Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
prozektorius
Parduodamas juostini...
VAGYS . (Pavogė, nug...
Narų šachta
reikia kompanijos į ...
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [751]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka


Eglė Egipte 2007 04
Paskutiniai prisijungę
nierka10:30:38
Arunce11:16:49
Dlu21:10:01
bannyk 2 dienas
mirka13 1 savaitę
Garis 1 savaitę
donis 1 savaitę
sausas 2 savaites
Korsaras 3 savaites
Arnaras 3 savaites
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 1
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 934
Neaktyvūs nariai: 363
Naujausias narys: keliauninkemilda

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas

Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

VSW narai. Ties matomumo riba.

VSW narai. Ties matomumo riba.

Kariniams narams tenka susidoroti su tokiais streso kiekiais, apie kokius rekreacininkai nė nesapnavo. Pažiūrėkime, kuo „kvėpuoja“ britų karališkojo laivyno elitinė VSW narų komanda. Kas tas VSW naras?

Verčiant pažodžiui – labai seklaus vandens naras (very shallow water diver), kurio misija – turkštis vos keliuose pakrantės gylio metruose. Bet ne gylyje esmė. VSW narai vykdo tokias užduotis, kad bet kam maža nepasirodys...

... prieš kiekvieną nėrimą mano streso lygis auga. Aš sėdžiu valtyje, tikrinu įrangą, tada vėl ją patikrinu, tada patikrinu budžio įrangą, tada jis mane patikrina – viskas tam, kad būti užtikrintam. Patirties ir treniruočių dėka išmokau susivaldyti su savo baime būti po vandeniu. Stresas yra paprsačiausias būdas išlaikyti aštrų protą. Stresas saugo mano gyvybę.

Tačiau kokį didelį stresą aš bejausčiau, jis yra niekas, palyginus jį su britų Karališkojo jūrų laivyno VSW narų komandos stresu. Jų stresas pakyla iki stratosferinio lygio, su kuriuo paprastas „civilinis“ naras (kaip aš) niekada savo gyvenime nesusitiks.

Dengiami nakties tamsos, VSW narai kruopščiai apieško potencialias išsilaipinimo iš jūros paplūdimio vietas. Tokios vietos gali būti tankiai užminuotos anti-invazinėmis minomis, o patikrinti reikia iki pat bangų lūžimo linijos, ty sausumos.

VSW narai priklauso pagrindinėms invazinėms pajėgoms, ty nepriklauso slaptai savarankiškai veikiančioms jūrinio „specnazo“ grupėms (Special Boat Service).

Tačiau jeigu prieš puolant priešo teritoriją reikia išlaikyti tam tikrą netikėtumo elementą, būtina patikrinti pajėgų išsilaipinimo vietą – ar ji neužminuota. Ir tokia patikra turi likti nepastebėta priešo. Jeigu misijos metu kažkas ims eiti blogai, pagrindinės pajėgos yra už 20 km - kažkur toli už horizonto linijos. Iki jos atvyks pagalbon, teks savo kailiu rūpintis pačiam.


Paplūdimių minavimas yra paprasta ir pakankamai nebrangi priemonė, padedanti apsisaugoti nuo priešo puolimo. Minos gali ramiai gulėti jūros dugne, pasiruošusios bet kuriuo metu sprogti pagal „užsakovo“ pageidavimą – reaguodamos į valties propelerio garsą, laivo magnetinį lauką ar tiesioginį prisilietimą. Kad puolantiesiems gyvenimas būtų dar sunkesnis, minos gali būti komplektuojamos antitamperiniu įrenginiu (kitaip tariant, pirmoji mina užminuojama antrąja – pirmosios negalima išminuoti), arba paraleliai išdėstomos anti-daiverinės minos (Yra ir tokių!!!). Be to, aplinkui galima pridėlioti ir netikrų butaforinių minų, kurios atrodo kaip tikros, o psichologiškai veikia taip pat gerai, versdamos puolančiuosius permastyti savo taktiką ir pulti kur nors kitur.

