti su delfinais yra Bahamuose - Little Bahama Bank, kur galima sutikti afalinas ir Atlando dėmėtuosius delfinus. Sąlygos tiesiog idealios – baltas smėlėtas dugnas 11-12 metrų gylyje, puikus matomumas ir ryški saulė filmavimo scenai apšviesti. Sunkiausia čia yra surasti delfinus, iki saulė ims leistis. Delfinų paieška gali užimti valandų valandas betikslio plaukiojimo laivu palei krantą, vis tikintis, kad pavyks sutikti geros nuotaikos ir žaismingus delfinus. Paieškos tiesiog ryja jūsų laiką, o saulė vis negailestingai krypsta link horizonto.

Mano draugas ir dive operatorius Džimas irgi patyrė daug nesėkmių su delfinais, kol galiausiai rado sprendimą kaip juos rasti – pasinaudojant žvalgybine skraidymo priemone. Pati idėja nėra tokia jau originali, kadangi lėktuvai senokai naudojami ieškant bangininių ryklių vakarų Australijoje ir Seišeliuose. Bet tradicinį lėktuvą yra sunku pakelti į orą Bahamuose, todėl Džimas įsigijo skraidančią pripučiamą valtį – FIB (flying inflatable boat). FIB yra ta pati RIB (rigid inflatable boat – pažodžiui „tvirta pripučiama valtis“), tik turinti sparnus ir milžinišką propelerį – tai skraidanti valtis, galinti skraidinti du keleivius nedideliame aukštyje.

Valtis kyla viršun jau nuo 40 km/h greičio. Tiesiog įsibėgėjus jūs tris ar keturis kartus pašokate ant bangos, ir atsiplėšiate nuo vandens. Skridimo aukštis nedidelis, tačiau pakankamas, kad matyti visą pakrantę.

Taigi, vietoj ilgo pakrantės „šukavimo“ ieškant delfinų, Džimas šoka į savo FIBą, iš maždaug 350 metrų aukščio greitai suranda pulką delfinų ir perduoda jo koordinates į laivą. Vos laivas pasirodys, delfinai ims žaisti bangose jo pirmagalyje. Mūsų planas dar buvo gudrus tuo, kad iš pradžių turėjome leisti jiems kiek pašėlti aplink laivą, kad juos kiek nuvarginti, ir tik paskui leisti šokti snorkeliuotojams į vandenį (didžiąja dalimi planas pavyko).

Keli rasti delfinų būriai paspruko ir tai man priminė mano liūdną patirtį, tačiau mūsų „dangaus akis“ veikė be priekaištų ir tiesiog vieną po kitos siūlė galimybes susitikti su delfinais. Galiausiai sėkmė buvo mūsų pusėje.

Taigi, ką reiškia susitikti su delfinu?
Jeigu jie sukiojasi aplink jus apie 5 minutes, jums gerai sekasi.
Jei jie nusprendė kiek pažaisti ir parodė jums šiek tiek socialaus elgesio, 10 minučių ar daugiau – manykite kad stebėjote kažką nepaprasto.
Ir jeigu jie laikosi aplink jus daugiau nei 20 minučių, maksimaliai išnaudokite šį laiką, kadangi esate gan gerai toleruojamas delfinų būrio.
Visada atminkite tai, kadangi netgi mirštantis ar sunkiai sergantis delfinas vis tiek plaukia žymiai greičiau nei jūs.

Jeigu jie kiek sulėtina tempą ir tampa labiau socialūs, tai didžiulė malonė, tačiau ir savomis kojomis teks gerokai padirbėti, kad neatsilikti. Ir ką jūs bedarytumėt, neleiskite jiems nuobodžiauti – jie tikisi neliūdėti ir jeigu tik atrakcija baigiasi, dažniausiai labai greitai dingsta, o jūs staiga atrasite, kad vėl esate vienišas tuščiame vandenyne. Tai reiškia, kad reikia nenuilstamai nardyti paskui juos, netgi jeigu jau pasiekėte tą ribą, kai širdis rodos iššoks lauk pro hidrokostiumą.
Mes nardėme su labiau draugiškais daiveriams delfinais – Atlanto dėmėtaisiais. Kartais atrodė, kad čia buvo dvi rūšys, nes vieni delfinai buvo be dėmių. Tačiau taip nėra – dėmės ir taškeliai atsiras pas juos vėliau, kai delfinai pasieks brandos. Metams bėgant pirmosios dėmelės atsiranda ant pilvo ir iš šonų, o delfinui suaugus jos dengia jau visą kūną. Manoma, kad jie gyvena apie 45 metus.
Džimo nuomone dėmėtieji Atlanto delfinai yra natūraliai draugiškesni narams (nei afalinos) ir noriai bendrauja su žmonėmis, nes džiaugiasi tokiu susitikimu ir nesitiki jokių kyšių žuvų ar kito maisto pavidalu.

Dėmėtieji gyvena būriais iki 50 individų, tačiau mūsų atveju būrys buvo kiek mažesnis – apie 25 delfinus. Tiksliai juos suskaičiuoti neįmanoma.

