Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
Idomu
ĮRANGOS IŠPARDAVIMAS...
Balionai
prozektorius
Parduodamas juostini...
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [752]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka


NARDYK meetas. Alaušas 2006
Paskutiniai prisijungę
Shrek05:19:08
sausas06:14:36
Dlu07:19:20
bannyk18:34:53
sagelo 1 dieną
supernial 2 dienas
donis 5 dienas
nierka 6 dienas
Oktopusas 1 savaitę
Vismantas 1 savaitę
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 2
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 941
Neaktyvūs nariai: 134
Naujausias narys: Renatas

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas
Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Aukštadvaris, Zamkelio ežeras (Pilaitė). 2 dalis.
Aukštadvaris, Zamkelio ežeras (Pilaitė). 2 dalis.

Kaip ir buvo žadėta, bandau pratęsti įžymiojo Aikštadvario Pilaitės ežero istoriją.
Prieš pradedant, pirmiausia reikia išsiaiškinti su pavadinimais. Patyrinėjus visokias senienas, išplaukė net keli šio įdomaus ežeriuko pavadinimai. Dabartiniuose žemėlapiuose jis pažymėtas kaip Zamkelio ežeras (kai kur pasitaiko ir Zomkelio variantas), tačiau senesniuose pasitaiko ir Pilaitės pavadinimu.Keista, bet kai kuriuose žemėlapiuose ežeras vadinamas Babruku:Nors tokio pavadinimo daugiau niekur nesutikau, ... persijungus dabartiniame maps.lt į ortofoto režimą, Zamkelis vėl sėkmingai virsta Babruku! :)Greičiausiai tai kažkokia klaida, o gal ir koks senovinis pavadinimas.
Kaip ten bebūtų, ežeriuką dabar galima drąsiai vadinti Pilaitės pavadinimu, klaidos nebus.
Na, o toliau prasideda įdomybės. Seniausiame atkastame Vilniaus apylinkių žemėlapyje (1893 m.) ežeras nepažymėtas:Aišku, čia galima ginčytis, atseit ežeriokas per mažas, kad būtų pažymėtas ir tt. Bet ... pats žemėlapis yra neįtikėtinai tikslus (lenkiu galvą prieš jo sudarytojus, nes neįsivaizduoju kaip tais laikais be jokių kompiuterių, GPS‘ų ir palydovų galima viską taip tiksliai nupiešti). Jame yra visi net ir mažiausi kaimai, upeliai, jau neegzistuojantys keliai ir netgi dar mažesni ežeriukai. Bet mūsų Zamkelio nėra.
Kad šalia tokio svarbaus kelio į Onuškį nebūtų pažymėtas ežeras? Neįtikėtina.
Beje, šiame fragmente daug kur galima matyti tokius simboliukus, kaip žvaigždutes. Jie pasitaiko daug kur. Įdomu ką tai reiškia? Smuklė? Koplyčia? Dvaras?

Apie 1906 m. Aukštadvaryje ant Verknės (ištekančios iš Navos ežero), šalia kelio pastatomas malūnas.
Spėju, kad po malūno pastatymo ežere buvo gerokai kilstelėtas vandens lygis.
Štai taip atrodė kadaise visam regionui labai svarbus malūnas:Nelabai supratau, bet panašu kad čia yra dabartinė Draugystės gatvė (1925 m.):Tarpukario Lietuvos žemėlapio fragmentas (apie 1930 m) :Zamkelis jau yra. Atkreipkite dėmesį į pavadinimą – Aukšdvaris. :) Pačiam centre dvi raidės – Vm (vandens malūnas).

Lyginant su senuoju 1893 m. žemėlapiu aiškiai matyti, kad vandens lygis buvo gerokai pakeltas (kaip spėju, 1906 m. pastačius malūną), nes ežerai padidėjo (atsirado Baluosėlis). Matyt, su malūno pastatymu atsirado ir mūsų Zamkelis. Straipsnio gale rasite visus tris žemėlapius patogesniam palyginimui.