Kartą užvestos, minos gali tūnoti dugne labai ilgą laiką ir nereikalauja jokios priežiūros. Joms nereikia ilsėtis, miegoti, valgyti, jos neprašo algos ir tt. Tai labai žiaurus ginklas, tačiau nepaisant moralinių įsitikinimų, žiūrint vien iš besiginančiojo pozicijų – labai efektyvus. Pvz.: 1940 metais britai masiškai minavo savo pietines salų pakrantes.

Įplaukti į priešo minų lauką su triukšminga, magnetiška ir burbuliuojančia scuba yra tolygu savižudybei. Todėl VSW narai naudoja LEBA rebrizerius (Long Endurance Breathing Apparatus – pažodžiui maždaug „ilgo veikimo kvėpavimo aparatas“). Pagaminti iš nemagnetiškų medžiagų – žalvario ir nerūdijančio plieno, LEBA skirti kaip įmanoma daugiau sumažinti šansus susisprogdinti ant magnetinės ar akustinės minos. Kuriant šį rebrizerį buvo apgalvotos netgi smulkiausios detalės – pvz, rebrizerio akumuliatorius yra sumontuotas iš galo, tokiu būdu išnaudojant naro kūną kaip papildomą priedangą maskuojant magnetinį lauką.

Pilnaveidė kaukė pačiame kamputyje turi mažiuką šviesos diodą, kuris matomas narui. Jeigu jis dega žaliai – viskas tvarkoje, aparatas veikia normaliai. Jeigu mirksi žaliai – reikia patikrinti sistemą rankiniu būdu – galbūt uždaroje kilpoje yra per žemas deguonies kiekis, arba deguonies balione žemas slėgis ir pan. Jeigu dega raudona – tuoj pat nutraukti nėrimą. Pernelyg aukštas arba žemas PPO2 lygis, deguonies sensorių gedimas arba slėgio padidėjimas elektronikos dėžutėje (visa elektronika sumontuota vakuume) reiškia narui tik viena – be jokios abejonės, kilti į paviršių. Su LEBA pereiti į avarinį režimą – lengviau nei paprasta. Tereikia pasukti ant kaukės esančią rankenėlę – uždaras ciklas nutraukiamas ir rebrizeris pavirsta paprasta scuba, leidžiančia narui su saugiai ir su pakankamu oro rezervu pasiekti paviršių.


Skirta darbui po vandeniu net 6 valandoms, LEBA aparatas būtų labai trokštamas dalykas civiliniame pasaulyje. Tačiau į karštą klausimą „o kiek kainuoja?“ gamintojai tik šypteli ir nieko neatsako. Rebrizeris prieinamas tik kariškiams, todėl vienintelis kelias norintiems pabandyti su tokiu nardyti – stoti armijon. Bet pirma pabaikite skaityti šį rašinį, nes labai gali būti, kad greitai apsigalvosite...

Kaip jau galima suprasti iš pavadinimo, VSW narai dirba vandenyse tiesiog nuo kranto linijos iki potvynių/atoslūgių zonos ir šiek tiek giliau, ty tose vietose, kurių civiliniai narai paprastai vengia. Tokie seklūs vandenys netoli kranto linijos paprastai būna labai drumsti dėl bangų mūšos sukeliamo smėlio ir dumblo. Nakties metu minų paiešką reikia atlikti tik su tuo trupučiu natūralios šviesos, kadangi priešo teritorijoje naudojantis prožektoriumi naras netruks pats tapti taikiniu. Aišku, VSW narai nėra tokie jau akli kačiukai ar beviltiški kamikadzės – su savimi jie tempiasi specialią įrangą, padedančia jiems orientuotis tamsoje po vandeniu ir atlikti savo misiją. Aišku, ji yra įslaptinta, todėl nieko daugiau mums nepapasakojo.

