Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
Parduodamas juostini...
VAGYS . (Pavogė, nug...
Narų šachta
reikia kompanijos į ...
Artimiausios keliones
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [751]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka


Nardyk meet'as 2008
Paskutiniai prisijungę
bannyk08:46:34
nierka 1 dieną
stg44 3 dienas
Dlu 4 dienas
Garis 5 dienas
sausas 5 dienas
mirka13 5 dienas
donis 1 savaitę
decostop 1 savaitę
Vygantas 2 savaites
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 1
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 934
Neaktyvūs nariai: 279
Naujausias narys: keliauninkemilda

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas

Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Kaip SCUBA padeda kosmose.

Kaip SCUBA padeda kosmose.

Jis pasižiūri į savo skafandrą paskutinį kartą, giliai įkvėpia ir parodo “OK” ženklą. Jo toks pat nekantraujantis budis atsako - “OK”. Dar po kelių akimirkų jie kartu panyra į gilų juodą vandenyną.
Gilų ir juodą? Taip, nes iki Žemės mėlynosios jūros - 354 kilometrai tiesiai po šių narų kojomis. Šie du yra astronautai, vykdantys daugkartinio kosminio skraidymo aparato - šatlo (Space Shuttle) misiją, o prieš atliekant šį išėjimą į atvirą kosmosą jiems teko daugybę laiko treniruotis.
Kur astronautai imituoja veiklą už erdvėlaivio (extravehicular activity, EVA) ribų? Kaip jie treniruojasi išėjimams į kosmosą? Kaip SCUBA padeda astronautams kosmose?

DARBAS NIBBLE

Amerikos nacionalinė kosmoso ir aeronautikos administracija (labiau žinoma kaip NASA) savo Džonsono Kosminiame centre (Hiustonas, Teksaso valstija) turi daugybę įvairiausių treniruoklių ir simuliatorių astronautams treniruoti, bet vienas jų yra ypač mums įdomus. Tai neutralaus plūdrumo laboratorija (Neutral Buoyancy Labaratory - NBL) - 62x31 metrų dydžio ir 12 metrų gylio baseinas, kurio pusė yra virš žemės lygio.

NBL, astronautų vadinamas Nibble, talpina 23.5 milijonų litrų vandens, o kad asistuojantiems narams būtų nešalta, jame palaikoma 28-31°C temperatūra.

Du tiltiniai ir keturi strėliniai kranai yra naudojami tam, kad būtų išdėstomas natūralaus dydžio šatlo ir Tarptautinės kosminės stoties (TKS) maketas, įskaitant jų natūralaus dydžio modelių robotizuotas rankas. Strėliniai kranai taip pat naudojami įkelti ir iškelti iš talpyklos skafandrais apsivilkusius astronautus.
Nibble paskirtis yra padėti NASA komandos nariams ruoštis kosminio skrydžio užduotims, tikrinti techninės įrangos suderinamumą, treniruoti astronautus išėjimams į atvirą kosmosą ir tobulinti išėjimų procedūras skrydžio metu. Be tokių treniruočių, TKS surinkimas, jos priežiūra ar tokios užduotys, kaip pvz. Hubble kosminio teleskopo remontas būtų sunkiai įvykdomos.

Treniruočių metu viskas maksimaliai priartinama prie tikrovės - astronautai palaiko ryšį su virš vandens esančiais koordinatoriais, skrydžio kontrolės komanda, esančia Misijos kontrolės centre ir su likusia šatlo įgula, esančia kartu misijos simuliatoriuje.

Esantys virš vandens viską stebi ekrane, šalia nuolat budi nedidelė medikų komanda ir barokamera.
Daugelis treniruočių yra skirtos būtent darbui kosminėje stotyje.
Astronautai vilki specialius treniruotėms pritaikytus skafandrus - EMU (Extravehicular Mobility Unit), į kuriuos žarnų pagalba yra tiekiamas nitroksas ir aušinantis vanduo. Kosmose skafandrai yra autonomiški.

Astronauto išėjimas į kosmosą vidutiniškai trunka 7-8 valandas ir klaidų čia negali būti. Mažiausia klaida ar neapsižiūrėjimas gali kainuoti milijardus dolerių, sužlugdyti misiją ar išvis kainuoti astronautui gyvybę. Todėl iki misijos pradžios likus nuo vienų iki keturių metų tokie imituojami „išėjimai į atvirą kosmosą“ baseine atliekami nuolat.

