Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
Parduodamas juostini...
VAGYS . (Pavogė, nug...
Narų šachta
reikia kompanijos į ...
Artimiausios keliones
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [751]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka


Alaušas 07.01.13
Paskutiniai prisijungę
bannyk 1 dieną
Dlu 4 dienas
mirka13 6 dienas
Garis 1 savaitę
donis 1 savaitę
nierka 1 savaitę
sausas 2 savaites
Korsaras 3 savaites
Arnaras 3 savaites
Kapitonas 4 savaites
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 2
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 934
Neaktyvūs nariai: 362
Naujausias narys: keliauninkemilda

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas

Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Šis tas apie DKL. Naro neigimas.

Šis tas apie DKL. Naro neigimas.

Kodėl įtarimas susirgus dekompresine liga (DKL) niekada neturėtų būti ignoruojamas.

Nors mūsuose nardo irgi pakankamai daug žmonių, jokių rimtesnių incidentų (tfu tfu tfu, kad neprisikalbėti!) susijusių su DKL, kolkas nebuvo. Na ir šiaip, tokie incidentai atsitinka kažkam kitam, kažkur toli, kažkaip nerealiai ir tt. Tiesą sakant, dauguma mūsų narų net nelabai ir tiki DKL galimybe, o ir gydyti jos Lietuvoje neaišku ar yra kam. Na taip, yra kažkur (o kur?) kažkokia dar caro laikų barokamera, kuri kaži ar veikia, o jei ir veikia, ar yra bent vienas blaivaus proto gydytojas, kuris žino kaip ir ką su ja reikia gydyti?
Geriau net nepradėti gvildenti tokios temos...

Nepaisant to, DKL yra. Ne veltui bet kurioje didesnėje valstybėje būtinai yra keletas specializuotų medicinos centrų, užsiimančių DKL gydymu. Žinoma, tai nereiškia, kad ten barokameros visada pilnos pacientų, tačiau akivaizdu, kad darbo tokie centrai turi.
Na ir šiaip, mūsų tautiečiai nuolat „užneria“ vis toliau, vis giliau/ilgiau, todėl niekas nėra apsaugotas nuo tokios nelaimės ir visai ne pro šalį būtų išgirsti ką apie DKL kalba protingi žmonės.

Šiandien susipažinkime su Oliveriu Firth‘u – Londono barokameros (London Diving Chamber) gydytoju, pripažintu daugelio nardymo agentūrų dive medicinos specialistu, konsultuojančiu dėl bet kokių su nardymu susijusių problemų.
Straipsnio tema – vėlyvas DKL diagnozavimas.


... Vienas iš DKL aspektų yra vėlyvas ligos diagnozavimas, arba taip vadinamas „naro neigimas“ (diver denial). Tikriausiai niekam nekils abejonių, kad kuo anksčiau nustatomi DKL simptomai ir naras pradedamas gydyti barokameroje, tuo geresnių gydymo rezultatų galima tikėtis. Vėlyvas diagnozavimas ir pavėluotas gydymas narui yra pavojingi ir netgi gali sukelti ilgalaikį neigiamą poveikį sveikatai.

Bet tarp paties nelaimingo incidento ir gydymo pradžios visada yra tam tikras laiko tarpas, kuriame paties naro nuomonė (tiksliau sakant, naro neigimas, kad jam DKL) vaidina labai svarbų vaidmenį. Šis fenomenas gerai žinomas ir netgi įvardinamas kaip vienas pirmųjų DKL požymių – naras kategoriškai neigia, kad jam pasireiškia DKL.

Neigimas paprastai turi daug įvairių aspektų, bet Londono barokameroje mes jį stebime nuolat, ir tai yra nuolatinis mūsų diskusijų objektas.

Taigi, kokie faktoriai čia svarbiausi ir kaip juos atpažinti?
Terminas „neigimas“ reiškia, kad naras aktyviai nepripažįsta problemos. Problema jam yra pernelyg nekomfortiška, todėl ją naras tiesiog atmeta. Beje, kartais narai kategoriškai atsisako pripažinti, kad jiems DKL netgi tada, kai kiti simptomai būna tiesiog akivaizdūs ir labai stipriai išreikšti. Kitaip tariant, žmogus gali vos krutinti galūnes, tačiau ginčijasi „kad tuoj viskas praeis“.

Taip atsitinka dėl dviejų svarbiausių priežasčių: baimės ir žinių trūkumo.