Po įėjimo vandenin ir susiorientavimo aplinkoje narai prie dugno inkaruoja savo neperšlampamus maišus su atsargine amunicija ir imasi minų paieškos. Vienas naras orientuojasi su specialia „kompasine“ lenta, žymėdamas joje rastų minų dislokaciją ir tipą. Vėliau šie duomenys bus išanalizuoti ir galimai jūros dugne pavyks aptikti plyšį, pro kurį galės veržtis pagrindinės puolimo pajėgos.

Antrasis naras kloja ant dugno lyną, kuris prasto matomumo sąlygomis padeda abiems narams orientuotis dugne ir turėti tam tikrus atskaitos taškus. Tik tada, kai misija pilnai įvykdyta, VSW narai gryžta prie savo neperšlampamų maišų, pasiima juos ir juda link sutarto evakuacijos taško.
Dėl kokių nors priežasčių nutraukti nėrimą priešo vandenyse VSW narui tolygu „labai, labai nepasisekti“. Jeigu priešas aptiko jus ir misija žlugo, pati geriausia išeitis –skubi evakuacija su palaikymo komandos pagalba. Ty reikia sulaukti saviškių greitaeigių RIB katerių, kažkaip į juos sulipti ir padaryti „gazas-dugnas“ kuo toliau nuo kranto. Labai tikėtina, kad visa tai gali vykti stipriai susišaudant abejoms pusėms. Kitos galimybės irgi ne ką geresnės – patyliukais iškilti ir nuplaukti kokius 5 kilometrus, kur jau būtų galima tikėtis saviškių pagalbos. Na, o jeigu operacija visiškai blogai baigėsi, lieka ir paskutinė išeitis - susirasti savo neperšlampamą maišą, lipti krantan ir bandyti išlikti gyvam ir nesugautam.

Neperšlampamas maišas dar negarantuoja bilieto į laisvę, tačiau jame yra viskas, ko tik gali prireikti VSW narui išsilaikyti priešo teritorijoje iki jis sulauks pagalbos. Ginkluotė – pusiau automatinis pėstininko šautuvas SA-80 ir 9 mm pusiau automatinis pistoletas, su atsarginėmis apkabomis kamufliažinėje liemenėje. Sausi rūbai ir neperšlampamas miegmaišis, pirmosios pagalbos vaistinėlė ir sausas maisto davinys. Didelio kaloringumo maistas supakuotas folijoje ir skirtas valgyti nesustojant, jo nereikia šildyti ar kaip nors kitaip ruošti. Naras turi ir raciją, kurios pagalba jis gali palaikyti ryšį su pagrindinėmis pajėgomis, tačiau nepaisant to, turi ir kompasą bei ... nediduką veidrodėlį signalizavimui (tokiais pačiais veidrodėliais aprūpinami ir karo lakūnai). Kartu su šiuo naudingu veidrodėliu skardinėje dėžutėje guli ir daugiau gyvybiškai svarbių daiktų, padėsiančių išgelbėti sau gyvybę: žvejybiniai kabliukai, prezervatyvas (ne ryšiams su vietiniais gyventojais, o vandeniui pernešti), virvelė, plastikiniai dirželiai, skiltuvas ugniai ir gabaliukas pinties, avarinis dengtas folija miegmaišis, tabletės vandeniui valyti ir kiti išlikimo įrankiai.

Kai kurie daiktai yra savaime suprantami ir nekelia abejonių dėl savo reikalingumo – peilis, vandens valymo tabletės... Tačiau nedidelis ryšulėlis vielinių smaigų su vėliavėlėmis atrodo išties keistai (ypač turint omenyje, kad svoris ir gabaritas šiame išlikimo rinkinyje yra svarbiausias dalykas. Bet kiekvienas daiktas čia turi savo paskirtį – mat minos gali būti ir sausumoje, ir gali būti, kad jas irgi reikės kaip nors pažymėti. Atsidūrus naktį minų lauke peilio pagalba bent jau galima bus atsargiai baksnojant smėlį rasti saugų taką ir jį pažymėti. Jeigu pasiseks, galbūt tas takelis išgelbės jums gyvybę...


