Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
Parduodamas juostini...
VAGYS . (Pavogė, nug...
Narų šachta
reikia kompanijos į ...
Artimiausios keliones
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [751]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka


NARDYK meetas 2007
Paskutiniai prisijungę
bannyk 1 dieną
Dlu 4 dienas
mirka13 6 dienas
Garis 1 savaitę
donis 1 savaitę
nierka 1 savaitę
sausas 2 savaites
Korsaras 3 savaites
Arnaras 3 savaites
Kapitonas 4 savaites
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 1
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 934
Neaktyvūs nariai: 362
Naujausias narys: keliauninkemilda

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas

Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Suomija, Ojamo kalkakmenio kasykla.

Suomija, Ojamo kalkakmenio kasykla.

Suomijos Ojamo kalkakmenio kasykla yra labai populiari nardymo vieta – tiek Suomijos narams, tiek atsitiktiniams svečiams. Ir neveltui – Ojamo yra fantastiška. Pažiūrėkime Martino Farr įspūdžių.

... Dar tik vos ėmė švisti, kai mes jau atvykome prie pagrindinių įėjimo į kasyklą vartų. Didžiulė pakabinama spyna buvo visa apšerkšnijusi, nes oro temperatūra buvo apie minus 6 C. Laimei, tada buvo šilčiausia Suomijos istorijoje žiema. Kaip man paaiškino mane lydėjęs Klausas, paprastai tokiu metu būna iki 20 C šalčio.

Dabar ėmiau geriau suprasti, kam čia reikalingas nedidelis konteinerinis namelis, kuriame narai paprastai persirengia.

Lauke visas didžiulis ežeras buvo tvirtai sušalęs kelių centimetrų storio ledo pluta. Iš pažiūros ne toks jau ir storas ledas, tačiau norint patekti vandenin jau teko naudoti specialius pjovimo įrankius.
Šiandien buvo sekmadienis, o dar vakar aš dalyvavau pirmojoje Suomijos techninio nardymo konferencijoje, kur buvau pakviestas sakyti kalbos. Į šį labai gerai organizuotą renginį susirinko apie 260 narų. Laimei, dauguma jų pakankamai gerai suprato angliškai.

Tačiau tai buvo vakar, o šiandien aš mielai priėmiau kvietimą polediniam nėrimui vienoje iš labiausiai populiarių Suomijos nardymo vietų – apleistoje Ojamo kalkakmenio kasykloje netoli nedidelio Lohja miestelio.
Ši vieta tapo savotiška baze Suomijos cave divingo asociacijai.
Dauguma asociacijos narių būtent ir nardo šioje kasykloje, kadangi Suomijoje nėra natūraliai susidariusių povandeninių olų.
Tačiau Ojamo nėra paprasta kasykla. Kalnakasybos istorijoje kažkada ji turėjo net ir tarptautinę reikšmę.
Dabar gi po ledu, nuo užšalusio ežero dugno į visas puses driekiasi ištisi kilometrai vandeniu užtvindytų tunelių. Vandens temperatūra ištisus metus siekia vos +4 C, pradedant nuo 6 m. gylio.
Mano gidai Klaus Berghem ir Matti Anttila nustatė šios dienos nėrimui 150 metrų prasiskverbimo ribą ir ne daugiau 4 val. trukmę. Tolimesniems prasiskverbimams reikia laukti vasaros laikotarpio, kuomet paviršiniai vandenys gali įšilti iki +20 C, kas labai svarbu ilgiems deko periodams.
Vaikinai aprūpino mane visa reikiama ir tinkama įranga tokiam ilgam nėrimui iki 40 m. gylio. Turėjau du 10-litrinius balionus su trimiksu ir nedidelį balioniuką su argonu sausam kostiumui.
Narai visame pasaulyje juokauja vienodai ir daugelis iš čia susirinkusių buvo labai ciniškai nusiteikę pamatę mano 5 mm. šlapias neoprenines pirštines. Čia visi naudoja tik sausas pirštines.
Kai pagaliau apsirengiau, jaučiausi kaip Michelin‘as iš padangų gamintojo reklamos. Dar blogiau – žvarbiame vėjyje akys stipriai ašarojo. Aplinkui buvo dar keliolika narų, kurie ruošėsi nėrimui į viršutinius kasyklos koridorius. Buvau labai sužavėtas, kaip efektyviai ir organizuotai ruošiasi nėrimui vietiniai narai. Nedidelės narų grupelės kruopščiai aptaria savo nėrimo planą šiltame namelyje, o tada negaištant laiko šaltyje iškarto pereina prie nėrimo.