Baimė narui gali pasireikšti pačiomis įvairiausiomis ir keisčiausiomis formomis:
- Baimė pripažinti simptomus, kad nepasirodyti „slabaku“ ar kažkokiu netikusiu daiveriu.
- Baimė sukelti nepatogumų ar rūpesčių savo budžiui, instruktoriui ar laivo ekipažui, pvz., kad jiems teks dėl to nutraukti nėrimą, kviesti gelbėjimo tarnybas ar organizuoti transportą iki ligoninės ir pan.
- Gydymo baimė (kas su manim bus toj barokameroj?)
- Galimų pasekmių baimė (ar galėsiu vėl kada nors nardyti?)

Žinių trūkumas veikia ne ką geriau. Klaidingos pažiūros dažniausiai atrodo taip:
„Normalus nėrimo profilis, kompiuteris nekėlė jokio aliarmo, reiškia DKL neįmanoma“. Apie 50 proc. DKL atvejų atsitiko narams, kurie laikėsi dive lentelių ir savo kompiuterių limitų ir neturėjo kokių nors kitų provokuojančių faktorių savo dive profiliuose.
„Jeigu viską neigsiu ir mane paliks ramybėje, simptomai patys savaime praeis“. Gali būti, kad švelni DKL forma praeis savaime, tačiau daugeliu atvejų simptomai ilgam išliks nepakitę ar ims blogėti, kadangi pasekmės dėl burbuliukų susidarymo greitai ima dar labiau bloginti situaciją.
„Simptomai yra tokie vos juntami, kad dėl to neverta jaudintis ir gydytis“. Tai, kas dabar atrodo nereikšminga, negydant po kurio laiko gali peraugti į rimtesnes problemas. Įsivaizduokite muzikantą ar grafikos dizainerį, kuriam dilgčioja pirštų galiukai. Tokiems žmonėms karjera gali būti sužlugdyta dėl paprasčiausio savalaikio gydymo stokos.
„Simptomai turi pasireikšti ir dar kam nors, ne tik man vienam“. Nebūtinai. DKL gali sukelti didelis fizinis krūvis, šaltis, sena trauma ar kita esama sveikatos problema. Daug kitų faktorių gali sukelti panašius į DKL simptomus, tačiau bet kas, kas atsiranda iškarto po nėrimo negali būti atmetama kaip DKL, nebent yra tikrai neginčijamų įrodymų, kad tai neturi su DKL nieko bendra.

Beje, reikia turėti omenyje, kad daugelis gydytojų neturi žalio supratimo apie dive mediciną ir galbūt žino apie DKL mažiau, nei patys daiveriai.

Tol, kol mes nesukursime gerų patikimų testų DKL diagnozavimui (tai maždaug atitinka tikimybei, kad ponas Bynas surimtės ir ims dėstyti Oksforde politologiją), kiekvienas naras, pajutęs, kad jam kažkas negerai, turėtų kreiptis į profesionalius gydytojus tikslesniam tyrimui ar gydymui.

Aktyvus neigimas pernelyg dažnai pasitaiko DKL atvejais, tačiau ne ką rečiau pasitaiko ir paprasčiausias dalyko nepastebėjimas, nesusirūpinimas, kad „kažkas ne taip“. Taip yra dėl to, kad simptomų yra daugybė, ir jie nebūtinai yra aiškiai išreikšti. Esmė tame, kad bet kuri žmogaus organizmo sistema gali būti paveikta DKL. Lengva pajusti skausmą sąnariuose ar pamatyti pašiurpusią odą, tačiau kitokius vos apčiuopiamus ir neįprastus požymius ne taip lengva pastebėti.

Dėl to gydytojai sutaria, kad galimai yra daug neatpažintų DKL atvejų, kurie lieka nepastebėti ir negydyti ir dėl kitokio – „pasyvaus neigimo“. Kitaip tariant, naras pats nepastebi, kad jam kažkas netvarkoj, nes jo smegenys paveiktos DKL (kas dažnai atsitinka). Maža kas, gal po nėrimo žmogus pavargęs, neišsimiegojęs ir pan. Dėl to svarbu, kad daiveriai įdėmiau stebėtų vienas kitą, ar nematyti kokių nors keistų ar neįprastų požymių, veiksmų.
Iš savo praktikos prisimenu daug atvejų, kuomet narų budžiai ar artimieji skambindavo mums į centrą, sunerimę dėl jų keisto elgesio, tačiau patys narai nieko savyje keisto nematė ir gynėsi, neva viskas gerai.