Esant būtinoms aplinkybėms, neperšlampamas maišas su savo turiniu gali būti ir išmestas, tačiau anksčiau minėtas pagrindinis išlikimo rinkinukas visada turi būti su naru.

Baimė yra labai subjektyvi emocija. Prisimenu, kokį stresą aš jaučiau pirmą kartą nerdamas atvirame vandenyne Swanage Bay įlankoje. Sėdėjome su budžiu mažame laivelyje ir pastėrusiomis akimis spoksojome vienas į kitą. Budžio akys buvo tokios didelės, kad rodos jose kaip veidrodyje mačiau pats save. Tačiau, jūros dugnas po laiveliu buvo švarus – be jokių minų, o pakrantės irgi jau niekaip nepavadinsi priešiška (juk tai mano gimtoji šalis!). Vietiniai laikėsi neutraliai, bet ves vis tiek velniškai bijojome nėrimo.

Galima tik įsivaizduoti, ką jaučia ir apie ką galvoja VSW naras, įslysdamas vandenin netoli priešo teritorijos ir ieškodamas minų laukų... Ir jeigu pirmuosiuose amžiaus pradžios konfliktuose daugmaž dar galima buvo įsivaizduoti būsimas savo kovos zonas, tai tolimesnė VSW narų ateitis yra labai miglota.

Šiaurės Korėja? Kažkur Persijos įlankoje? Ar tiesiog VSW komanda liks niekada nepanaudojama kariuomenės dalimi, savotiška „galimybe“ ar atbaidymo priemone. Tačiau neabejoju, kad VSW narai treniruosis bet kokiam scenarijui ir bet kokioms sąlygoms.
Ir dar dėl vieno dalyko esu tikras. Nenorėčiau pulti jokio paplūdimio. Nei užminuoto, nei neužminuoto.


VSW: trumpa priešistorė.

VSW narų komanda atsirado dėl reikalingumo - 1991 metais pirmojo Golfo įlankos konflikto metu. Generolas Normanas Švarckopfas pasiūlė apgaulingą planą, kuris turėjo suklaidinti irakiečių pajėgas, tuo metu įsiveržusias į Kuveitą. Pagal planą tiesiai iš jūros turėjo būti išmestas didelis kariuomenės desantas ir dezorientuoti priešą, tuo tarpu pagrindinis smūgis būtų suduotas sausuma išilgai sienos.
Po vienuolikos valandų svarstymo planas buvo atmestas, kuomet kažkas uždavė nekaltą klausimą: „ar pakrantė neužminuota?“ Kaip vėliau pasirodė, klausimas turėjo lemtingą reikšmę. Niekas negalėjo pasakyti užminavo Irakas pakrantę ar ne. Nežinomybė dėl minų ir aplamai pakrantės gynybos sukėlė rimtas abejones dėl puolimo iš jūros, kadangi viską paskaičiavus rizika pasirodė esanti pernelyg didelė.

Galiausiai buvo priimtas sprendimas atsisakyti invazijos iš jūros. Ir gerai, nes kaip vėliau paaiškėjo, irakiečiai visas savo pakrantes buvo tirštai užminavę antiinvazinėmis minomis. Štai taip.


 Parašė sagelo gegužės 10 2012 05:30:30 · 0 Komentarai · 2507 Skaityta Spausdinti
Komentarai
Komentarų neparašyta.
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nuostabu! Nuostabu! 100% [2 Balsų]
Labai gerai Labai gerai 0% [Nėra balsų]
Gerai Gerai 0% [Nėra balsų]
Patenkinamai Patenkinamai 0% [Nėra balsų]
Blogai Blogai 0% [Nėra balsų]
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Tankas Gilužio ežere:

Tikrai yra (35 m gylyje).

Jį ištraukė bomžai ir pridavė į šrotą.

Antis.

Ančių pulkelis.

Ančių ornitologinis draustinis.

Norėdamas balsuoti turite prisijungti.
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME adomavicius
SVEIKINAME Alwis
SVEIKINAME paulyzas
SVEIKINAME Soldier