Namai - Straipsniai - Diskusijų forumas - Web nuorodos - Fotogalerija - Video - Siuntimai - Ežerų žemėlapiai - Įrangos gamintojai
Ieškoti   
Forumo pranešimai
Nauji pranešimai
Parduodamas juostini...
VAGYS . (Pavogė, nug...
Narų šachta
reikia kompanijos į ...
Artimiausios keliones
Populiarūs pranešimai
Kur vakar (šiandi... [2927]
Kur planuojame ne... [2199]
Idomu [751]
Jokes [686]
Kokia Jusu nardym... [288]
Atsitiktinė nuotrauka


Nardyk meet'as 2008
Paskutiniai prisijungę
bannyk07:53:22
nierka 1 dieną
stg44 3 dienas
Dlu 4 dienas
Garis 5 dienas
sausas 5 dienas
mirka13 5 dienas
donis 1 savaitę
decostop 1 savaitę
Vygantas 2 savaites
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 1
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 934
Neaktyvūs nariai: 279
Naujausias narys: keliauninkemilda

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai

Reklama ir pateikimas
Pateikti nuorodą
Pateikti naujienas
Pateikti nuotraukas

Reklamos galimybės
Reklamdavio prisijungimas

<---> Valio valio, sveikinam visus su pavasariu, greitai nersim. <---> Renkam geriausią dive centrą. Balsuojam. <---> Artimiausiu laiku (šią arba kitą savaitę) - cave divingas Tenerifėje. <---> <--->

Kaukės. Pilnaveidžių kaukių testas
Penkios pilnaveidės kaukės.
2005 rugsėjis. Bill Kendig.
Vis dar galvojate, kad tokio tipo kaukės skirtos tik kariškiams ir komerciniams narams? Pagalvokite dar kartą.

Straipsnyje apžvelgtos kaukės:
INTERSPIRO Divator MKII
OCEAN REEF Neptune II NIRA
OCEANIC JMC SuperMask
OTS Mantis
POSEIDON Atmosphere

Ar nenorėtumėte nusipirkti kaukės, kuri niekada nerasoja, turi platesnį matymo kampą, leidžia kvėpuoti per nosį ir (tinkamai ekipiruota) netgi pasikalbėti su savo budžiu ar laivo kapitonu?
Tokius privalumus turi pilnaveidės kaukės, kurios paprastai esti standartinė įrangos dalis komercinių, karinių ir policijos narų tarpe, bet taip pat turi viliojančias perspektyvas ir “rekreacininkams”. Šiame straipsnyje apžvelgsime penkias laisvai prieinamas pilnaveides kaukes (keturios iš jų jau turi savo integruotus antros pakopos reguliatorius, o vieną kaukę galima naudoti ir su bet kokiu kitu reguliatoriumi) ir pabandysime atsakyti į klausimą: ar rekreaciniams diveriams verta rinktis pilnaveides kaukes?

