Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
prozektorius
Parduodamas juostini...
VAGYS . (Pavogė, nug...
Narų šachta
reikia kompanijos į ...
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [751]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka


Nardyk meet'as 2008
Paskutiniai prisijungę
bannyk11:37:06
Dlu 1 dieną
Garis 2 dienas
nierka 2 dienas
Arunce 2 dienas
mirka13 1 savaitę
donis 1 savaitę
sausas 3 savaites
Korsaras 3 savaites
Arnaras 3 savaites
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 1
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 934
Neaktyvūs nariai: 366
Naujausias narys: keliauninkemilda

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas

Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Antikiteros mechanizmas.

Antikiteros mechanizmas.

... Vos po kelių minučių nėrimo Elias Stadiatis iškilo paviršiun ir susijaudinęs ėmė mojuoti rankomis. Komandos nariai ištraukė jį į jų laivelį ir ėmė atsukinėti varinio šalmo varžtus. Elias ėmė paskubomis vardinti, ką jis matė jūros dugne.

Laivo kapitonas Dimitrios Kontos nedelsiant pats užsimaukšlino naro kostiumą ir pūkštelėjo vandenin išsiaiškinti situacijos.

Leidžiantis pro šaltus vandenis link dugno, palengva ėmė ryškėti kažkokios žmonių figūros. Tai nebuvo tikrų žmonių kūnai, o statulos. Kai kurios jų buvo marmurinės, o kai kurios turėjo žalsvą senovinės bronzos atspalvį. Čia nuskendęs laivas vežė nesuskaičiuojamus turtus.

Štai taip narai visiškai atsitiktinai atrado vieną didžiausių pasaulio lobynų.
Maža to, tarp daugybės statulų buvo atrastas ir kažkokia senovinė mašina, kurios mechanizmas buvo toks sudėtingas, kad jam išsiaiškinti prireikė daugiau nei šimto metų.

Buvo 1900 metų ruduo. Kontos ir jo vyrai buvo narai – pinčių rinkėjai iš Symi salos Egėjo jūroje. Graikų narai jau beveik tūkstantį metų užsidirbdavo pragyvenimui pjaudami pintis nuo jūros dugno. Nardydavo apsinuoginę, o kad greičiau pasiektų dugną su savimi imdavo sunkų akmenį. Tačiau 1860 metais šis verslas gerokai pasikeitė, kadangi rinkoje atsirado naro kostiumas su oro padavimu per žarną nuo kompresoriaus, esančio laive.

Revoliucinis naro kostiumas buvo pasiūtas iš storo brezento, apklijuotas guma ir varžtų pagalba sujungtas su sunkia varine apykakle, ant kurios vėliau prisukdavo didžiulį apvalų šalmą.
Naujasis kostiumas leido narams nusileisti į 70 metrų gylį ir žymiai ilgiau išbūti po vandeniu.

Kiekvieną pavasarį ištisa palaikių laivelių flotilija išplaukdavo iš Symi ir pasukdavo šiaurės Afrikos pusėn ieškoti pinčių. Kiekviename laive būdavo iki 15 narų, kurie dažnai naudodavosi tuo pačiu vienu kostiumu ir kompresoriumi. Rudenį laivai gryždavo namo su pilnais triumais pinčių ir jūreiviais, pasiruošusiais iki beprotybės švęsti laimingą sugryžimą namo.

Kontos su savo komanda kaip tik jau ir plaukė namo nuo Tuniso krantų, kuomet dėl audros nukrypo nuo kurso ir nutarė pralaukti blogą orą prie varganos Antikitera salelės. Kai tik vėjas nurimo, jie nutarė išžvalgyti šią vietą ir atrado senovinį lobį.Savo atradimo patvirtinimui Kontos pasiėmė su savimi bronzinę vienos statulos ranką ir pranešė apie radinį Graikijos vyriausybei. Valdžios vyrai greitai susivokė, kad radinys yra neįkainojamas ir tuoj pat nusamdė Kontos iškelti iš dugno kas tik įmanoma.
Jau po kelių dienų narai, lydimi graikų archeologų ir karinio transportinio laivo, gryžo prie Antikiteros.

