Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
prozektorius
Parduodamas juostini...
VAGYS . (Pavogė, nug...
Narų šachta
reikia kompanijos į ...
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [751]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka
Rifas Erog el Gifton  "liūtas" Rd.j.
Rifas Erog el Gifton "liūtas" Rd.j.
Jūsų darytos nuotraukos po vandeniu
Paskutiniai prisijungę
nierka11:21:20
Arunce12:07:31
Dlu22:00:43
bannyk 2 dienas
mirka13 1 savaitę
Garis 1 savaitę
donis 1 savaitę
sausas 2 savaites
Korsaras 3 savaites
Arnaras 3 savaites
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 3
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 934
Neaktyvūs nariai: 363
Naujausias narys: keliauninkemilda

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas

Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Tenerifė. Pavojingos pramogos.
Tenerifė. Pavojingos pramogos.

Povandeninės olos gali lengvai įvilioti į savo mirtinus spąstus neturinčius reikiamo patyrimo narus. Kartu su Martinu Farru aplankykite tamsiąją Tenerifės olų sistemos pusę ir pasimokykite iš svetimų klaidų.

... Aš pasižiūrėjau atgal ir pamačiau, kad mano lynas išnyksta blankioje tolumoje. Buvau trikampio formos povandeninėje oloje – apie 10 metrų pločio ir maksimum 2 metrų aukščio. Gerai matėsi įėjimas į olą, už kurio bolavo mėlyna jūra. Čia buvo nelabai gilu, o aiškiai matomos sienos sudarė savotišką saugumo jausmą, kuris bet ką gali lengvai suklaidinti.
Nusprendžiau tęsti nėrimą ir toliau skverbtis į olą, kai staiga tartum kažkas „išjungė“ vandens skaidrumą – atsidūriau praktiškai nulinio matomumo sąlygose. Toks pasikeitimas užklupo mane visiškai nepasiruošusį, o klaiki atmosfera nejučiom sukėlė niūriausias mintis.

Kartu su Helen Raider buvome pakviesti į Tenerifę patyrinėti šios povandeninės olos – „Cueva del Palm Mar“ – iš lavos sudaryto ilgo urvo, kuriame per eilę metų žuvo penki nardytojai. Kodėl šiame urve nuolat įvyksta tragiški incidentai?

Kaip instruktorius, dirbantis šioje siauroje nardymo srityje (cave daivinge), turiu patirties ir šiokių tokių idėjų. Tai buvo tam tikras detektyvinio pobūdžio nėrimas ir prisipažinsiu, niūri urvo praeitis mane gana stipriai mane veikė. Iš kitos pusės, buvau stipriai suintriguotas urvo galimu dydžiu (tiksliau sakant – ilgiu). Kai kurie tokie laviniai urvai Kanarų salose tęsiasi daugybę kilometrų. Galbūt tai vienas tokių urvų, nežinia kaip pražiopsotas, dar iki galo neatrastas ir neištirtas, laukiantis savojo atradėjo?..

Įėjimas į olą yra 30 metrų gylyje, maždaug už 200-300 metrų nuo stačių kranto uolų, netoli Palm Mar. Vieta yra gana lengvai pasiekiama narams, tereikia kiek pavažiuoti į rytus nuo Playa de Las Americas.

Nors visi įdėmiai išklausė brifingą, dėl kažkokių priežasčių nėrimo vieta buvo kažkokia klaidinanti.
Danguje švietė saulė, matomumas gerokai virš 20metrų, vandens temperatūra – ne mažiau +21C, kas čia gali blogo atsitikti?

Mus pakvietęs į svečius dive operatorius „Island Divers“ dirba pietų Tenerifėje jau virš 20 metų. Be jokios abejonės, nardymas Tenerifėje yra aplamai vienas geriausių šiaurės pusrutulyje, todėl nenuostabu, kad tai sutraukia daugybę įvairiausių narų, trokštančių pamatyti savo akimis stulbinančią jūros gyvūnijos įvairovę, tame tarpe rajas, vėžlius ar delfinus. Prie to dar pridėkite pasiplaukiojimą aplink vieną ar du vrekus, ir toks savaitgalio panardymas Tenerifėje įstrigs jums atmintyje visam likusiam gyvenimui.

