Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
ĮRANGOS IŠPARDAVIMAS...
Parduodu Suunto D9tx
dux sparnas sparkiai...
parduodu pakostiumi ...
O? Ar?
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [752]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka
Paparacis Dziadas
Paparacis Dziadas
Ilgis prie Ignalinos - 07.07.07
Paskutiniai prisijungę
sausas 1 dieną
bannyk 1 dieną
kinger 1 savaitę
nierka 3 savaites
Korsaras 3 savaites
Audrius 4 savaites
winni 4 savaites
Giega 6 savaites
Stixas 8 savaites
Dario 8 savaites
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 3
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 941
Neaktyvūs nariai: 988
Naujausias narys: Renatas

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas
Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Dive kompiuterių istorija.
Nuo analogo iki skaičiaus. Dive kompiuterių istorija.


Dive kompiuterių istorija prasidėjo daugiau nei prieš pusę amžiaus, kuomet 1955 metais Skripso okeanografijos institute Kalifornijoje (Scripps Institution of Oceanography in California) įvyko slaptas susitikimas. Speciali JAV karo laivyno komisija, susijusi su povandeniniu laivynu ir koviniais narais diskutavo su mokslininkais kaip būtų galima pagerinti scuba įrangą. Ir pirmu numeriu kariškių norų sąraše figūravo paprastas ir patikimas (skaityk tarp eilučių – atsparus kvailiams) prietaisas azoto įsisotinimui organizme sekti.

Po dviejų metų du Skripso instituto tyrėjai – Groves ir Monk paskelbė dokumentą, kuriame aprašė kokio funkcionalumo reikia būsimam dekompresiniam prietaisui. Mokslininkai po savo tyrimų nustatė, kad toks prietaisas turėtų skaičiuoti tris dalykus: dekompresiją nėrimo metu, azoto likutį naro kūne nuo praeitų nėrimų, ir, remiantis šiais skaičiais – optimizuotą iškilimo greitį. Kad matuoti dekompresiją ir oro sunaudojimą Groves ir Monk patarė tam naudoti elektrinį analoginį kompiuterį.


Bet laikas nelaukia, ir 1955 metais amerikietiškas gamintojas Foxboro pristatė savo „Decomputer Mark I“. Tai buvo pirmasis analoginis dive kompiuteris. Prietaisas veikė pneumatiniu principu ir buvo grynai mechaniškas. Rodyklė rodė „pavojų“ slinkdama link raudonos zonos. Po kelių testų JAV karo laivyno ekspertai iš NEDU (United States Navy Experimental Diving Unit) prietaisą „išbrokavo“ pripažindami jį kaip netikslų ir nepastovų. Visų kompiuterių proproproprosenelis plačiai nepaplito, kadangi jo rodmenys pernelyg skyrėsi nuo dive lentelių. Kitaip tariant, daiktas kaip reikalas „grybavo“.
Atėjo laikas pasukti galvas kaip iš tiesų padaryti patikimą ir paprastą prietaisą.1959 italų išradėjai De Sanctis ir Alinari sukonstruoja savo „decompression meter“, arba oficialiai „Poseidon 5“ ir nuo 1963 savo SOS gamykloje (gaminusioje gylmačius) ima jį gaminti ir pardavinėti. Nors technologiškai „Poseidon 5“ nebuvo toks jau pažangus, į nardymo istoriją jis įėjo kaip pirmas masiškai parduodamas pneumatinis – analoginis prietaisas. Netrukus jį jau po savo logotipais imasi pardavinėti ir Scubapro bei Cressi.

Nors tai ir nebuvo toks kompiuteris, kaip mes jį suprantame dabar, tačiau pagaminta jų buvo išties nemažai (kartu su visokiausiom kopijom). Remdamasis gyliu ir dugno laiku jis automatiškai rodė deko trukmę. Tačiau skaičiavimai buvo tokie netikslūs ( ir ypač giliems arba pasikartojantiems nėrimams), kad prietaisas vietoj „decompression meter“ gavo pravardę „Bends-o-Meter“ (kai kur galima rasti ir „Bends-o-Matic“ versiją). 1975 po serijos testų JAV kariškiai pagaliau nusprendė: rekreaciniais tikslais jo geriau nenaudoti.