Kadangi nardymui kasyklose nėra nustatytų kažkokių vienodų standartų, suomiai sukūrė savo sistemą su aukščiausiais saugumo reikalavimais.
Jei paprasti narai gali nerti milžiniškame atviro vandens plote („atviro“ – kuomet jis neužšalęs!), visai kitokie reikalavimai nėrimui po ledu ir dar giliai kasyklos šachtose.
Taigi, kol kas čia yra 25 narų sąrašas, kuriems leidžiama nerti į sekliausius 28 m. lygio tunelius. Vėliau jiems bus leista pereiti prie sekančio lygio – 40 m. gylio tunelių.
Tačiau šiandien aš buvau privilegijuotas. Klausas Berghemas ir Perry Sujoki maloniai paėmė mane į gilesnį lygį – vietą, vadinamą Marioworld.
Abu mano gidai 2000 metais buvo mano studentai cave divingo kursuose Anglijoje, tačiau šiandien aš pats jaučiausi kaip studentas.

Aš patyliukais susitvarkiau įrangą ir mintyse meldžiausi kad tik viskas būtų gerai – jokio oro nuotėkio ar dak kokios nors nesąmonės. Vaikinai ir taip šiam nėrimui turėjo tiek visko organizuoti (netgi pasiskolino prožektorius mūsų fotografui), kad nesinorėjo pridaryti jiems dar kokių nors problemų.

Įėjimo eketė buvo šiek tiek mažoka, ir pabandęs pasislinkti į šoną ir padaryti daugiau vietos kitiems, Klausas perpjovė savo sausą pirštinę (ledo kraštai buvo labai aštrūs). Tačiau tučtuojau buvo rasta atsarginė pirštinė ir problema buvo išspręsta. Šiuos vyrukus ne taip paprasta išmušti iš vėžių.
„Inspiration“ rebrizeriai, kuriuos naudojo abu mano gidai prie tokios aplinkos temperatūros turėjo polinkį užšalti (kaip, beje, ir mano „Poseidon“ reguliatorius), tačiau panėrus vandenin netrukus atšilo ir veikė be priekaištų.

Pagaliau ėmėme leistis į drumstus ežero vandenis.
40 m gylyje mes greitai praėjome pro nediduką tunelį ir staiga išplaukėme į milžinišką tuščią erdvę.
Miglotame ir šiek tiek „žydinčiame“ vandenyje buvo neįmanoma apžvelgti šio pasažo formų ar bent nustatyti jo dydžio. Po kairei palei sieną buvo nutiestas lynas, tačiau jis menkai tepadėjo susigaudyti šioje milžiniškoje ervėje – kur bepažvelgsi visomis kryptimis buvo tuštuma.
Nusileidus į 50 m. prisiminiau brifingo detales ir ėmiau šiek tiek susivokti apie šią vietą. Virš galvos už 20 metrų turėtų būti lubos, o apačioje apie 78 m. - matytis olos dugnas. Problemų su plūdrumu čia geriau neturėti.

Daugelis žmonių tokiose vietose tikriausiai labiausiai pergyventų dėl galimo reguliatoriaus gedimo ar oro nuotekio, tačiau čia dėl to nereikia pergyventi, kadangi atsarginių oro šaltinių čia pilna.
Mat čia nardoma taip dažnai, kad vietinių „cave‘rių“ komanda dėl viso pikto visur prikabinėjo atsarginių balionų, kuriuos galima rasti praktiškai bet kurioje maršruto vietoje.
Pasiklysti čia įmanoma, tačiau visi nutiesti lynai yra su rodyklytėmis, o turint dar ir atsakingą už navigaciją gidą – pasiklysti nerealu.Didžiausia problema tokioje vietoje būtų suplyšęs kostiumas. Hipotermija būtų žaibiška. Laimei, su helio atsarga man buvo visai nešalta – pirštai veik gerai ir galėjau lengvai valdyti kamerą.
Netrukus pasidarė kiek ramiau, kadangi pasirodė ir lubos, ir sienos ir dugnas. Marioworld man paliko labai gerą įspūdį – vanduo yra tiesiog kristalinio skaidrumo, buvo įdomu apžiūrėti visokius mechanizmus. Norėjosi vienintelio dalyko – gryžti čia dar kartą, geriau pasiruošus ir pasistengti pamatyti dar daugiau.

