Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
Parduodamas juostini...
VAGYS . (Pavogė, nug...
Narų šachta
reikia kompanijos į ...
Artimiausios keliones
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [751]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka
Rifas Erog el Gifton  "miegu" Rd.j.
Rifas Erog el Gifton "miegu" Rd.j.
Jūsų darytos nuotraukos po vandeniu
Paskutiniai prisijungę
nierka10:23:38
stg44 2 dienas
bannyk 3 dienas
Dlu 3 dienas
Garis 4 dienas
sausas 4 dienas
mirka13 4 dienas
donis 1 savaitę
decostop 1 savaitę
Vygantas 1 savaitę
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 1
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 934
Neaktyvūs nariai: 278
Naujausias narys: keliauninkemilda

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas

Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Apleistos kasyklos Anglijoje.

Šachtos ir apleistos kasyklos Anglijoje.

„Nevadinkite šito cave-diving‘u – nardymas apleistose kasyklose yra visai kas kita“, sako Martinas Farras. Ir ne tik todėl, kad čia galima matyti žmonių veiklos pėdsakus ir paliktus mechanizmus. Nepaisant to, jeigu nusprendėte apžiūrėti apleistas požemines Anglijos kasyklas turite tiksliai žinoti ką darote.

Aš dar niekada nenardžiau tokiose vietose kaip ši ir visi mano pojūčiai buvo įtempti kaip styga. Ir nors ant vedančio lyno buvo prikabinėta daugybė rodyklyčių ir ženklų (kurios teoriškai turėjo šiek tiek raminti), jau vien pati aplinka ir viską gaubianti tamsa buvo tiesiog šiurpinanti ir neįtikėtina.
Šioje vietoje dar niekas nenardė, todėl norint ją tinkamai įvertinti reikėjo imtis ypatingų atsargumo priemonių.

Tiesiai priešais mane atsivėrė staigiai krintanti sienelė. Švelniai irdamasis ėmiau leistis žemyn, paskui save palengva klodamas gyvybiškai svarbų tokiose vietose vedantįjį lyną. Praėjus 25 metrų žymą prieš akis atsivėrė fantastiškas reginys. Šiame pilkai juodame pasaulyje neaiškūs kontūrai staiga susiformavo į aiškią figūrą.

Tai buvo vagonėliai, tiksliau sakant, trijų vagonėlių traukinukas, kažkada senai senai čia paliktas. Tai buvo pats keisčiausias dalykas, kurį radau šioje užtvindytoje kasykloje. Panašiai kaip ir vrek daivinge, toks radinys kėlė kažkokius nykius ir kiek šiurpokus jausmus. Požeminiai koridoriai tarsi pasakojo apie senus visų pamirštus laikus.

Aš visuomet ieškau naujų ir įdomių vietų panardyti, todėl savaime suprantama, kad apleistos požeminės kasyklos ir šachtos iškarto patenka į tokių potencialių vietų kategoriją. Paprastam narui kasykla (mine) ar urvas (cave) galbūt skamba kaip sinonimas, tačiau iš tikro jos gerokai skiriasi.
Ištisi požeminiai kasyklų kompleksai ir koridorių sistemos nėra tokia jau retenybė Anglijoje (beje, ir visame pasaulyje irgi). Maniškė anksčiau aprašytoji buvo Cambrian skalūno kasykla (Cambrian Slate Mine), ir ji turi ištisus kilometrus tunelių, tiek virš, tiek po vandeniu.

Ši kasykla yra netoli Llangollen vietovės Velse, tikrame kaimo užkampyje. Atsitiktinis praeivis čia vargiai beįžiūrėtų industrinės veiklos likučius ir jau tikrai nenutuoktų, kad ši vieta yra svarbus kalnakasybos paveldo objektas.

Dažnai rasti kasyklą, kuri tiktų nardymui yra gana sudėtinga. Patekti į kasyklą su gremėzdiška nardymo įranga dažnai yra labai sunku, arba paprasčiausiai tiesiog pavojinga. Tačiau Anglijai pasisekė, nes per ilgą istorinį laikotarpį iš po žemių buvo iškasti milžiniški įvairių iškasenų kiekiai, pamestų likimo valiai tunelių liko daugybė ir narams yra iš ko rinktis ir ką apžiūrėti.
Maniškėje skalūno kasykloje įspūdžiai prasideda vos pakišus galvą po vandeniu – tiesiai žemyn į šachtų gilumas veda statūs akmeniniai laiptai. Virš galvos – masyvus 45 laipsnių akmeninis skliautas, tolygiai iškirstas uolienoje. Iš čia industrinės revoliucijos metu buvo kertami ir tempiami viršun didžiuliai skalūno blokai.