Toliau nelabai bebūtų ką ir pasakoti, jeigu ne atsitiktinumas. Benaršant internete ir įvairiais variantais bebandant Google kantrybę, radau 1957-1959 Zamkelio nuotraukas. Pasirodo, tais metais archeologai tyrinėjo piliakalnį ir viską kruopščiai fotografavo. Įtariu, kad archeologiniai tyrimai buvo daromi ne atsitiktinai, kadangi tuo laiku buvo pradėtos Aukštadvario hidroelektrinės statybos (baigta 1960 m.). Navos ežeras kanalu turėjo būti sujungtas su Zamkeliu, tokiu būdu pakeičiant Verknės vagą (už piliakalnio tekantis upeliukas visai ne Verknė, o tik senvagė, kuriai vandenį daugumoje tiekia neatsakingai išgręžtas grežinys). Kadangi HE turbinoms reikia tam tikros vandens atsargos, vandens lygis turėjo būti dar labiau pakeltas. Paleidus HE, vanduo užlietų nemažus plotus ir kai kurios vietos archeologams taptų neprieinamos.

Kaip ten bebūtų, nuoširdžiai žaviuosi senaisiais archeologais (V.Daugudis, A.Bernotaitė), kruopščiai viską dokumentavusiais ir reiškiu giliausią pagarbą jaunajai archeologų kartai, perkėlusiai visas nuotraukas į internetą ateities kartoms.

Nepatingėjus perversti šimtus nuotraukų su visokiausiom duobėm, akmenim, kaulais ir puodų šukėm ir pan., pavyko atkasti kelias, vertas dėmesio.

Pati kasinėjimų pradžia. Gerbiami mokslo žmonės tariasi ką čia ir nuo kur pradėti rausti. Atkreipkite dėmesį į kranto nuolydį ir atstumus – vandens nė kvapo! Kampe stovi vietinis gyventojas. Ko gero, šiandien šioje vietoje jam tektų stovėti iki kelių vandenyje.Dabartinis vaizdas. Iš toliau fotografuoti neišeina, ... nes prasideda vanduo.1957 metų piliakalnio vietovės planas. Iki ežero linijos – apie 50 metrų! Dabartinis atstumas (matuota su statybine rulete) – vos 24 m.


Piliakalnis iš kitos pusės. Dešiniajame kampe gerai matyti sodyba ir bažnyčios bokštai. Čia taip gerai matomų ariamų laukų neliko – jų vietoje dabar eina keliukas į HE ir supiltos žemės nuo ežero gilinimo ir kanalo kasimo.


Dabartinis vaizdas. Iš toliau fotografuoti jau neįmanoma, nes viską užstoja miškas.
Dešinėj matosi sodyba, o tolumoje pro medžių šakas – sunkiai įžiūrimi bažnyčios bokštai.Labai įdomi nuotrauka – dešinėje matyti visiems gerai pažystama „Kelmų alėja“. Dabar aišku, iš kur 5 metrų gylyje atsirado kelmų virtinė.Dabartinis vaizdas:Mums visiems labiau pažystamas ežero kampas. Dešinėje matosi kasamas kanalas link HE.Vaizdas kiek kitu kampu. Aiškiai matosi mūsų „Labai gražus šlaitas“ ir ... ar tik ne „Monstro“ šakos kyšo?Dabartinis vaizdas:Kaip ir viskas. Dabar aišku, kad Zamkelis ne šiaip sau buvo sukurtas užpylus pievas, bet buvo sukurtas dirbtinai iškasus ir pagilinus dugną ir krantus. Nors visokie gandai ir legendos pripaišo „Kanjonams“ prasmegusio dugno reputaciją, realiai greičiausiai jie atsirado kasant ekskavatorium dugną. Ir ypač jei buvo kasama su vandeniu. Kas ten darosi po vandeniu nesimato, ekskavatorininkas iš akies „padirbėjo nuo čia ir iki pietų“ , štai ir gavosi kanjonai. Kas savo akim matė kaip dirba senovinis „draglainas“, mane supras.
Bet kokiu atveju straipsnis nepretenduoja į mokslinį tyrimą, čia tik šiaip, entuziasto laisvalaikio pamastymai...