Kokie pilnaveidžių kaukių privalumai?
Komunikacija. Papildomai ekipiruota su pasikalbėjimo įrenginiu, tokia kaukė leidžia kalbėtis po vandeniu su kitais narais – tai yra pagrindinė priežastis, kodėl tiek profesionalai, tiek sportiniai diveriai renkasi tokias kaukes. Ir nors dauguma mūsų mėgaujamės tyla po vandeniu, kartais būna situacijų, kai paprastas žodinis bendravimas žymiai palengvina gyvenimą.
Trejos testuotos kaukės turėjo atskirai įsigyjamus komunikavimo prietaisus. Visi veikė efektingai, bet mes atradome, jog norint, kad jūsų budis jus aiškiai suprastų, teks šiek tiek pasipraktikuoti kalbėti. Kai kurios kompanijos dar siūlo pirkti ir paviršinį prietaisą, leidžiantį narams kalbėtis su paviršiuje esančiu laivu.
Komfortas. Kvėpavimas yra patogesnis, kadangi nereikia nuolatos spausti dantimis kandiklio (dėl ko nepavargsta žandikaulis) ir galima kvėpuoti per nosį (dėl ko nedžiūsta burna). Yra ir kitų pliusų: šaltame vandenyje veidas nešąla, kaukė nespaudžia veido.
Geresnis atitikimas veidui. Dėka plačių silikoninių sijonų, šios kaukės tinka didesniam veidų skaičiui, (palyginus su tradicinėmis kaukėmis). O dėka kelių dirželių tvirtinimo sistemos praktiškai neįmanoma, kad kaukė būtų atsitiktinai “numušta” nuo veido.
Sumažintas kaukės užtvindymas. Dėl pilnaveidės kaukės viduje palaikomo pozityvaus slėgio praktiškai atkrenta kaukės užtvindymo vandeniu problema. Vienas iš mūsų test diverių turėjo barzdą ir ūsus, bet nepaisant to jam pavyko sandariai užsidėti kaukę, o po nėrimo jis pasakė: “tai buvo pirmas kartas, kai neriant žemyn galva, man į nosį nepakliuvo vandens”.
Kaukė nerasoja. Dauguma tokių kaukių sukurtos taip, kad sausas oras iš baliono tiekiamas į kaukę pučiant jį pirmiausia ant stiklo. Beto, iškvėptas oras pašalinamas per atskirą nosies-burnos kaukę (kaukė kaukėje). Dėl tokios konstrukcijos kaukė nerasoja, joje nesikaupia anglies dvideginis.
Platesnis matymo kampas. Nors iš pirmo žvilgsnio kai kam gali pasirodyti, kad užsidėjus tokią kaukę galima patirti klaustrofobiją, dauguma kaukių turi platesnį matymo kampą (nei tradicinės kaukės) ir tiesiog sensacingą vaizdo aiškumą.

Kokie yra pilnaveidžių kaukių trūkumai?
Reikalingas papildomas treiningas. Kadangi kaukė ir reguliatorius yra sujungti į vieną dalį, nardymui su tokia kauke reikia pasiruošimo ir patirties. Nusiimti ir vėl užsidėti kaukę po vandeniu yra lengviau nei jūs manėte, kadangi reguliatoriaus prapūtimo mygtukas padeda pašalinti vandenį. Tačiau “nėra oro” situacijoje teks atlikti kitokias procedūras. Dalinantis oru, teks pirma nusiimti savo kaukę, gauti iš budžio atsarginį oro tiekimo šaltinį, tada užsidėti atsarginę kaukę. Nors, kai kurios pilnaveidės kaukės turi papildomus portus, prie kurių galima prijungti atsarginę antrąją pakopą.
Pilnaveidės kaukės naudoja daugiau oro. Pradėję nardyti su šiom kaukėm, pastebėjome oro suvartojimo “šuolį”, ir nors po kelių nėrimų oro suvartojimas daugmaž sunormalėjo, vistiek visi narai naudojo 20 proc. daugiau oro nei įprasta. Galbūt tai susiję su tuo, kad kvėpuojant paviršiuje ar laive prieš paneriant naudojamas oras iš baliono (normaliomis aplinkybėmis oras nenaudojamas iki pat nusileidimo). Tačiau kai kuriems modeliams galima atskirai nusipirkti papildomą vožtuvą, kuris leidžia kvėpuoti paviršiuje nenaudojant baliono oro.
Kaina. Pilnaveidės yra brangesnės, beto dažnai parduodamos kartu su komunikavimo sistemomis, dėl ko kaina dar labiau pakyla. Bandytų kaukių kaina svyravo nuo 199 USD (bazinis variantas be reguliatoriaus ir be pasikalbėjimo įrenginio) iki 1400 USD (pilnai ekipiruota kaukė su pasikalbėjimo įrenginiu).

Su ar be reguliatoriaus?
Pilnaveidės būna dviejų konfigūracijų. Vienos jų suprojektuotos taip, kad prie jų galima prijungti jūsų nuosavo reguliatoriaus antrą pakopą. Tiesiog nuimkite kandiklį, pajunkite antrą pakopą prie kaukės ir užtvirtinkite plastikiniu diržiuku. Šio tipo kaukės yra pigesnės, beto jas galima naudoti praktiškai su bet kurio gamintojo bet kokiu reguliatoriaus modeliu. Šios neintegruotos kaukės yra panašios į tradicines kaukes, yra mažesnio tūrio ir turi nosies kišenę lengvesnei ausų ekvalizacijai.