Nors Tenerifė nėra pagarsėjusi vieta cave daivingui, olos ir tuneliai čia tikrai egzistuoja. Tokie kiek neįprasti rekreacininkams praplaukimai per neilgus tuneliukus ar nedideles olas, tik dar labiau prideda šarmo ir šiaip jau puikiems nėrimams.
Beje, dėmesio – nepaisant to, kad tuneliai gali atrodyti labai tiesūs, o naras turi visą reikiamą patirtį nardymui olose, niekam nepatariama nerti giliau nei kelis metrus į olos vidų.

Pirmą kartą su „Island Divers“ susipažinau Londono Dive Show metu, kur Grehemas Levetas juodo humoro forma papasakojo pamokančią istoriją, kuri jam nutiko prieš gerą dešimtmetį.
Grehemas prisipažino, kad jis nėra olų tyrinėtojas ir aplamai tokios vietos jį nelabai domina, tačiau ... smalsumas yra keistas dalykas, kuris prie tam tikrų aplinkybių gali lengvai suvilioti protingą blaiviai mąstantį žmogų kišti galvą mirčiai į nasrus.

Grahamo istorija yra klasikinė. Ola buvo gerai žinoma, prie jos nardė daug narų grupių, dauguma jų padarė trumpas ekskursijas į ją, todėl atrodė savaime suprantama pagaliau ir pačiam viską apžiūrėti.
Beje, ola jau turėjo tragiškos patirties – tiesiai priešais įėjimą stovi pastatytas akmeninis kryžius – baisus priminimas ir tiesioginė nuoroda – kas nutiks daiveriui, jeigu olos viduje kas nors ims eiti ne taip.

Jūros dugnas čia buvo lygus ir smėlėtas, todėl Grahamas suprato, kad tokioje tamsioje ir potencialiai dumblinoje vietoje lynas arba virvė yra labai svarbūs.
Priešais stovintis akmeninis kryžius buvo ideali vieta lynui pririšti , todėl Grahamas užfiksavo ant ko savo ritės lyno galą ir nuplaukė olos vidun. Netrukus tunelis išsišakojo. Grahamas pasuko dešiniuoju atsišakojimu. Bent jau kol kas viskas buvo gražu. Prožektorius plėšė iš tamsos tipinius gražius povandeninės olos vaizdus, kuriuos paįvairino smulkūs vežiagyviai ir žuvytės, o tunelio dugnas buvo padengtas labai smulkaus smėlio sluoksniu. Tunelis rodėsi labai paprastas – nuo didžiulio įėjimo jis praktiškai tiesiai vedė link kranto.

Praplaukus maždaug 30 metrų tunelis užsibaigė ir Grahamas instinktyviai pajuto, kad šiandienai jam olų jau pakaks. Kaži koks užslėptas išlikimo mechanizmas ar vidinis balsas kuždėjo, kad reikia gryžti atgal į įprastą pasaulį. Iki šio momento vanduo buvo labai skaidrus, bet vos tik Grahamas apsisuko, viskas staiga pasikeitė.