Tai išties labai keista vieta, apgaubta daugybe istorijos. Bet koks paviršius čia padengtas smulkiomis nuolaužomis ir dulkėmis. Tarsi ignoruodamas gravitacijos dėsnius, iškvėptas oras kilo į viršų ir pasiekęs įstrižas lubas raibuliuojančių skaidrių burbulų upeliu tekėjo aukštyn.
Retkarčiais uolienos gabalai (kai kurie pakankamai didoki) atskildavo nuo sienų ir zigzagais sklęsdavo žemyn ant grindų.

Galima tik įsivaizduoti, kaip kažkada po sunkios ir alinančios darbo dienos tamsoje ir dulkėse šiais laiptais kildavo aukštyn pavargę šachtininkai.
Jeigu galėtų prabilti, šis koridorius galėtų papasakoti daugybę istorijų. Čia niekas niekada nenardė nuo to laiko, kai kasykla buvo galutinai apleista ir palaipsniui apsemta vandens – maždaug prieš 60 metų.

Atradus tokią niekieno neliestą vietą nejučia įsiplieskia vaizduotė. Traukinukas stovi ant bėgių 27 metrų gylyje, o patys bėgiai palengva daro posūkį ir dingsta tolumoje.

Man iš kairės stovi kažkokia palaikė kabina su bačka ar boileriu viduje. Per visą šios šachtos lygmenį galima pamatyti kalnakasių veiklos pėdsakus ir artefaktus. Ant sienų kreida užbrėžti kalnakasių inicialai ir ploni brūkšniai, akivaizdžiai reiškiantys pravažiavusių vagonėlių skaičius. Nuo sienų ir aukštai prie lubų pilna visokių atsikišusių vamzdžių ir kabančių grandinių. Bendrai paėmus, ši kasykla labai skyrėsi nuo geležies rūdos ir akmens kasyklų, kuriose mes anksčiau lankėmės. Tai tarsi vrekas ne jūroje!

Po ilgų tyrinėjimų 2006 metais mes pagaliau sudarėme šiokią tokią schemą ir išsiaiškinome kaip dauguma paviršinių vandens tvenkinukų sujungti su mūsiškiu 27 metrų lygmeniu, tačiau daugybė kitų šoninių tuneliukų liko iki šiol neištirti. O kur dar kiti lygiai?..
Tačiau, jeigu kuriam nors iš skaitytojų po šio pasakojimo pradėjo suktis nekantrios mintys apie kelionę į kasyklas, reikia išsiaiškinti kelis dalykus.

Visų pirma, reikia aiškiai suvokti kas per aplinka ya kasyklos. Daugelis užmestų kasyklų (pvz. anglies) visada yra potencialiai pavojingos ir jų reikėtų vengti.
Šachtos buvo kasamos, kad daryti pinigus. Ir svarbiausias rūpestis jas kasant buvo ištraukti kuo daugiau vertingų iškasenų kuo mažesnėmis sąnaudomis. Kai kurie kalnakasybos metodai, pvz. sprogdinimo, aiškiai suskaldė ir išjudino supančias uolienas. Laikui bėgant natūralūs „prasėdimo“ procesai ir milžiniški uolų svoriai susilpnina tunelius, destabilizuoja ar galiausiai išvis juos sugriauna.
Jeigu originalus tunelis turėjo medinius arba akmeninius spyrius luboms, reikėtų rimtai pagalvoti ar lubos yra stabilios. Visi žino, kad burbulai iškvėpti seno vreko viduje gali sukelti ištisos struktūros griūtį. Lygiai taip pat griūtį gali sukelti ir oro burbulai susikaupę lubų plyšiuose.
Lubų ir sienų atitvarai ir spyriai saugodavo nuo užgriuvimo ir dažnai už tos apsauginės sienelės esti daugybė palaidos uolienos.

Todėl kiekviena kasykla, ir netgi kiekviena atskira kasyklos sekcija turi būti atskirai ir atsargiai vertinama. „Vietinės“ žinios ir patirtis čia yra labai svarbūs dalykai.