Nepaisant savo primityvumo ir trūkumų, „bendomatikas“ buvo standartinė narų ekipuotės dalis Rytų Vokietijoje iki pat didžiojo sienos griuvimo – 1989 !Tais pat metais pasirodė pirmas elektro analoginis kompas TRACOR, kurį pagamino Union Carbide korporacijos dukterinė firma kartu su NEDU . Jis veikė nuo dviejų baterijų, tačiau dėl didelio energijos suvartojimo (ypač šaltame vandenyje) turėjo gan trumpą darbo laiką. Dėl tos pačios priežasties sistemos sutrikimų skaičius buvo pavojingai didelis.
Rodyklė rodė saugaus iškilimo gylį pėdomis. Kadangi prietaisas buvo pernelyg priklausomas nuo temperatūros, praktiškai jis niekada taip ir nepaliko NEDU laboratorijos ribų.

Sekantis žingsnis kompiuterių istorijoje buvo MARK V S, sukurtas DCIEM (Defence and Civil Institute for Environmental Medicine ) ir CTF SYSTEMS korporacijos Kanadoje. Tai buvo pirmasis kompiuteris, atitikęs visus keliamus reikalavimus. 1960-taisiais jis buvo parduodamas kariškiams ir industrinėms firmoms, bet buvo nepasiekiamas plačiajai visuomenei. Deja, jokios nuotraukos nepavyko surasti.1970 pradžioje mokslininkai intensyviai dirba bandydami automatizuoti deko plano apskaičiavimą, todėl įvairūs laboratoriniai prietaisai – kompiuterių pirmtakai vis atsiranda. Pavyzdys – N-3002 – stalinis prietaisas (gal geriau tinka pasakyti „kambarinis“). Skaičiavimai atliekami modeliuojant panėrimą ir priekyje esančioje panelėje kaišiojant į skylutes mažyčius smeigtukus.Vėlyvaisiais 1970 kompiuteriai pasuko skaitmeniniu keliu. XDC-1 buvo stalinis prietaisas, sukurtas laboratoriniais tikslais ir atrodė tarsi kasos aparatas. Žarnos pagalba prietaisas būdavo prijungiamas prie naro, gylis buvo stebimas realiu laiku, dekompresinis laikas rodomas ekrane. Nepaisant savo labai riboto panaudojimo, jis davė stimulą tolimesniems tyrimams ir leido atsirasti patobulintiems XDC-2 ir XDC-3. Beje, neįtikėtina, tačiau 2012 metais vienas iš XDC-2 vis dar sėkmingai dirbo Sacre Coeur Hospital hiperbarinėje kameroje Montrealyje!!! Gal ir dabar dar dirba. Beje, serijinis ant galinės sienelės sako, kad šis aparatas yra 29-as. Ne taip jau ir mažai jų buvo pagaminta.


XDC-2 pagrindu buvo sukurtas „miniatiūrinis“ XDC-3, kartais dar vadinamas CyberDiver. Pasirodęs Amerikos ir Kanados rinkose 1979 CyberDiver buvo išties pirmasis nešiojamas kompiuteris, realiu laiku stebėjęs ir skaičiavęs dekompresinius duomenis. Galėjo veikti iki 4 valandų (su 4 „Kronos“ tipo 9 v baterijomis!). Atskira žarna jungėsi prie oro baliono, todėl be deko duomenų narui rodė dar ir oro slėgį balione. Nuo 1979 iki 1982 jų buvo parduota 700 vienetų. Vėlyvesnis XDC-4 buvo dar pažangesnis ir galėjo dirbti su dujų mišiniais, tačiau buvo per brangus masinei rinkai.Istorija irgi turi baltų dėmių. Žinoma, kad jau 1977 JAV kariškiai naudojosi savo nuosavu UDC (Underwater Decompression Computer), kuris plačiųjų masių niekada nepasiekė ir apie jį žinoma labai mažai.1980 technologijos sparčiai tobulėjo. 1983 Orca Edge sudrebino rinką pirmuoju komerciškai patraukliu dive kompiuteriu. Modelis buvo paremtas JAV laivyno narų deko lentelėmis, tačiau jis neskaičiavo deko plano. Vietoj to jis rodė narui taip vadinamas „saugaus iškilimo lubas“. Trūkumas slypėjo tame, kad jeigu naras vis dėlto viršija deko limitą, jis nežino kiek laiko jam teks praleisti dekompresuojantis.