Kito tipo kaukės eina su integruota antra pakopa. Šios kaukės paprastai būna didesnės, bet turi ir didesnį matymo kampą. Kadangi reguliatorius jau integruotas, būkite tikri, ar abu elementai (kaukė – reguliatorius) jus tenkina. Dėl didesnio tūrio jos turi ir didesnį plūdrumą, bet teisingai parinkus svorius mes atradome, kad integruotos kaukės yra patogesnės. Norint išlyginti slėgį ausyse, tereikia spustelėti kaukę link veido – minkštos gumos kraštas užspaudžia šnerves, dabar švelniai pūstelkite ir ausys išsilygins kaip įprastai. Beto, mes atradome, kad tokias kaukes yra tiesiog sunku užtvindyti. Netgi tada, kai atitraukėm kaukės sijoną, besiveržiantis oras išstumdavo vandenį lauk.

Kaip mes testavome pilnaveides kaukes.
Laboratorijoje išstudijavome visų kaukių instrukcijas, o prie tų kaukių, kurios neturėjo nuosavos integruotos antros pakopos, pajungėme tokius pačius reguliatorius – kad išvengti darbo skirtumų dėl skirtingų reguliatorių. Po to, kai mūsų test diveriai apsiprato su kiekviena sistema, mes pradėjome atlikinėti su jomis daugybę bandymų – iškarto baseine, o vėliau ir atvirame vandenyne. Nėrimų metu kiekviena kaukė buvo atskirai vertinama pagal tai, kaip ji tinka veidui, pagal komfortą, naudojimo lengvumą, ekvalizacijos sistemos darbą, kaip lengva susidoroti su dirželių sistema. Beto, buvo išmatuotas kiekvienos kaukės regėjimo laukas, o papildomai dar gavome ir išbandėme komunikacines sistemas. Toliau sekanti apžvalga ir įvertinimai yra paremti ScubaLab’o personalo bendra nuomone.

Integruotos kaukės.
Šios kaukės turi įprastus šio dizaino bruožus. Visos turi vidinės nosies-burnos kaukės dizainą, kurio dėka šviežias oras tiekimas pirma virš kaukės stiklo, o iškvėptas oras su drėgme iškarto pašalinamas iš kaukės – dėl to išvengiama rasojimo. Beto, toks dizainas kaukės viduje sukuria teigiamą slėgį, dėl ko į kaukę nesirenka vanduo ir nedidėja anglies dvideginio kiekis. Nors kaukės yra gan didelės ir turi savybę būti plūdriomis, bet visos jos, palyginus su tradicinėm kaukėm, turi žymiai didesnį matymo kampą ir aiškumą.

INTERSPIRO Divator MKII

Divator, anksčiau žinoma AGA vardu, yra viena originaliausių, ir mūsų nuomone, absoliučiai geriausia pilnaveidė integruota kaukė. Turi platų stačiakampio formos stiklą ir standartiškai eina su lengvu kvėpuokliu – antra pakopa, su iškvėpimu į šoną. Penkių taškų dirželių tvirtinimo sistema yra patikima ir paprasta pasireguliuoti, kaukės nusiėmimas labai paprastas. Silikoninis sijonas yra platus ir elastingas, tinka daugeliui veidų. Kaukė komfortiška netgi po dviejų valandų naudojimo. Taipogi atradome, kad dėka minkšto nosies bloko, lengva ekvalizuotis.
Mūsų testuota Divator papildomai buvo ekipiruota specialiu oro vožtuvu kvėpavimui paviršiuje (ABV - ambient breathing valve) – išmintingas sprendimas taupant baliono orą. Vožtuvas suprojektuotas taip, kad netgi užmiršus jį uždaryti, jis neleidžia vandeniui patekti kaukės vidun. Patirtis parodė, kad ši savybė gali būti labai svarbi.
Kaukę gamina Ocean Technology Systems, kuri parduoda Divator’ių kartu su pasikalbėjimo įrenginiu. Mūsų testuota kaukė buvo ekipiruota OTS Buddy Phone – belaide perdavimo sistema su perdavimo mygtuku priekyje ir priėmimo/perdavimo įrenginiu, fiksuojamu ant dirželio iš kairės pusės.
Divator MKII už savo funkcionalų dizainą ir komfortiškumą vienbalsiai buvo įvertinta “Testuotojai renkasi”.