Apleistose kasyklose sutinkamos „oro“ pagalvės dažniausiai yra netinkamos kvėpavimui. Toks dujų mišinys gali būti be deguonies (ar su labai maža jo dalimi) ir nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kaip tinkamas kvėpavimui, iš tikro jis nėra tinkamas gyvybei palaikyti.
Jame gali būti didžiulis anglies dioksido kiekis, o kai kuriais atvejais ir dar pavojingesnių nuodingų dujų. Gali būti ir įvairūs variantai sprogstamųjų dujų mišinių: pzv. metano ar kitų, susidariusių dėl užteršimo. Pats vanduo irgi gali būti užterštas.

Be to, kasyklose pilna įvairios instaliacinės įrangos. Tai seni telefono ir elektros laidai, surudiję vamzdžiai, lynai ir dar bala žino kas, pritvirtinti prie sienų ar lubų ilgais geležiniais varžtais. Surūdijusi ir vienspalvė tokia įranga yra bemaž nepastebima ir pati savaime yra pavojinga. Atminkite, kad laido neperpjausi su peiliu!

Ir taip jau užtvindytose kasyklose vargiai begalima tikėtis pavojingų srovių, tačiau po smarkių liūčių vanduo suneša į jas smulkiausio smėlio dalelytes, dėl ko gali pablogėti matomumas. Laikui bėgant šis smulkus smėlis nusės ant dugno, tačiau reikia atminti, kad netgi nedidelis neatsargus judesys gali lengvai jį vėl pakelti ir išprovokuoti debesis su nuliniu matomumu.

Pati kasykla niekada nebūna vieno tunelio tipo. Tai ištisas kompleksas tunelių, tarsi labirintas. Prarasti matomumą ar orientaciją tokioje aplinkoje tolygu mirčiai.
Taigi, jei visdėlto nusprendėte išbandyti kasyklas, būkite itin atidūs. Paprastai iki jų lengva nusigauti, tačiau visa kita yra potencialiai pavojinga – uolienų stabilumas, oro ir vandens kokybė, palikti mechanizmai ir įranga ir tt.

Kasyklos yra lengvai pasiekiamos ištisus metus, erdvūs tuneliai ir skaidrus vanduo – jų tiesiog negalima ignoruoti. Pamišusiems dėl visokių urvų daiveriams kasyklos yra tikras iššūkis.

Taigi, ir čia yra keletas pasirinkimo galimybių:

Hodge Close Slate Mine
Hodge Close, esantis netoli Coniston (Lake District) yra žavinga vieta panardyti bet kuriuo metų laiku. Sudarytas iš užtvindyto skalūno karjero su keliais sportiškais tuneliais.
Pagrindinis tunelis yra maždaug 2x2 m pločio ir veda į 25 metrų gylį. Išilgai šio tunelio yra praėjimai į kelias šalutines kameras. Vanduo paprastai šaltas, esti +6 ir žemiau.
Prieš pasirenkant kur jie norėtų nunerti, lankytojams vertėtų pagalvoti apie savo patirtį ir pasiruošimo lygį. Per pastaruosius kelerius metus čia paskendo trys nepatyrę daiveriai.

Dinas Silica Mines.
Ši sena akmens skaldykla yra pietų Velse, teritorijoje priklausančioje kažkokiai girininkystės komisijai (ar panašiai) ir kurios „Dėmesio, PAVOJINGA“ ženklas teoriškai turėtų atbaidyti atsitiktinius ar nepatyrusius lankytojus. Kad pasiekti įėjimą teks 600 metrų temptis įrangą sausuma, paskui dar truputis po žeme ir jau bus vanduo.

Vandens skaidrumas čia stulbinantis ir neretai siekia iki 30 metrų (nebent prieš tai ėjusi grupė sudrumstų vandenį). Ši vieta yra tikras povandeninių tunelių labirintas, su max 23 m. gyliu ir vienu senu vagonėliu.