EDGE turėjo didelį ekraną su 12 stulpelių ir kai kuria informacija, kuri patyrusiam narui davė bent jau kažkokias gaires nepakliūti bėdon. Beje, prietaiso dizainas lenkė laiką – jis buvo panašus į iPod Nano. Deja, gamybiniai pajėgumai buvo tokie menki, kad gamintojas išstenėdavo vos vieną prietaisą per dieną. Jie net ir per patrankos šūvį nesugebėjo priartėti prie kosminių Apple pardavimų.Metais vėliau pasirodo Decobrain – modernus rekreacinis kompiuteris. Jis jau turėjo visas savybes, kurių tikimasi iš šiuolaikinio kompiuterio, tame tarpe apskaičiuotą iškilimo laiką ir perspėjimo sistemą per greitam iškilimui. Beje, Decobrain buvo pirmasis kompiuteris, sėkmingai parduodamas ir Europos rinkoje.
DACOR‘o išleistas pagerintas Microbrain įpėdinis buvo pirmas industrinio mąsto modelis ir pirmasis, savo viduriuose turėjęs elektroninę mikroschemą.1986 mažai žinoma suomių kompanija SUUNTO pristato SME-ML. Kompiuteris turėjo visas svarbiausias funkcijas ir galėjo įsiminti net dešimties (!) nėrimų istoriją, kurią buvo galima peržiūrėti bet kuriuo metu. Paprastas dizainas ir atminties funkcija leido prietaisui sėkmingai startuoti rinkoje, o SUUNTO įžengė į nardymo įrangos gamintojų gretas. Prireiks dar gero dešimtmečio, ir atkaklūs suomiai taps rinkos lyderiais.1987 šveicarų kompanija UWATEC sukuria Aladin, kuris tiesiog nušlavė visus konkurentus. Šį gan didelio gabarito, nuobodžios pilkos spalvos ir neišsiskiriančio dizaino prietaisą buvo galima pamatyti bet kuriame pasaulio kampelyje, su įvairiais gamintojų logotipais ir žinoma – ant naro riešo.
Greitai narų, naudojančių kompiuterius tapo daugiau, nei nenaudojančių. Ir dauguma jų naudojo Aladin‘us.

Ir prasidėjo.....

Info parengta pasiknaisiojus po internetą ir sudėjus vienon krūvon atskirus straipsnius ar nuotrupas. Už informacijos tikslumą prašome stipriai neteisti.

Beje, kai aš prieš 10 metų lankiau PADI OWD kursus, mums vis dar aiškino apie lenteles. Ar dabar irgi apie jas aiškina?

 Parašė sagelo rugpjūčio 13 2015 13:40:49 · 1 Komentarai · 2414 Skaityta Spausdinti
Komentarai
Trolis rugpjūčio 17 2015 13:01:23
Decobrain visai nesenai laikiau rankose Ir zhmogus su juo dar nardo
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nuostabu! Nuostabu! 100% [2 Balsų]
Labai gerai Labai gerai 0% [Nėra balsų]
Gerai Gerai 0% [Nėra balsų]
Patenkinamai Patenkinamai 0% [Nėra balsų]
Blogai Blogai 0% [Nėra balsų]
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
N meetas 2013 geriausia jei būtų:

birželį
birželį
21% [4 Balsai]

liepą
liepą
47% [9 Balsai]

per viduriuką
per viduriuką
5% [1 Balsuoti]

nesvarbu, dalyvausiu bet kada
nesvarbu, dalyvausiu bet kada
21% [4 Balsai]

meetus reikia uždrausti.
meetus reikia uždrausti.
5% [1 Balsuoti]

Balsai: 19
Pradėtas: 15/05/2013 05:53
Baigtas: 17/05/2013 06:25

Apklausų archyvas
Šiandien Gimimo Diena
Šandien nėra