Mokymai.
Nepaisant to, kad neturime tiesioginių įrodymų savo spėjimui patvirtinti, tačiau remdamiesi sveiku protu manome, kad kuo daugiau naras žino apie DKL, tuo geriau jis yra pasiruošęs galimiems DKL incidentams įveikti. Mes ir kitos organizacijos reguliariai vedame kursus ir seminarus, siekiame atkreipti narų dėmesį į šią problemą, kalbamės kaip nardyti saugiau, paneigiame įvairius mitus apie DKL ir leidžiame savo kailiu išbandyti barokameros veikimą.

Veiksmų planas.
Kaip rodo praktika, teisingai idetinfikavus problemą paprastai iškyla tam tikras barjeras - veiksmų plano nebuvimas. Problema aiški, reikia kažką daryti, tačiau ... niekas nežino nuo ko pradėti.
Dėl to labai naudinga yra ramioje aplinkoje viską drauge apsvarstyti ir sustatyti veiksmų planą: kada duoti ligoniui pakvėpuoti deguonimi, kur yra artimiausia barokamera, kaip iki jos nuvykti, kas lydės ligonį ir pan.
Tokiu būdu galima sutaupyti daug brangaus laiko ir nervų bei išvengti ilgų diskusijų tuomet, kai jų mažiausiai reikia.

„Ar tik nebus jam (man)...“
Visų svarbiausia, kad bet koks elgesio ar savijautos pasikeitimas po nėrimo būtų įtariamas kaip DKL atvejis. Maža to, siūlyčiau bet kokį simptomą, kurio nebuvo prieš nėrimą, priskirti prie galimo DKL.
Netgi jei jums atrodo, kad tikriausiai tik gaišinate brangų daktaro laiką, aš (kaip gydytojas) manau, kad verčiau jau pasirūpinti savo sveikata ir pasikonsultuoti su specialistu, o ne sėdėti namie ir jaudintis dėl galimų DKL pasekmių.

Na, ir pabaigai keletas DKL atvejų. Atvejai yra tikri ir puikiai iliustruoja kaip kartais būna sunku nustatyti DKL.

Atvejis Nr. 1.
46 metų daiveris vyras, atlikęs jau 58 nėrimus, savaitgaliui atvyko į Portlandą panardyti. Jis atliko keturis šaunius nėrimus, kurie visi praėjo be jokių problemų. Nėrimo profiliai buvo „kvadratiniai“ (matyt, reik suprasti „žemyn-dugno laikas-aukštyn – vert. pastaba), kiekvienas nėrimas truko apie 40 minučių, vidutinis gylis 15-20 m.

Praėjus valandai po paskutinio nėrimo ir vairuojant automobilį namo, vyras pajuto abiejų rankų pirštų galiukų peršėjimą ir dilgčiojimą, tačiau nekreipė į tai dėmesio, nusprendęs, kad taip yra dėl tamprių sauso kostiumo rankovių manžetų ir šalto vandens.
Atvykus namo, vyrui ėmė šiek tiek skaudėti galvą. Tai ėmė jį neraminti, tačiau galiausiai jis nusprendė, kad dėl įtemptos darbo savaitės tiesiog pervargo, ar per mažai gėrė skysčių po nėrimų.
Miegoti vyras atsigulė anksti.

Nepaisant to, kad visą naktį jis netrikdomai miegojo, ryte vyras atsikėlė jausdamasis labai pavargęs.
Valgant pusryčius jis vis dar jautė dilgčiojimą pirštų galiukuose ir du kartus išmetė šaukštą iš rankų.
Galiausiai pasakė žmonai sudie ir išėjo iš namų darban. Po dešimties minučių žmona pastebėjo, kad vyras vis dar neišvažiavo iš kiemo. Ji išėjo į lauką ir rado vyrą, sėdintį ant galinės automobilio sėdynės ir spoksantį nieko nesuprantančiomis akimis. Vyras paaiškino, kad negali rasti mašinos vairo.

Šiuo atveju žmona buvo tas žmogus, kuris pakėlė aliarmą, susisiekė su mumis ir papasakojo apie neadekvatų vyro elgesį po nardymo.

Kuomet tą patį rytą mes atvykome pas vyriškį namo, jo rankų būklė dar labiau pablogėjo, jis akivaizdžiai buvo kažkoks išbalansuotas ir negalėjo atlikti elementariausių aritmetinių veiksmų. Beje, pastaroji aplinkybė sukėlė vyriškiui didžiausią šoką, kadangi jis dirbo buhalteriu.
Po gydymo kurso vyras visiškai pasveiko ir vėliau papasakojo, kad „tomis dienomis jis jautėsi tarsi rūke, kuris buvo toks tirštas, kad nieko nebuvo įmanoma suprasti, kol tas rūkas nedingo“.