OCEAN REEF Neptune II NIRA

Neptune II NIRA buvo komfortabiliausia iš visų testuotų kaukių ir turėjo vieną iš didžiausių matymo kampą. Be abejonių, OCEAN REEF labai atsakingai žiūrėjo į kaukės projektavimą, integruotą reguliatorių ir pagal pageidavimą montuojamą GSM komunikacinį įrenginį (tai ne mobilusis GSM ryšys! ). Beto, sistema parduodama su aiškiausiai suprantama medžiaga vartotojui: vartotojo vadovu ir netgi video-instrukcija, kuri paaiškina divingo su pilnaveidėm kaukėm pradmenis.
Šešių taškų dirželių tvirtinimo sistema buvo saugi, komfortabili ir lengva uždėti/nuimti. Užuot naudojus vieną dirželį ant viršugalvio, OCEAN REEF pritvirtino du dirželius toje vietoje, kur labiausiai tikėtinas vandens prasiskverbimas – virš smilkinių. Žemesnieji du dirželiai turi greito nuėmimo sagtis, kurios padeda lengvai nusiimti kaukę. Silikoninis sijonas veidui yra platus, patogus ir gaminamas dviejų dydžių. Polikarbonato “stiklas” suteikia plačiausią matymo lauką, o priekyje sumontuota antra pakopa tik truputį trukdo žiūrėjimui žemyn. Integruota antra pakopa turi dive/predive jungiklį ir stambų pasireguliavimo mygtuką. Beto, galima savo nuožiūra nustatyti į kurią pusę bus išleidžiamas iškvėptas oras, kas padeda sumažinti trikdžius komunikavimo įrenginiui. Papildomas laisvas portas kaukėje gali būti panaudotas tiek paviršinio kvėpavimo vožtuvui, tiek atsarginei antrai pakopai sumontuoti. Kaukės viduje sumontuota ekvalizacijos sistema turi galimybę pasireguliuoti trim kryptimis, pagaminta iš minkšto silikono – viskas maksimaliam patogumui. Testuota kaukė turėjo GSM komunikavimo sistemą, tvirtinamą prie kaukės rėmo, dėl ko ji netrukdo dirželiams. Test diveriai vienu balsu pripažino Neptune II NIRA draugiškiausia vartotojui kauke ir suteikė jai “Testuotojai renkasi”.

POSEIDON Atmosphere

Atmosphere iš tikro buvo kuriama naikintuvų pilotams, skrendantiems virš biologinio ar cheminio ginklo pažeistų karo zonų, todėl komfortas privalėjo būti aukščiausio lygio. Ši griežtų linijų pilnaveidė atrodo ir jaučiasi labai panaši į Divator, bet turi ir kelis esminius skirtumus. Standartiškai einantis antros pakopos reguliatorius yra gerai žinomas, išbandytas ir patikimas Poseidono Jetstream (jam galite iškarto užsakyti ir originalią pirmą pakopą) – populiarus tech diverių tarpe. Kaukė turi patogią ir patikimą penkių dirželių sistemą. Platus silikoninis sijonas platus ir gerai sandarina. Nosies blokavimą galima pasireguliuoti, o platus priekinis stiklas suteikia nepaprastai gerą matomumą.

Neintegruotos kaukės.
Neintegruotos pilnaveidės kaukės pagamintos taip, kad būtų galima pasijungti prie jų tą reguliatorių, kokį norite. Šios kaukės turi labiau tradicinį dizainą, todėl jos yra mažesnės, yra mažesnio tūrio ir turi tradicinę nosies kišenę ekvalizavimui. Palyginus su integruotais modeliais, jos yra žymiai paprastesnės, bet ir mažiau komfortiškos bei turi blogesnį matomumą. Iš kitos pusės – jos yra žymiai pigesnės.