Kelios dienos prieš tai Klauso budis mums iki smulkmenų papasakojo apie Ojamo kasyklos istoriją.
Ojamo kasykla dirbo iki pat 1965 metų, todėl išliko daugybė planų, schemų, nuotraukų, įrašų ir kitų dokumentų.

Kasykla įrengta milžiniškoje kalkakmenio uoloje. Pats kalkakmenis Suomijoje yra gan retas (beje, kaip ir kitos mineralinės iškasenos). Nedidelio mąsto kasinėjimai prasidėjo jau nuo XV amžiaus, tačiau tikrasis pramoninis kasybos šuolis prasidėjo 1925 metais. Kalkakmenio atsargos čia buvo gan ribotos, todėl siekiant kuo pigiau išgauti šias iškasenas teko gremžtis į uolą vis giliau ir giliau.

Taip palaipsniui kasykloje atsirado lygiai 28, 40, 58, 88 ir 138 metrų gyliuose. Tačiau prieš pat uždarant kasyklą ir stengiantis išnaudoti paskutinius kalkakmenio likučius, paskutiniai tuneliai pasiekė net 238 m. gylį.
Darbas kasykloje buvo labai sunkus, o oras labai blogas. Dauguma kalkakmenio atsargų buvo po vietiniu ežeru. Tyčia ar atsitiktinai, bet tam tikru metu iškasenų gavyba ėmė vystytis ežero link ir dar į viršų. Kai kuriose vietose šachtų lubas iki ežero dugno skiria tik keli metrai uolienos.

Tikras stebuklas, kad uoliena atlaikė milžinišką ežero svorį ir neįgriuvo, priešingu atveju tai būtų kainavę mažiausiai 200 žmonių gyvybių. Vis dėlto, siekiant apsidrausti, po žeme buvo pastatyta milžiniška gelžbtoninė siena, turėjusi apsaugoti nuo galimo įgriuvimo.
Ir darbai tęsėsi toliau...Dabar gi tuneliuose galima aptikti pačių įvairiausių artefaktų. Ilgus metus čia dirbo patys įvairiausi kalnakasiai, tame tarpe ir rusų karo belaisviai bei nuteistieji suomių nusikaltėliai. Vargu ar jie galėjo įsivaizduoti, kad kada nors šie niūrūs tuneliai taps svarbiausia Suomijos daiverių atrakcija.

Tačiau nėrimas ėjo į pabaigą ir teko suktis atgalios. Ir čia prasidėjo smagumai! Įeidamas vandenin neteisingai apsiskaičiavau svorį ir dabar, su išnaudota oro atsarga buvau gerokai lengvesnis. Nors šiaip galioja taisyklė, kad negalima tempti už pakloto lyno, netrukus tik įsitvėręs į lyną ir tegalėjau atsispirti kėlimo jėgai.
Tačiau gudrūs suomiai ir čia viską numatė į priekį. Lynas buvo paklotas tokio storio, kad lengvai atlaikytų dar didesnes apkrovas ir neleistų įvykti pirmalaikiam iškėlimui.

Galiausiai tik 6 m. gylyje pagaliau pavyko susitvarkyti su šia nemalonia situacija, kuomet pavyko tvirtai įsikabinti už medinio statramsčio ir kruopščiai išspausti iš kostiumo visus argono dujų likučius.

Atstačius plūdrumą ir trimą, pagaliau nusiramino ir kompiuteris ir nustojo rodyti visokius nemalonius pranešimus.

