Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
Parduodamas juostini...
VAGYS . (Pavogė, nug...
Narų šachta
reikia kompanijos į ...
Artimiausios keliones
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [751]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka
Rifas Erog el Gifton  krūmai Rd.j.
Rifas Erog el Gifton krūmai Rd.j.
Jūsų darytos nuotraukos po vandeniu
Paskutiniai prisijungę
bannyk08:17:30
nierka 1 dieną
stg44 3 dienas
Dlu 4 dienas
Garis 5 dienas
sausas 5 dienas
mirka13 5 dienas
donis 1 savaitę
decostop 1 savaitę
Vygantas 2 savaites
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 3
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 934
Neaktyvūs nariai: 279
Naujausias narys: keliauninkemilda

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas

Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Pabuvus žmogiškuoju jauku.

Pabuvus žmogiškuoju jauku.


Kaip ir visi, mėgstantys skaidrų, šiltą vandenį, man patinka sausio mėnesį išsiruošti panardyti į Karibus, o jau esant ten, labai sunku palikti tuos nuostabius vandenis.

Todėl tai yra viena iš priežasčių, kodėl birželį sėdėdamas ant plūduriuojančio doko ir teliuškuodamas savo plaukmenis tamsiame, šaltame sub-arktiniame Švento Lauryno įlankos esančios Kanadoje, vandenyje, truputėlį nerimavau.

Kita mano susirūpinimo priežastis yra Somniousus microcephalus, Grenlandinis ryklys. Žinau, kad tiesiai po mano plaukmenimis, kažkur tame niekam tikusiame 3 metrų matomumo vandenyje, plaukioja pora didžiulių šiurpių ryklių.

Žinau tai, nes mano Kanados prancūzų kilmės kolega Alanas Simardas įjungė sonarą mums įplaukus į siaurą, panašų į fjordą Šv. Lauryno upės įlanką. Plaukdami palei pakrantę, 9 metrų gylyje mūsų laivas „Kvebeko vandenys“ praplaukė pro du Grenlandinius ryklius – jų 3 metrų kūnai aiškiai matėsi ekrane.

Savo rankose laikau video kamerą su lazerine matavimo sistema – tai dalis mūsų projekto - identifikuoti ir išmatuoti šiuos ryklius. Alano rankose – 2 metrų ilgio kartis su akustinio telematavimo prietaisu ant galo.
Kas taip prikausto dėmesį šiuose rykliuose? Galima sakyti, kad po to kai juos kartą pamatei– šie didingi rykliai atplaukia ir į tavo sapnus.

Dar daug kas nežinoma apie šias didžiules ir paslaptingas būtybes, kurios užvaldo sąmonę ir pasąmonę.
Klausimai tokie kaip: kiek ilgai jie gyvena, kur jie praleidžia savo gyvenimą, kaip jie dauginasi, ir ar jie pavojingi mums ?

O įtampa ypač jaučiasi pagalvojus – visgi jie labiau plėšrūnai ar maitėdos?

Grenlandiniai rykliai yra žinomi nuo XIX amžiaus – Arkties banginių medžiotojai juos žinojo kaip įvairių kritusių jūros žinduolių maitėdas. Kaip tyrinėtojas, aš tikrinau jų skrandžius ir ten radau visų šios ekosistemos atstovų – nuo krabų iki žuvų ir ruonių. 250 kilogramų ryklio skrandis gali sverti 50 kg. Jie ėda viską, o negyvus jūros žinduolius užuodžia mylių atstumu. Šių ryklių nasrai yra ne mažiau įspūdingi – aštrūs dantys gali iškąsti 5 kg kąsnį iš banginio šono akimirksniu. Didžiausi žinomi individai užauga iki 6.4 metro ir sveria iki tonos. Tai ilgaamžis ryklys, galintis sulaukti ir 200 metų (palyginimui – didysis baltasis išgyvena apie 30 metų). Jų mėsa nėra valgoma, nes sudėtyje yra toksinų – kinkinių šunys jos užėdę tampa lyg apspangę ir nebepakyla ant kojų.

Stengiamės artintis prie šių gyvūnų atsargiai – mokslininkai jau įvaldę būdus, kaip maksimaliai apsaugoti nardytojus.

Vengdami taškyti vandenį, atsargiai atsiduriame vandenyje ir nieko nelaukdami nusileidžiame gilyn į dugną 12 metrų. Standartinė praktika – tam, kad išvengti „ryklio siurprizo“ - tam reikia žvalgytis 360 laipsnius aplink. Besileidžiant 9 metruose matomumas pagerėja iki skurdžių 4 metrų.
Trumpam atitraukiu akis nuo žvalgymosi ir nukreipiu jas į nardymo kompiuterį – vandens temperatūra 4 laipsniai, gylis 23 metrai.