Atvejis Nr. 2.
32 metų moteris dirbo nardymo instruktore ir už savo pečių jau turėjo ne mažiau 300 panėrimų patirtį. Visą savaitę ji nardė mokydama studentus, o dabar liko porai dienų prie jūros panardyti tiesiog savo malonumui. Ji naudojosi sausu kostiumu; tuo metu jai buvo mėnesinės.
Po 45 minučių nėrimo į maksimalų 36 m gylį moteris iškilo paviršiun ir netrukus pajuto diskomfortą krūtinės srityje.

Netrukus diskomfortas peraugo į skausmą iki tokio lygio, kad moteris negalėjo segėti liemenėlės. Abi krūtys akivaizdžiai patino ir tapo jautrios prisilietimui. Jokių kitų simptomų nebuvo.
Praėjus po nėrimo šešioms valandoms ji susisiekė su mumis. Apžiūrėjus moterį, ant nugaros radome dar raudoną odos išbėrimą.
Moteriai nieko kito neskaudėjo – nei galva, nei sąnariai, ji nejautė ir jokių dilgčiojimų ar peršėjimo.
Pradėjus seansą barokameroje skausmas krūtinėje iškarto dingo, o po ilgesnio gydymo krūtinė sumažėjo iki normalaus dydžio.

Vėliau ji prisiminė, kad ir anksčiau kelis kartus jautė panašų diskomfortą krūtinėje, tačiau ne taip aiškiai išreikštą, ir viskas kažkaip savaime greitai praeidavo.
Galiausiai paaiškėjo, kad moteris turi „patent foramen ovale“ - atvirą ovalinę angą širdyje (tiesą sakant, tokią ydelę turi apie 30 proc žmonių- vert.). Po angos uždarymo ji toliau sėkmingai nardo be jokių incidentų.

Atvejis Nr. 3.
28 vyrukas daiveris per atostogas ilsėjosi Tailande. Su grupe draugų jis pasirašė penkių dienų nardymo kelionei po Andamano jūrą livebordu. Oras buvo gan neramus, todėl išplaukiant vyrui pasireiškė jūros liga.

Kasdien vyras atlikdavo po tris nėrimus 25-30 metrų gyliuose, po 30-35 minutes. Po kiekvieno nėrimo darydavo 5 minučių saugumo sustojimą.
Po dviejų dienų nardymo laive jis pajuto, kad ėmė prasčiau matyti į tolį (netgi su savo akiniais) ir akyse jautė tarsi kažkokį spaudimą. Vyras visa tai paaiškino karščiu ir nepakankamai išgeriamo vandens kiekiu. Be to, jam skaudėjo petį, tačiau vyras pamanė, kad tai nuo nesenai prieš kelionę gauto skiepo.

Kitą rytą minėti simptomai buvo praėję, todėl vyras vėl nusprendė nerti prie vreko, kurį labai norėjo pamatyti. Po nėrimo jam stipriai įskaudo galvą, pablogėjo regėjimas ir vėl atsirado skausmas patyje.
Kitą dieną jie gryžo į uostą ir vyras tiesiu taikymu nudrožė į vietinę ligoninę, kur po įvairių kraujo tyrimų ir skenavimų gydytojas jam nustatė „virusinį nervų uždegimą“.

Skrendant namo jam nuolat skaudėjo galvą, o peties būklė, rodos, dar labiau pablogėjo.
Gryžus namo, vyro senelis iškvietė greitąją pagalbą. Apžiūrėjęs vyrą gydytojas ortopedas paskyrė jam fizioterapiją stacionare. Atsitiktinumo dėka gydytoja fizioterapeutė irgi buvo nardytoja, todėl nustatė DKL požymius ir iškarto susisiekė su mumis.

Pas mus vyras pakliuvo tik praėjus 8 dienoms po paskutinio jo nėrimo, tačiau jis vis dar kentė skausmus nuo DKL. Jam dar teks praeiti kelis gydymo kursus, iki jis galutinai atsigaus.

(kuo baigėsi šis atvejis taip ir neaišku, kadangi žurnalo spausdinimo metu gydymas dar nebuvo pasibaigęs...).