Prieš neriant oras buvo visai neblogas, tačiau dabar pakilęs vėjas gainiojo padangėje debesis ir retas snaiges. Nepaisant to, nėrimai toliau vyko pilnu tempu.
Aš visai nesušalau ir buvau labai laimingas – nepaisant problemų su plūdrumu, jaučiausi šį tą pasiekęs. Padariau tai, ko ir atvažiavau čia padaryti ir pajutau šios nuostabios vietos dvasią.
Tik nardymo dėka galima patekti į tokias vietas ir prisiliesti prie istorijos. Visi gerai žino Raudonąją jūrą, kai kas dar žino nepakartojamus senotus Jukatan, o aš šiandien susipažinau ir su ekstremaliu nardymu suomijos kasyklose.
Ir iki tol žinojau, kad suomiai yra tvirta ir ryžtinga tauta, bet dabar ėmiau jiems jausti dar didesnę pagarbą.
Nardymas Ojamo kasykloje, be jokios abejonės, yra vienas sudėtingiausių ir ekstremaliausių pasaulyje.

------------------------------------

Pabaigai – trumpas fotografo Steno Stockmanno pasakojimas apie vieną iš daugelių atliktų nėrimų Ojamo kasykloje.

... suporinti balionai gremžė urvo lubas, o krūtinė prisispaudė prie balto kalkakmenio grindų, kuomet ištiesęs į priekį savo skuterį stengiausi prasispausti pro siaurą urvo angą. Kulnais atsispirdamas į lubas šiaip ne taip įveikiau siaurą vietą ir staiga patekau į neįtikėtino dydžio salę.
Matomumas buvo virš 30 metrų – tiek mano HIDas galėjo apšviesti. Netrukus iš siaurojo plyšio tarsi iš balto debesies išniro ir mano budis. Mes įjungėme skuterius ir ėmėme sklandyti virš akivaizdžios bedugnės.
Salės gale aptikome laiptus, vedančius 20 metrų žemyn į kitą salę. Ėmėme leistis laiptais žemyn. Palubėje kabojo elektros instaliacijos likučiai, visokie kabeliai ir lemputės, tad judėti reikėjo atsargiai, kad neįsipainioti.
Dabar patekome į kitą salę. Čia matomumas, rodės, dar geresnis. Plaukiant buvo galima matyti mūsų prožektorių sukeltus šviesos atšvaitus, kurie tarsi saulės zuikučiai atsispindėdavo nuo palubėje esančių oro balučių, likusių nuo ankstesnių nėrimų.
Pabandžiau akimis paskti vertikalią sieną, kuri, rodos, be pabaigos ėjo žemyn. Mintyse primečiau, kad dugnas turėtų būti kažkur ties 88 m. gylio riba – maždaug už 30 metrų, tačiau mano HID‘as tiek jau negalėjo „pramušti“.
Išplaukę iš šios salės pasukome kairėn aplinkui milžinišką koloną, tada leidomes link plytų sienos su nedidele anga. Plaukdamas pastebėjau gulinčią seną medinę dėžę nuo sprogmenų. Viduje vis dar gulėjo kelios dinamito lazdelės.
Praplaukus pro plytų sienos angą vanduo tapo truputį žalsvas ir matomumas suprastėjo. Kildami aukštyn įstrižu akmenuotu tuneliu pagaliau pamatėme dienos šviesą. Dabar atsidūrėme atviroje kasyklos karjero vietoje. Plaukiant link paliktų savo dekompresinių balionų prasilenkėme su dugne stovinčiais senais medžiais.
Čia jau yra ir šiek tiek gyvybės – įsižiūrėjus tarp dugno akmenų galima pastebėti vėžius ir nedidelius ešeriukus. Dekompresija praėjo be nuotykių ir netrukus jau buvome krante.

Dar paskaityti apie Ojamo galima čia.

Na ir šiaip, vaizdų apie Ojamo pilnas YouTubas... Gražu.Versta maloniai leidus DIVER.

 Parašė sagelo spalio 24 2013 06:53:10 · 0 Komentarai · 3327 Skaityta Spausdinti
Komentarai
Komentarų neparašyta.
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nuostabu! Nuostabu! 80% [4 Balsų]
Labai gerai Labai gerai 20% [1 Balsas]
Gerai Gerai 0% [Nėra balsų]
Patenkinamai Patenkinamai 0% [Nėra balsų]
Blogai Blogai 0% [Nėra balsų]
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Tankas Gilužio ežere:

Tikrai yra (35 m gylyje).

Jį ištraukė bomžai ir pridavė į šrotą.

Antis.

Ančių pulkelis.

Ančių ornitologinis draustinis.

Norėdamas balsuoti turite prisijungti.
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME petka
SVEIKINAME Ramus
SVEIKINAME Vytas