OTS Mantis

Iš visų testuotųjų Mantis mažiausiai atkreipia į save dėmesį – ji žiūrisi ir jaučiasi kaip tradicinė mažo tūrio kaukė. Jeigu ne ta aplinkybė, kad galima kvėpuoti ir per nosį, iš viso būtų sunku nustatyti, kad čia visdėlto pilnaveidė. Mantis yra pati lengviausia ir viena paprasčiausių naudoti – su penkių dirželių tvirtinimo sistema, greito nuėmimo sagtimis ir nosies kišene. Mantis tinka bet kokia antra pakopa, o pašalinti vandenį lengva reguliatoriaus prapūtimo mygtuko pagalba. Yra ir papildomas portas atsarginei antrai pakopai. Testuota kaukė turėjo Buddy Phone pasikalbėjimo sistemą – garsas buvo švarus. Mantis yra pigiausia iš visų testuotųjų. Be pasikalbėjimo sistemos rekomenduojama pardavimo kaina yra 199 USD, dėl ko ji buvo pripažinta “Geriausiu pirkiniu”.

OCEANIC JMC SuperMask

SuperMask turi universaliausią ir originaliausią dizainą kokį tik kada teko matyti. Viskas šioje kaukėje yra unikalu ir funkcionalu. Pradėkime nuo to, kad ši mažo tūrio kaukė “prisiklijuoja” ant veido kaip tradicinė kaukė. O žemiau lūpos yra dar viena - nuimama “burnos kaukė” arba sekcija, prie kurios galima prijungti bet kokią antrą pakopą. Viduje yra dar ir kandiklis, ir nors norint kvėpuoti jo nereikia kąsti taip kaip tradiciniuose reguliatoriuose, burnoje laikyti visdėlto reikia. Tokia nuimama kaukės dalis leidžia narui keisti reguliatorius, dalintis oru ar netgi naudotis vamzdeliu – ir neužtvindant likusios kaukės dalies.
Testuotojai nusprendė, kad kaukę lengva pravalyti – tiek pučiant orą pro reguliatorių, tiek pučiant pro specialų vožtuvą nuimamoje sekcijoje (norint prapūsti per šį vožtuvą, reikia spustelėti atskirą mygtuką kaukės išorėje). Dirželių sistema irgi unikali. Turi tik keturias sagtis ir greito nuėmimo mechanizmą, kuris yra patogus ir saugus, pati kaukė lengvai nusiima. SuperMask suprojektuota taip, kad jai tinka ir daugumos kitų gamintojų siūlomų pasikalbėjimo įrenginių.

Pasikalbėk su manimi.
Tiesiog turėdami savo kaukėje povandeninį mikrofoną, dar netapsite garsiu oratoriumi. Mūsų išbandyti ultragarsiniai siųstuvai gali pateikti stulbinančiai aiškų komunikavimą, bet kol išmoksite kalbėti, teks apsišarvuoti kantrybe ir pasipraktikuoti. Keletas patarimų:
- Kalbėkite paeiliui. Povandeniniai pasikalbėjimo įrenginiai labiau panašūs į radio stoteles, nei į mobilius telefonus. Vienu metu gali kalbėti tik vienas asmuo.
- Kalbėkite tarp įkvėpimų/iškvėpimų. Kad išvengti reguliatoriaus skleidžiamų garsų, tiek kalbėjimui, tiek klausymui reikia išnaudoti pauzes tarp kvėpavimo ciklų.
- Neskubėkite. Kalbėkite lėtai ir aiškiai, nes dėl slėgio jūsų balsas pasikeičia ir kalbą suprasti darosi sunkiau.
- Kvieskite budį vardu. Rekomenduojama bent du kartus pakartoti budžio vardą, o tik tada pasakyti trumpą ir paprastą pranešimą. Vardo pasakymas atkreipia budžio dėmesį ir duoda laiko jam pasiruošti (prisiminkite pauzes tarp kvėpavimo ciklų), jis supras, kad netrukus seks jūsų pranešimas.
- Darykite pauzes. Trumpos pauzės tarp žodžių padidina aiškumą. Taigi, trumpa ir aiški žinutė turėtų skambėti taip: “Jonai. Jonai. Ar ... tu ... matai ... šitą ... inkarą?”
- Laikykite savo budį matomumo zonoje. Siųstuvai veikia nuo 50 iki 500 metrų atstumu, bet tik tiesia linija – pasislėpus už uolos ar rifo, signalas gali būti blokuojamas.
- Susitaikykite su aplinkiniais trikdžiais. Aplinkos garsai, tokie kaip šiugždantis smėlis, spragsintys savo šarvais vėžiagyviai, klykiantys banginių šeimos atstovai, riaumojantys motorai ir pan sukuria pašalinius trikdžius.