Tai buvo labai pavojinga ekspedicija. Vandenys aplink salą yra šalti, pilni stiprių srovių ir netikėtų štormų. Bet didžiausias iššūkis narams buvo gylis. 60 metrų gylyje gulintis vrekas tais laikais buvo nepasiekiamas netgi kariniams narams. Narai neturėjo jokio supratimo apie nardymo lenteles ir deko stopus, todėl nuolat rizikavo susirgti dekompresine liga.

Darbas dideliame gylyje su akmeninėmis statulomis ir dar dėvint sunkius kostiumus dar labiau padidindavo azotinės narkozės galimybę. Maža to, matomumas praktiškai būdavo nulinis, kadangi po bet kokio objekto pajudinimo pakildavo debesys dumblo.

Nepaisant visų sunkumų, narų komanda iškėlė viską, ką tik pavyko surasti. Be jau minėtų statulų, buvo rasta daug kardų, lyra, auksiniai papuošalai, stiklo dirbiniai ir netgi gausiai išpuoštas bronzinis sostas.

Visos šios brangenybės buvo atvežtos į Atėnus ir eksponuojamos Nacionaliniame archeologijos muziejuje. Minios žmonių iš visos Graikijos plūstelėjo į muziejų pažiūrėti senovinių artefaktų.

Tačiau Antikitera taip lengvai neatidavė savo lobių ir pareikalavo žmonių aukų. Darbų pabaigoje 1901 m. vienas naras mirė, o kiti du buvo sunkiai paralizuoti dėl dekompresinės ligos. Nepaisant šių aukų, Graikijos vyriausybė sveikino save su sėkmingu projekto užbaigimu.
Pasauliniu mąstu tai buvo pirmas archeologinis vreko tyrinėjimas, davęs tokius radinius, kokių niekas nė neįsivaizdavo.

Muziejaus personalas karštligiškai bandė susitvarkyti su didžiuliu naujų eksponatų antplūdžiu, todėl niekas neatkreipė dėmesio į kažkokį bronzos ir medienos luitą, gulintį pintinėje.

Bet kai šis išdžiūvo ir nuo luito nubyrėjo korodavusio metalo luobelė, ėmė ryškėti sudėtingo krumpliaračių mechanizmo kontūrai su užrašais senovine graikų kalba.Šis „Antikiteros mechanizmas“ sukėlė mokslininkams daug jaudulio ir nuostabos. Mechanizmą sudarė krumpliaračių sistema, su skalėmis ir žymekliais. Galima buvo daryti prielaidą, kad šis panašus į laikrodį mechanizmas skirtas atlikti tam tikriems skaičiavimams ir gauti atsakymus skalėje.

Tačiau iškilo viena problemėlė – mechanizmo pažangumas beprotiškai lenkė bet kokias tų laikų Graikijos technologines galimybes ir išvis - tokių mechanizmų poreikį.
Iš senųjų laikų dar niekada nebuvo atrasta jokio bent jau krumpliaračio ar skalės. Nieko, jokio pavyzdžio ar jo liekanų.

Ištisus dešimtmečius ekspertai iš viso pasaulio suko galvas bandydami įspėti paslaptingojo Antikiteros mechanizmo paskirtį, bet taip nieko ir neišsiaiškino. Galiausiai jį visi pamiršo.

Tuo tarpu mokslininkai, tyrinėję šį vreką ir jo krovinio likučius, pasistūmėjo kiek toliau. Jie nustatė, kad vrekas – buvęs 50 m. ilgio romėnų krovininis laivas, nuskendęs maždaug pirmajame amžiuje prieš Kristų. Plaukdamas į vakarus iš viduržemio rytų pusės, jis galimai plukdė į Romą prisiplėštus iš graikų turtus.

Tačiau narų misija dar nebuvo baigta. Dar tiksliau nustatyti radinių kilmę ir laikmetį padėjo Ž. Kusto ir F. Diuma ekspedicija. 1976 metais šie nuotykių ieškotojai vėl apsilankė Antikiteros saloje.
Kusto komanda buvo ekipiruota žymiai geriau – lengvais scuba aparatais ir povandeniniais prožektoriais, ir svarbiausia – galinga didžiule siurbimo žarna, kuri siurbė iš dugno ir kėlė paviršiun viską, kas tik pasitaikydavo jos kelyje.

Ekspediciją lydėjo sėkmė – be daugybės artefaktų, iš dugno jie iškėlė aliejinę lempą, didžiules laivo vinis ir netgi spartietišką bronzinį šalmą. Ypač Kusto džiaugėsi dviemis bronzinėmis statulėlėmis, pastatomomis ant besisukančio pagrindo.