Anksčiau taip gražiai atrodęs žydras ir saugus išorės pasaulis dabar buvo išvis sunkiai įžiūrimas, o ramią ir malonią nuotaiką pakeitė staigus baimės jausmas. Povandeninės olos ne pati geriausia vieta delsimui ir svarstymui. Sukdamas ritę Grahamas tiesiog jautė, kaip kyla stresas. Ten, kur anksčiau jis lenvai be jokių problemų praplaukė, dabar trankėsi į sienas ir lubas. Ritės lyną, vos prieš kelias minutes lengvai paklotą, dabar tapo tikra kančia susukinėti atgal ritėn. Ir jeigu ne pakankamai didelė Grahamo patirtis ir tvirtas žinojimas, kad lynas vis tiek turi jį išvesti laukan, reikalai galbūt galėtų pakrypti tikrai blogon pusėn. Laimei, netrukus sukeltas smėlis nusėdo ir tapo matomas išėjimas.
Pagaliau atsudūręs išorėje, Grahamas lengviau atsiduso. Bet ir čia jo laukė nemaloni stagmena – patraukus už lyno, pririštas akmeninis kryžius akivaizdžiai susvyravo! „Matyt, tądien pati Giltinė buvo atėjusi manęs pasižiūrėti“ – prisimena Grahamas. „Gavau dvi geras pamokas – be lyno tikrai būčiau atsidūręs bėdoje, bet lyną reikia dar ir labai patikimai pritvirtinti, kruopščiai išleisti ir susukti“.
Kiek vėliau šis kryžius buvo iš čia nuimtas ir vos už poros metrų perstatytas ant kito stabilaus ir patikimo pagrindo. Dabar netoli įėjimo pastatyta dar viena – Dievo motinos su kūdikėliu statula, o pati vieta tapo plačiai žinoma ir mielai naudojama dive operatorių.

Turėdamas omenyje, kad po jūros dugnu olos gali tęstis dideliu atstumu, pasiruošiau atitinkamai – į konfigūraciją įėjo šalmas ir side-mount balionai. Buvau pasiruošęs bet kam (bent jau taip maniau).
Praplaukus tuneliu apie 30 metrų, matomumas staiga žymiai pagerėjo. Iki tol jis tik blogėjo. Kaip bebūtų keista, nuo prieš tai buvusio 1,5 m dabar matomumas šoktelėjo iki gerų 20m! Galbūt blogą matomumą galima priskirti prie haloklyno – tam tikro vandens sluosnio, kuriame maišosi gėlas sausumos vanduo su tankesniu (ir sunkesniu) jūros vandeniu?

Negaliu būti tikras, bet man pasirodė, kad tose vietose, kur buvo blogas matomumas, tunelis buvo siauresnis. Dabar gi tunelis buvo labai platus ir vedė link kranto. Sustojau ir ėmiau žvalgytis. Atsidūriau tarsi nedidelėje kameroje, iš kurio vienos „durys“ vedė dešinėn. Kad pažymėti šį tašką ir apsaugoti savo ploną lyną nuo netikėto įstrigimo kokiame nors uolų plyšyje, išsitraukiau savo slaptą ginklą – „dumblinį samarezą“ (silt screw). Šis lyno tvirtinimo taškas tuo metu atrodė pats tinkamiausias, kadangi aplinkui tiesiog nebuvo nieko tinkamo, prie ko galėčiau pririšti lyną. Prisirišęs su pasitikėjimu nuplaukiau toliau. Tačiau netrukus šis koridorius staigiai baigėsi. Štai ir viskas!
Nepaisant to, kad pirmyn plaukiau labai atsargiai, gryžtat vanduo buvo smarkiai sudrumstas. Švelniai įtempęs lyną (jo netraukdamas) atsargiai plaukiau atgal dairydamasis tunelio, kuriame buvau prieš tai sustojęs. Netrukus ir radau jį, bet ne vieną (kaip tikėjausi), o du, abudu vedančius kairėn. Apžiūrėjus abu tunelius ėmė aiškėti čia įvykusių tragedijų priežastys. Nerti čia be lyno arba nepastebėti šio išsišakojimo buvo tolygu mirties nuosprendžiui. Supratus, kas gi čia atsitiko, iš baimės pasišiaušė plaukai – mat, kiek paplaukus nepastebėtuoju tuneliuku supratau, kad jis daro kilpą ir išeina į mano jau ištirtą tunelio pabaigą. Aš nepastebėjau šio išsišakojimo plaukdamas pirmyn, ir nepastebėjau gryždamas atgal, nors ir kruopščiai apžiūrinėjau visas sienas. Tai buvo visiškas labirintas.