Piers Sellers, vienas iš trijų Britanijoje gimusių astronautų, šiuo metu dirbančių su NASA, treniruočių įspūdžius apibūdina taip: “Jie patalpina jus į skafandrą, paskui nuleidžia į vandenį ir nustato slėgį skafandruose 0.3 baro. Tai yra toks pats slėgis kaip orbitoje. Tavo skafandre slėgis visada yra 0.3 baro. Slėgio skirtumas yra vienodas skafandro išorėje ir viduje, todėl skafandro pasipriešinimas tavo judesiams yra toks pats. Kai įlendi į skafandrą ir jame padidini slėgį, jautiesi kaip būdamas balione“.
„Pavyzdžiui, jei nori sugniaužti kumštį, pirštinė tarsi nori sugrįžti į savo pradinę būseną. Tas pats ir su rankomis. Tam tikra prasme, baseine nuolat tenka kovoti su savo skafandru. Tai nėra idealus išėjimo į kosmosą atitikmuo, nes tu niekada negali nusistatyti visiškai neutralaus plūdrumo, tačiau pakankamai geras. Mes išsiaiškinome, kad tai labai efektyvus būdas treniruotis grupei“, sako Sellers.

Taigi, scuba užtikrina pakankamai gerą išėjimo į kosmosą analogą, bet yra svarbių skirtumų.


„Kai planuoji nėrimą vandenyje, svarbiausia yra iškilimo etapas“ - aiškina Sellers. „Siekdamas išvengti kesoninės ligos, planuoji iškilimą atidžiai. Kosmose viskas atvirkščiai. Barotrauma tau gresia, kai išeini iš stoties į kosmosą. Taigi, išėjimo procedūros pradžioje reikia būti itin atsargiam. Kad to išvengti, tam tikrą laiką mes kvėpuojame grynu deguonimi ir miname dviračių treniruoklius, viskas tam, kad prieš įlendant į skafandrus maksimaliai išvaryti visą azotą iš kraujo“.

„Bet didžiausias skirtumas tarp imituojamo su scuba ir tikro išėjimo į kosmosą – tai vaizdas! Kai atidarai liuką ir išlendi lauk, tai absoliučiai pritrenkia. Ši didžiulė mėlyna planeta ir tu, svyruojantis aplink su didele stotimi, kabančia virš tavęs. Tu išropoji lauk ir viskas tiesiog švyti, nes saulės šviesa tokia stipri. Tai tiesiog nuostabu“.