Paimta iš Sport Diver ir laisvų interneto šaltinių.
 Parašė sagelo vasario 14 2012 17:39:22 · 7 Komentarai · 2821 Skaityta Spausdinti
Komentarai
sagelo vasario 14 2012 18:19:42
Jo, mūsuose chebra irgi po daug ir giliai užneria. Įdomu niekam niekada neatsitiko jokių "dilgčiojimų" ar kokio diskomforto?
Trolis vasario 15 2012 06:54:44
Man pachiam teko susidurti su dviem atvejais , kaip baigesi vienas dekompresinėje kameroje , o antras - užteko deguonies ir daug vandens ir praejo visi simptomai ... Pas latvius yra buve dagiau variantų ... vien dėl to ,kad po nėrimo į 80 m , įsitraukė sparkutę viena ranka į valtį ir suėmė peties sąnarį ..
Ko gero LT yra vienintelė barokamera tinkama gydyti DKL - Klaipėdoje , bet ji priklauso kareiviams... o tai jie daro nenoriai ..
Reikia juo irgi suprast , kad atvejis ,kai priima nara gydymui ir jis pasivynioja kameroje nelabai pridėtų patrauklumo ...
O šiaip klausiausi ligonių kasose , ką daryti DKL atveju - skaė kreipkis per savo šeimos gydytoją , o ji jau nukreips kur tau reikės Ligonių kasos apmoka gydymą pilnai ... Bet čia panašiau į nesuprantančio briedą , nes bet kuri šeimos daktarė tiesiog nežino kur nukreipti . Visos barokameros esanįios ligoninėse yra nedidelio slėgio , kol kas gandų lygyje , kad Klaipėdos jūrininkų ligoninė taip pat turi aukšto slėgio barokamerą .. bet to aš nežinau ..
Moderni šiuolaikiška barokamera yra Liepojoje , statyta kartu su narų mokymo centru , neoficialiai kainuoja 100 eu para .. jei ką Beje manau reikėtų surinkti tikslia oficialią info ir talpinti puslapyje dėl visako ..
Latviai oficialiai kreipiasi ir praneša , kad eina nardyti giliai ir užsitikrina, kad barokamera yra parengtyje , butu labai gerai , kad taip galima butų daryti ir mums ...
Rytis_A vasario 17 2012 15:38:14
Hmmm...... kažkada turėjau "rupūžės" nugarą ir rankas. Nepatiko. Daugiau nenorėčiau pakartoti. Priežastis- rimtas fizinis krūvis po rimto nėrimo. Gydymas- miegas ir DAUG skysčių. Per porą dienų praėjo.
darka vasario 18 2012 12:37:56
Labai aktualus straipsnis-
Trolis vasario 20 2012 09:20:15
Aishku viena , barokameros prieinamos civilizuotu būdu neturime ... Lieka draugai ir pažystami ir viltis , kad kareiviai bėdoje neatsusk arba rimtam atvejui geriausiai tinka Liepoja nors ir ten apie legalųjį būdą kalba ko gero neina , arba pas lenkus Gdanske ... bet ir tai jei gelbėjimo tarnyba bus supratinga ir transportuos sraigrasparniu .. nes keliu galima ir nedavežti jei sunkesnis atvejis
Lieka tikėtis , kad visų pirma klubai , nardymo instruktoriai ir visi kas netingi ir turi ryšių su ministerijomis - visų prima sveikatos , sugebėtų prastumti projektą su rimtos barokameros prieinamumu visuomeninėms reikmėms vien ar kita forma . Kiek viena ausimi girdėjau Lietuvos povandeninio sporto federacija jau daro žingsnius ta linkme .
sagelo vasario 20 2012 12:40:41
Pas britus tų kamerų tiek, kad jie žurnaluose reklamuojasi - davai tik pas mus gydykitės, ar šiaip kokiai demo imitacijai atvarykit...
o apie LPSF veiklą išvis niekada nieko negirdėjau
Trolis vasario 20 2012 18:24:38
http://www.nardymas.lt/ va tokia ta federacija , puslapis nuteikia nekaip aishku .. ir tech nardymo skyrius nekelia pasitikėjimo .. bet negaliu komentuot nes nieko apie tai nežinau ... Veiksmas kaip shulinyje ten panašu ..
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nuostabu! Nuostabu! 100% [7 Balsų]
Labai gerai Labai gerai 0% [Nėra balsų]
Gerai Gerai 0% [Nėra balsų]
Patenkinamai Patenkinamai 0% [Nėra balsų]
Blogai Blogai 0% [Nėra balsų]
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Tankas Gilužio ežere:

Tikrai yra (35 m gylyje).

Jį ištraukė bomžai ir pridavė į šrotą.

Antis.

Ančių pulkelis.

Ančių ornitologinis draustinis.

Norėdamas balsuoti turite prisijungti.
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME petka
SVEIKINAME Ramus
SVEIKINAME Vytas