Bet kaip vėliau pasirodė, svarbiausias ekspedicijos radinys buvo beformis metalo gabalas. Tai buvo krūva sidabrinių ir bronzinių monetų, kurios nuo laiko ir jūros poveikio susilipdė į vieną beformį darinį. Monetos buvo iš senovės Pergamono ir Efeso miestų iš Artimųjų rytų pakrantės. Pati „naujausia“ moneta buvo datuota 60 metais prieš Kristų.

Tuo laiku bebaimis Romos karvedys ir generolas Pompėjus vykdė karo žygį per Artimuosius rytus, siaubdamas ir plėšdamas čia esančias graikų kolonijas.

Namo į Romą generolas išsiuntė šimtus laivų su prisiplėštu karo grobiu. Grobis buvo toks milžiniškas, kad Pompėjaus garbei 61 metais prieš Kristų Romoje buvo surengtas triumfo paradas – didžiausias per visą Romos imperijos istoriją!!!

Taigi, Kusto gal būt šiek tiek praskleidė paslapties šydą – gali būti, kad Antikiteros laivas gabeno Romon Pompėjaus prisiplėštus karo trofėjus.

Bet gryžkime prie mūsų paslaptingojo mechanizmo. Po ilgų užmaršties metų kažkam toptelėjo galvon padaryti mechanizmo rentgeno nuotrauką. Nuotrauka atskleidė ir krumpliaračius, esančius viduje ir nematomus iš išorės. Tačiau, iš esmės nieko nepaaiškėjo.Ir tik po dar kelių dešimtmečių ir pasitelkus šiuolaikinius kompiuterius bei modeliavimo programas mokslininkai pagaliau priėjo vieningos išvados – Antikiteros mechanizmas yra savotiška skaičiavimo mašina dangaus kūnų judėjimui apskaičiuoti.

Vartotojui pasukus šone esančią rankeną imdavo suktis krumpliaračiai, o žymekliai skalėse rodydavo saulės, mėnulio ir planetų padėtis, Olimpinių žaidynių laikus ir netgi saulės užtemimus.

Po šio neįtikėtino atradimo mokslininkams teko kardinaliai keisti nuomonę apie senovės Graikijos technologijas ir tuometinio mokslo lygį.

Žinoma, dar lieka daugybė klausimų – kas pagamino šį mechanizmą, ir kaip jis atsidūrė Pompėjaus laive? Mokslininkai tikisi vėl sugryžti prie vreko vietos ir pabandyti atsakyti į juos.

Modernūs šiuolaikiniai sonarai gali pateikti 3D jūros dugno vaizdą ir netgi parodyti, kas guli po storu dumblo sluoksniu. O narai su naujausia scuba įranga ir dujų mišiniais gali būti dugne žymiai ilgiau ir kruopščiau atlikti paieškas.

Bet kokiu atveju, niekas neabejoja, kad prie Antikiteros bus surasta daug naujų artefaktų, iki šiol slypinčių dumble. Ir kas žino – galbūt netgi dar vienas astronominis kompiuteris...Susidomėjusiems šia „dangiškąja pavarų dėže“ ir jos tyrinėjimų istorija daugiau galima paskaityti knygą (anglų k.):
Jo Marchant „Decoding the Heavens: solving the mystery of world‘s first computer“.
www.decodingtheheavens.com

Versta maloniai leidus DIVE.


 Parašė sagelo gegužės 08 2014 07:04:31 · 0 Komentarai · 3271 Skaityta Spausdinti
Komentarai
Komentarų neparašyta.
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nuostabu! Nuostabu! 67% [2 Balsų]
Labai gerai Labai gerai 33% [1 Balsas]
Gerai Gerai 0% [Nėra balsų]
Patenkinamai Patenkinamai 0% [Nėra balsų]
Blogai Blogai 0% [Nėra balsų]
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Tankas Gilužio ežere:

Tikrai yra (35 m gylyje).

Jį ištraukė bomžai ir pridavė į šrotą.

Antis.

Ančių pulkelis.

Ančių ornitologinis draustinis.

Norėdamas balsuoti turite prisijungti.
Šiandien Gimimo Diena
Šandien nėra