Kai kurie bendri pastebėjimai.
Mes atradome, kad šios kaukės yra komfortiškos ir tinka daugeliui veidų. Visos turi saugias dirželių sistemas, kuriomis lengva naudotis – jeigu tik jūs laikėtės specifinės pasireguliavimo tvarkos, nurodytos vartotojo instrukcijoje. Nardymų metu galimybė kvėpuoti per nosį ir nelaikyti burnoje kandiklio suteikė dar nepatirtą komforto ir atsipalaidavimo jausmą. Visdėlto, norint naudotis tokiomis kaukėmis, reiks pasipraktikuoti ir atlikti kelis bandomuosius nėrimus – tiesiog tam, kad priprasti prie sistemos.
Nors pilnaveidės kaukės niekada nepakeis tradicinių kaukių, jos yra geras sprendimas narams su specifiniais poreikiais. Jeigu nusprendėte įsigyti pilnaveidę kaukę, investuokite į specialų kursą arba privačius užsiėmimus – kad sutrumpinti adaptacijos laiką ir pradėti mėgautis nardymais.

Straipsnis išverstas maloniai leidus SCUBADIVING (www.scubadiving.com).
Vertė: Sagelo
 Parašė immortallas gruodžio 05 2005 15:06:30 · 0 Komentarai · 5619 Skaityta Spausdinti
Komentarai
Komentarų neparašyta.
Rašyti komentarą
Prisijunkite, norėdami parašyti komentarą.
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungti arba prisiregistruoti.

Nėra reitingų.
Laikrodis
Prisijungti
Nario vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruokis

Pamiršai slaptažodį?
Paprašyk naujo
Šaukykla
Jei norite rašyti žinutes, turite prisijungti.

mirka13
16/01/2018 04:57
Shrek sveiku su gimtadieniu

zigis
26/11/2017 17:26
Nuomos

zigis
26/11/2017 17:26
Gal kas zino kokios kainos egipte svoriu ir pilno baliono ? jei galima i PM

eseriuks
30/10/2017 18:06
parduodu iranga

zigis
28/09/2017 18:40
kur galima issinuomuoti metalo detektoriu atsparu vandeniui ?

Dalas
21/08/2017 18:34
Naras vaiduokli Veziai gaudomi tik su sateliais Pas meskeriotojus klausk.

Naras vaiduoklis
03/08/2017 18:09
sveiki gal kas zino kur nelabai tolokai nuo vilniaus galima veziu pagaudyt?

Korsaras
13/07/2017 09:34
zigis

zigis
06/07/2017 18:17
gal kas moka valdyti klompiuteri aladin one Uwatec

eseriuks
18/05/2017 18:57
parduodu iranga !!865774364

Šaukyklos archyvas
Apklausa
Tankas Gilužio ežere:

Tikrai yra (35 m gylyje).

Jį ištraukė bomžai ir pridavė į šrotą.

Antis.

Ančių pulkelis.

Ančių ornitologinis draustinis.

Norėdamas balsuoti turite prisijungti.
Šiandien Gimimo Diena
SVEIKINAME Deep Star
SVEIKINAME stasys