Iron Mines, Forest of Dean.
Geležies kasyklos (iron mines) dažniausiai yra pakankamai stabiliose aplinkose ir sukuria puikias salygas nardymui. Nemažai tokių senų apleistų kasyklų yra Forest of Dean apylinkėse, tačiau nutransportuoti įrangą iki jų yra sudėtinga. Matyt todėl jos retai lankomos narų.
Tačiau, netoli tokio Coleford‘o yra toks Noxon park kompleksas. Buvusios kasyklos čia irgi įsikūrusios ant girininkystės komisijos žemės, čia irgi kabo ženkliukas „PAVOJINGA“, ir čia irgi tradiciškai lengva patekti.

Formaliai čia dėl patekimo reikia susitarti, todėl paieškokite gero patarimo.
Iš viso čia yra šešios ar septynios galimos nėrimo vietos, kurių artimiausia yra už 400 m nuo kelio. Patartina pirma padaryti žvalgybą ir pasitikrinti sąlygas. Priklausomai nuo metų laiko, vandens lygis komplekse gali svyruoti net 15 metrų. Matomumas siekia iki 30 metrų. Vandenuko temperatūra siekia gaivinančius +9.
Perspėjimas jautruoliams – kol keliausite iki nėrimo taško neišvengiamai išsiterliosite raudonu molio ir purvo mišiniu. Išvalyti šias dėmes nuo įrangos neįmanoma!

Holme Bank Chert Mine.
Holme Bank Chert (taip ir knieti pasakyti – „čiort“) kasykla yra Bakewell‘io priemiestyje (Derbyshire). Įėjimas grotuotas ir rakinamas. Leidimas patekti išduodamas tik atitinkamai kvalifikuotiems dive lyderiams (paprastai iš „Cave Diving Group of GB“ tarpo). Po vandeniu esantys tiesūs negilūs tuneliai veda į dvi vietas, kur narai gali išlipti iš vandens ir gryžti į pradinį tašką pėsčiomis požeminėmis galerijomis.
Pirmojo nėrimo metu matomumas būna krištolinio skaidrumo, tačiau kadangi tuneliukai yra pakankamai siauri, greitai pakyla nuosėdos.
Šioje kasykloje nėra įdomesnių atrakcijų, užtat ji puikiai pailiustruos požeminius darbus.

Pabaigai.

Svarbiausi dalykai nardant kasyklose yra patirtis, treningas ir aplinkos suvokimas. Jokie pasakojimai, knygelės ar video medžiaga negali pakeisti profesionalaus kurso. Ir kadangi nėra tokio oficialaus „mine diving“ sertifikavimo, artimiausias jam suprantama yra „cave diving‘as“.

Kitas dalykas - visos kasyklos yra ant privačios žemės ir priklauso konkretiems žmonėms, ir jie vis jautriau reaguoja į prievolę nemokamai leisti žmonėms pakliūti į kasyklas. Vieni savininkai išvis nenori nieko girdėti apie pašalinių žmonių buvimą jų teritorijoje, kiti stengdamiesi sumažinti lankytojų srautą prašo atitinkamo kvalifikacinio patvirtinimo, ty artimiausias toks yra „cave diving“ sertifikatas.

Įžūliai ignoruojant savininkų norus ar vietinius neformalius susitarimus galima labai greitai prisidirbti ir tokia unikali vieta išvis gali tapti uždara narams.

Todėl jeigu turite nors mažiausią abejonę dėl savo pasiruošimo ir kvalifikacijos tokio tipo nėrimams, geriau išvis atsisakykite šio nėrimo! Priešingu atveju jūs ne tik rizikuojate savo paties gyvybe, bet ir galite ilgam laikui sužlugdyti galimybę patekti į tokias unikalias vietas kitiems narams.

Versta maloniai leidus DIVE – didžiausiam D.Britanijos narų žurnalui.
 Parašė sagelo liepos 29 2011 08:08:29 · 0 Komentarai · 2260 Skaityta Spausdinti
Komentarai
Komentarų neparašyta.
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nuostabu! Nuostabu! 33% [1 Balsas]
Labai gerai Labai gerai 67% [2 Balsų]
Gerai Gerai 0% [Nėra balsų]
Patenkinamai Patenkinamai 0% [Nėra balsų]
Blogai Blogai 0% [Nėra balsų]
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Tankas Gilužio ežere:

Tikrai yra (35 m gylyje).

Jį ištraukė bomžai ir pridavė į šrotą.

Antis.

Ančių pulkelis.

Ančių ornitologinis draustinis.

Norėdamas balsuoti turite prisijungti.
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME Deep Star
SVEIKINAME stasys