Kam įdomu, galite peržiūrėti daugiau senų nuotraukų:


Kam vis dar neatsibodo, galite iki pažaliavimo kapstytis čia: www.aruodai.lt

Kam vistiek neatsibodo, patogesniam kranto linijų sulyginimui pateikiu tris žemėlapius: 1893, apie 1930 ir šiuolaikinį.
Ir dar vienas dalykas – tarpukario žemėlapyje matyti, kad tarp Baluosio ir Baluosėlio ėjo kelias ir lygtai buvo kelios sodybos. Šiuolaikiniame žemėlapyje (kur stovi kursorius) ši vieta jau po vandeniu.

Padidinus šį fragmentą ortofoto režimu aiškiai matosi buvusio kelio linija ir (?) sodybos vieta (?).
Reiks vasarą pabandyti iki šios vietos kaip nors nusikapstyti ir panerti. Scubos čia tikriausiai neprireiks, nebent į kokį likusį šulinį įlysti...


Ech, istorija....
Ačiū už kantrybę visiems, prisiskaičiusiems iki pat galo. Vualia.
 Parašė sagelo lapkričio 07 2012 10:10:21 · 6 Komentarai · 5309 Skaityta Spausdinti
Komentarai
nierkasas lapkričio 07 2012 16:09:15
Labai įdomus straipsniukas
Undinele lapkričio 08 2012 13:58:35
Beje, labai panašūs į Pilaitės kanjonus dariniai puošia ir Ignalinos Žaliąjį ežerą; jie yra prie slidinėjimo bazės, 6-12 metrų gylyje. Juos tai tikrai "sukūrė" ekskavatorius, kai buvo įrenginėjamas slidininkų keltuvas
sagelo lapkričio 09 2012 12:04:28
ačiū visiems už gražius atsiliepimus, kam patiko siūlau paspausti mygtuką balsuoti
Sarmuke lapkričio 14 2012 10:18:22
Olegai,nuostabus straipsnis ir čia apt įklijuoju sakinuką Aukštadvario Viešosios bibliotekos direktorės Ramunės žodžius: "prie progos prašom perduoti Olegui pagarbą didžiausią, aš tų senų nuotraukų nemačius, labai įdomu"
vila lapkričio 17 2012 19:21:05
esu jau nelabai jaunas Trakietis.... rajona apvaziuoju bent karta per savaite... toks darbas... ir ezeriuka ta neretai pravaziuoju... seniai nejauciau tokio kaifo skaitydamas apie man mielas ir maniau kad pazistamas vietas ACIU
ezerietis rugpjūčio 09 2013 12:08:14
Nors straipsnis parašytas senokai, tačiau jį perskaičiau tik dabar. Šaunuolis Sagelo, labai smagiai skaitosi . O tos šešiakampės žvaigždutės žemėlapyje, ko gero yra vandens malūnai. Beje, jei ką turiu lenkišką 1932 m. Aukštadvario apylinkių žemėlapį (gan tikslų).
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nuostabu! Nuostabu! 88% [15 Balsų]
Labai gerai Labai gerai 12% [2 Balsų]
Gerai Gerai 0% [Nėra balsų]
Patenkinamai Patenkinamai 0% [Nėra balsų]
Blogai Blogai 0% [Nėra balsų]
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Birželio 27 pie Alaušo:

Kaip visada būsiu.
Kaip visada būsiu.
32% [6 Balsai]

Būtinai būsiu.
Būtinai būsiu.
21% [4 Balsai]

Gal būsiu.
Gal būsiu.
21% [4 Balsai]

Norėčiau būti.
Norėčiau būti.
26% [5 Balsai]

Nebūsiu ir būsiu be ryšio.
Nebūsiu ir būsiu be ryšio.
0% [0 Balsai]

Balsai: 19
Pradėtas: 04/06/2015 07:09
Baigtas: 07/09/2016 05:19

Apklausų archyvas
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME ezkimas
SVEIKINAME Robis
SVEIKINAME Steveliz