Pakeliu akis ir mano akys susitinka su didžiulio Grenlandinio ryklio, praplaukiančio pro šalį žvilgsniu.
Kaip tai galėjo įvykti? Aš nardau tyrinėdamas šiuos gyvūnus jau ketveri metai ir jie vis turi šią nesuprantamą savybę prisiartinti man nematant.
Širdžiai daužantis, signalizuoju Alanui, kuris ryklį pamatė tuo pačiu metu kaip ir aš ir jau plaukė jam įkandin.

Gali atrodyti truputį nesuprantama vytis 3.5 metrų ilgio ryklį, sveriantį 300 kg., kuris gali tave nesunkiai įveikti.
Jau žinome, kad jie mėgsta išnykti tamsoje ir priplaukti mus pastudijuoti iš kito kampo. Jiems nėra jokių bėdų surasti tave esant nuliniam matomumui, ką jau esu patyręs anksčiau. Šie rykliai turi savo charakterius – vieni plaukioja lėtai, nieko nesibaimindami, kiti gi – išvydę žmogų neria gilyn į gelmę, dar kiti – seka tave bekylant į paviršių.

Būdamas giliavandenis ryklys, sutinkamas 2800 metrų gyliuose, Grenlandinis ryklys puikiai jaučiasi ir paviršiuje.
Vienas iš daugelio įdomių faktų apie šiuos ryklius – daugelis iš šios rūšies, kurie gyvena aplink Bafino salą toli šiaurėje, kenčia nuo keisto vėžiagyvio parazito, kuris prisitvirtina prie žuvies ragenos taip jas laikui bėgant apakindamas. Tūkstančiai šių arktinių ryklių buvo ištirti ir tame regione infekcija yra beveik šimtaprocentinė.

Keista, tačiau Šv. Lauryno regione, retas kuris turi šią infekciją, taigi jie gali matyti objektus, tame tarpe ir narus.
Taip pat įdomus faktas – rykliai šiame regione ėmė būriuotis tik prieš kelis metus. Rasta archyvų, kuriuose užfiksuota, kad 1930aisiais šie rykliai taip pat staigiai pasirodė, manoma, kad tai išprovokavo garsai, skleidžiami statant prieplauką. Po šio apsilankymo, šių ryklių, kurie senųjų vietinių gyventojų – Inuitų genties yra apipinti legendomis - nebuvo matyti 70 metų.

Kai Alanas ir aš priartėjame prie vieno iš jų norėdami jį nufilmuoti, esame pasitinkami plataus mosto uodega - taip tikriausiai mums parodoma, kad rykliui nelabai maloni mūsų draugija. Pasekame jį dar šiek tiek su kamera ir prisegę daviklį palydime į tamsiuosius vandenis.
Pasukame link paviršiaus, o likus metrui iki paviršiaus, laikydamiesi viso įmanomo atsargumo priemonių, išlipame ant doko. Taip elgiamės, nes neryškiai apšviestas naro pavidalas giliau plaukiojančiam rykliui gali pasirodyti kaip jo mėgiamas delikatesas – ruonis.

Patyrę toki adrenalino antplūdį, pabuvę ir medžiotojo, ir medžiojamojo rolėje, besidalindami įspūdžiais su vietiniais prancūzakalbiais, pasukame link šiaurinio Kvebeko kranto, kur mūsų artimiausi planai kur kas saugesni – mėgavimasis vietiniais gurmaniškais malonumais.

Versta Jim maloniai leidus DIVE - didžiausiam D. Britanijos narų žurnalui. Parašė sagelo rugsėjo 22 2011 09:09:48 · 1 Komentarai · 2429 Skaityta Spausdinti
Komentarai
Dalas rugsėjo 22 2011 15:08:54
Labai idomus skaitalas.Aciu Jim
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nuostabu! Nuostabu! 50% [2 Balsų]
Labai gerai Labai gerai 50% [2 Balsų]
Gerai Gerai 0% [Nėra balsų]
Patenkinamai Patenkinamai 0% [Nėra balsų]
Blogai Blogai 0% [Nėra balsų]
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Tankas Gilužio ežere:

Tikrai yra (35 m gylyje).

Jį ištraukė bomžai ir pridavė į šrotą.

Antis.

Ančių pulkelis.

Ančių ornitologinis draustinis.

Norėdamas balsuoti turite prisijungti.
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME Deep Star
SVEIKINAME stasys