IEŠKANT NEEMO

Kai lankiausi Nibble 2006 metais, dvi grupės astronautų vykdė bandymus. Vienoje pusėje rezervuaro Peggy Whitson ir Dan Tani gludino niuansus antram išėjimui į kosmosą, numatytai šešioliktajai TKS ekspedicijai, kurios metu lauks ilgas skrydis ir bus pirmas kartas, kai kosminei stočiai vadovaus moteris (Whitson). Britų – amerikiečių kilmės astronautas Mike Foale darbavosi virš vandens kaip konsolės komunikatorius.
Astronautai vykdo technines užduotis kai nėra užimti ruošimuisi misijoms į kosmosą. Foale, kuris dalyvavo ilgai trukusioje rusų kosminės stoties Mir misijoje 1997 metais vienu metu vadovavo padaliniui, ruošusiam rekomendacijas astronautų treniruočių metodams ilgai trunkančioms TKS ekspedicijoms.
„Prieš penkis metus mes dirbome prie treniruočių detalių ruošiantis ekspedicijoms. Aš turėdavau nardyti Floridoje esančioje Vandenio laboratorijoje. Tuo metu dar nebuvo NEEMO. Tuo metu jis tik buvo kuriamas“.
Gilaus nardymo programa „NASA Ekstremalios aplinkos misijos valdymas“ (NASA Extreme Environment Mission Operations, NEEMO) yra įsikūrusi už Vandenio laboratorijos ribų – 5.6 km nuo Key Largo, Floridoje, 19 metrų gylyje (liukas 14 m. gylyje) turi 37 kvadratinius metrus ploto gyvenimui ir darbui, tai yra vienintelė pasaulyje nuolatinė povandeninė laboratorija.
„Apsilankius Vandenyje, pamaniau, kad misija jame su vadu ir dar dviem žmonėm ir neperdaugiausiai kontrolės iš paviršiaus, bus geras skrydžio į kosmosą atitikmuo. Tai pasitvirtino.“
NEEMO misijos metu, paprastai trunkančios 10 dienų su įgula iš šešių žmonių, yra atliekami moksliniai eksperimentai ir imituojami išėjimai į atvirą kosmosą – panašiai kaip šatlo skrydžio metu ar TKS pasipildant nauja įgula.
Jau įvyko 12 misijų, paprastai dvi trys per metus, ateityje planuojamos kitos. Neskraidę astronautai pradėdavo Vandenyje ir po jo dalyvaudavo šatlų skrydžiuose ir darbuodavosi TKS. Kiti iš astronautų tapo akvanautais (techniškai, asmuo, kuris gyveno po vandeniu 24 val. ir daugiau).
Hjustone dalyvavau prieš šatlo misijos STS-116 skrydį vykusios įgulos konferencijoje. Įguloje, susidedančioje iš septynių, buvo du akvanautai: britų astronautas Nicholas Patrick, NEEMO veteranas ir JAV karinių jūrų pajėgų naras-pilotas Sunita Williams.
„SCUBA yra dalykas, kuris tave čia, Žemėje, iš arčiausiai supažindina su išėjimu į kosmosą“, sako Patrick, naras gelbėtojas. „Tu gali pasirinkti bet kurią kryptį, tačiau viskas yra sunkiau atliekama, kai tu plūduriuoji. Tai panašu kaip dirbti kosmose, ir aš jums papasakosiu daugiau, kai patirsiu tą jausmą!“
„Dirbama aplinkoje, kurioje gali nutikti bet kas. Turi būti pasirengęs bet kokiems netikėtumams. Tavo saugumas yra tavo paties rankose, todėl SCUBA yra nuostabus būdas pasiruošti skrydžiui į kosmosą“.
Suni Williams pritaria: “mano praeities SCUBA treniruotės puikiai pasitarnavo suprasti, kas tai yra kosmosas, ypač buvo naudinga dėl orientacijos įvykus netikėtumams. Aš ir Nikas kartu gyvenom Vandenyje ir matėm, kokia graži Žemė po vandeniu, manau, kad žvelgiant į ją iš kosmoso bus toks pat nuostabus vaizdas“.

EVA ATEITIS

Buvau atostogose Hjustone, kai NASA patvirtino kontroversiškąją misiją pataisyti Hubble kosminį teleskopą.
Tas skrydis buvo atšauktas po Kolumbijos šatlo katastrofos 2003.
Sellers, treniruodamasis išėjimo užduotims, laipiojo 15 m. ilgio strėlės prailginimu į šatlo robotizuotą ranką tam, kad imituotų remontavimo veiksmus taisant sulūžusį sparną.
„Taip įrodėme, kad naudojantis strėle ant kurios yra astronautas, galima pasiekti bet kurią šatlo vietą ir atlikti taisymo darbus, taip buvo nuspręsta vykdyti Hubble misiją“.
Tačiaut šis orbitoje skriejantis teleskopas nebūtų sėkmingai remontuojamas be EVA veiksmų ir jų imitavimo ant žemės. SCUBA čia ir vėl bus svarbiausia priemonė.

Kaip nardymas mums padeda kosmose? Williams geriausiai apibendrina taip: “SCUBA yra instrumentas viskam, ką mes darome būdami astronautais“.Versta maloniai leidus DIVE.
 Parašė sagelo liepos 26 2011 09:35:20 · 0 Komentarai · 1809 Skaityta Spausdinti
Komentarai
Komentarų neparašyta.
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nuostabu! Nuostabu! 50% [1 Balsas]
Labai gerai Labai gerai 50% [1 Balsas]
Gerai Gerai 0% [Nėra balsų]
Patenkinamai Patenkinamai 0% [Nėra balsų]
Blogai Blogai 0% [Nėra balsų]
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Tankas Gilužio ežere:

Tikrai yra (35 m gylyje).

Jį ištraukė bomžai ir pridavė į šrotą.

Antis.

Ančių pulkelis.

Ančių ornitologinis draustinis.

Norėdamas balsuoti turite prisijungti.
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME Deep Star
SVEIKINAME stasys