Neriantis be lyno naras blogo matomumo sąlygomis pakliūtų analogiškon situacijon. Esant matomumui mažiau nei pusė metro, einant apgraibom palei sieną, naras neišvengiamai pakliūtų kilpon ir imtų suktis ratu. Pridėkite vis prastėjantį matomumą, augantį stresą ir greitai didėjantį kvėpavimo dažnumą – nesunku įsivaizduoti, kokion siaubingon situacijon čia galima pakliūti.
Be to, turėkite omenyje, kad nepasant to, kokie bebūtų patyrę narai ir „susinardę“ partneriai, šioje situacijoje joks budis niekuo padėti negali. Ši ola tiesiog yra paprasti bet labai efektyvūs spąstai.

Su viengubais balionais narams nepakaktų oro atlikti ilgą ir kontroliuojamą paiešką. Labiausiai ironiška tai, kad į šiuos spąstus narus įviliojo jų ... prožektoriai. Jeigu narai tą nelemtą dieną nebūtų pasiėmę su savimi prožektorių, jie tiesiog nelystų taip giliai olon ir po šiai dienai būtų gyvi ir sveiki...

Be reikiamo pasiruošimo ir patirties bet koks entuziazmas ir smalsumas cave daivinge veda tiesiog į pražūtį.
Sekantis nėrimas olon buvo skirtas kruopščiai patikrinti, ar neliko kokių nors nepastebėtų šalutinių tunelių. Praplaukus nuo įėjimo apie 30 metrų, nuo dugno staiga pakilo didelė raja, sukeldama didžiulį dumblo sluoksnį. Šiaip jau rajos nėra įprasti olų gyventojai, ir toks atvejas pasitaikė man pirmąkart gyvenime. Na, bet galbūt tai gali paaiškinti blogą matomumą kai kuriose olos vietose.
Deja, netrukus Cueva del Palm Mar olos tyrinėjimas baigėsi. Iš viso jis yra vos 90 metrų ilgio.
Užsibaigus olos tyrinėjimo projektui oras vis dar buvo nuostabus, todėl toliau galėjome mėgautis nardymu šioje Tenerifės dalyje. Pavyko sutikti net du žaliuosius vėžlius, na o visų matytų rajų nė nesuskaičiuosi. Vrekai „Condesita“ (nuskendęs 1975) ir „Meridian“ (2005) – puikios vietos, esančios normaliame rekreaciniame gylyje. Net ir sukeltas dumblas teikė vrekams savotiško žavesio – iš prieblandos išnyrantys laivai atrodė tarsi dekoracijos iš kokio nors fantastiško Spylbergo filmo.

Yra čia ir keli „kiauri“ tuneliukai, kuriuos labai įdomu pranerti (Coral Arch, pvz)...
Vienu žodžiu, čia bet kas suras sau tinkamą nardymą. Tenerifė – puiki vieta atsiplėšti nuo žiemos nuobodulio.
Paimta iš „Sport Diver“.

 Parašė sagelo balandžio 13 2012 05:36:55 · 1 Komentarai · 2836 Skaityta Spausdinti
Komentarai
jpou birželio 21 2012 20:33:48
Yay, smagu skaityti apie nardytas vietas )
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nuostabu! Nuostabu! 40% [2 Balsų]
Labai gerai Labai gerai 60% [3 Balsų]
Gerai Gerai 0% [Nėra balsų]
Patenkinamai Patenkinamai 0% [Nėra balsų]
Blogai Blogai 0% [Nėra balsų]
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Tankas Gilužio ežere:

Tikrai yra (35 m gylyje).

Jį ištraukė bomžai ir pridavė į šrotą.

Antis.

Ančių pulkelis.

Ančių ornitologinis draustinis.

Norėdamas balsuoti turite prisijungti.
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME adomavicius
SVEIKINAME Alwis
SVEIKINAME paulyzas
SVEIKINAME Soldier