Aš nenustebčiau, jei Džimas delfinų būtų priimtas kaip vienas iš savo šeimos narių. Aiškiai sužavėtas vaizdo iš viršaus, jis nuleido savo FIBą ant vandens ir pats dabar plaukiojo su delfinais. Džimas yra vienas iš tikrųjų „priklausomybę“ turinčių narų, kuriam kiekviena „sausa“ minutė krante yra tuščias laiko švaistymas. Netgi kai jis jau nebegalėjo daugiau plaukioti savo jėgomis, tiesiog čiupo skuterį ir suspaudęs jį tarp kojų toliau vaikėsi delfinus, rankose laikydamas kamerą ir be perstojo fotografuodamas.

Pamatęs, kad vienas snorkeliuotojas jau visai nuvargo, Džimas švelniai paėmė jį už rankos ir tempė paskui save skuterio pagalba. Akcija tęsėsi.

Tą patį vakarą Džimas dar nuleido valtį į vandenį ir pasiekęs Golfo srovę išjungė variklius. Visiškoje tyloje valtis švelniai plaukė pimyn nešama srovės.
Naktį srovė pritraukia daugybę gyvunijos, o įjungus valties šviesas aplinkui buvo matyti daugybė žuvies. Retkarčiais laivagalyje buvo girdėti pliaukštelėjimai – tai žuvys skraiduolės šokinėjo į orą ir atsitrenkdavo į valtį.

Po kelių minučių pasirodė pirmasis delfinas – stambi afalina, paskui pasirodė dar keli dėmėtieji, paskui dar viena afalina. Visi delfinai čirškavo iš malonumo vaikydamiesi ir medžiodami šviesos išmuštas iš vėžių žuvis.

Tai buvo keisčiausias pasiplaukiojimas mano gyvenime – žengiau į juodą vandenį žinodamas, kad po kojomis yra vandenyno bedugnė. Taip pat žinojau, kad plaukiojimas su delfinais po saulės nusileidimo gali būti pavojingas, jeigu delfinus staiga iš apačios atakuotų tigriniai rykliai. Ir taip, aš žinojau kad netoliese yra tigrinių ryklių, kadangi dar šį rytą nardžiau su jais (laiko taupymas naudojantis FIBu leidžia tą pačią dieną užsiimti visokiom nardymo rūšim). Nepaisant to, vis tiek žengiau į vandenį, nes visi žengė. Galite vadinti mane kvailiu, bet netgi tam tikro pavojaus suvokimas gali pridėti nardymui daug džiaugsmo.

Naktį delfinai buvo dar geriau nusiteikę. Rodės, kad vanduo nejuda, tačiau iš tikro mes kartu su kateriu dreifavome srovėje ir nuplaukėme gana didelį atstumą, nes srovė čia yra maždaug 1,5 mazgo.

Laikiau savo sunkią kamerą su prožektoriais paruoštą, bandydamas pagauti į kadrą pačiame paviršiuje plaukiojančius delfinus. Po kiek laiko delfinai sulėtėjo ir leido mums priartėti prie jų, tačiau nepatenkinti čirškaudavo ir greitai nuplaukdavo šalin jeigu tik kas nors pabandydavo prisėlinti jiems už nugarų.

Vėlgi, tai labai mus nuvargino, tačiau buvo nepakartojamai nuostabu. Kurį laiką aš išjungiau savo prožektorius ir stebėjau delfinus vien mėnesienos šviesoje ir tuo metu visos mintys apie sėlinančius ryklius tiesiog dingo.

Draugai turėjo tiesiog jėga ištraukti mane iš vandens, nes mano giliu įsitikinimu mums reikėjo plaukti Golfo srovėje iki pat Europos. Kai kateris užsivedė variklius, mes susirinkome laivo priekyje stebėdami kaip delfinai atsisveikina su mumis kurį laiką lydėdami. Džimo patarimu išjungėme visas šviesas ir leidome akims apsiprasti prie tamsos. Čia, vandenyne pamačiau vaizdą, kurio niekad nepamiršiu savo gyvenime – aplinkui plaukiojo vaiduokliški delfinų siluetai, apšviesti miliardų fosforescuojančių vandenyno mikroorganizmų.
Nuo šiol delfinai mane galutinai pakerėjo.
Iki pasimatymo, ir ačiū visoms žuvims!

Straipsnis verstas maloniai leidus DIVE – didžiausiam D. Britanijos narų žurnalui.

Norėdami susisiekti su nepakartojamu Džimu (Jim Abernethy) ar tiesiog daugiau sužinoti apie nardymą Bahamuose, galite apsilankyti jo svetainėje: www.scuba-adventures.com
 Parašė sagelo gegužės 26 2010 12:33:33 · 0 Komentarai · 3090 Skaityta Spausdinti
Komentarai
Komentarų neparašyta.
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nuostabu! Nuostabu! 50% [1 Balsas]
Labai gerai Labai gerai 0% [Nėra balsų]
Gerai Gerai 0% [Nėra balsų]
Patenkinamai Patenkinamai 50% [1 Balsas]
Blogai Blogai 0% [Nėra balsų]
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Tankas Gilužio ežere:

Tikrai yra (35 m gylyje).

Jį ištraukė bomžai ir pridavė į šrotą.

Antis.

Ančių pulkelis.

Ančių ornitologinis draustinis.

Norėdamas balsuoti turite prisijungti.
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME adomavicius
SVEIKINAME Alwis
SVEIKINAME paulyzas
SVEIKINAME Soldier